Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawskie Muzeum Tańca: Pokaz filmów

Warszawskie Muzeum Tańca: Pokaz filmów
📅 Data: piątek, 14 grudnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Targowa 50/52 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warszawskie Muzeum Tańca: Pokaz filmów „Tacjanna Wysocka”, „Marie Rambert” i „Halina Szmolcówna” – reż. Marta Dutkiewicz i Sonia Egner i India Czajkowska „Halina Szmolcówna” – recital

Warszawskie Muzeum Tańca zaprasza na premierowy pokaz trzech filmów Marty Dutkiewicz: Tacjanna Wysocka, Marie Rambert, Halina Szmolcówna oraz recital Halina Szmolcówna w wykonaniu Sonii Egner (taniec) i Indii Czajkowskiej (fortepian).

Muzeum Tańca to projekt prezentujący dorobek pionierów tańca modern w Warszawie z lat 1918–1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów, których reprezentują Marta Kosieradzka, Sonia Egner, Artur Grabarczyk, Bartosz Woszczyński i Iwona Wojnicka. Warszawskie Muzeum Tańca to przedsięwzięcie Kolektywu Artystycznego Format Zero, które chce zachęcić mieszkańców Warszawy do odkrywania historii i tożsamości miasta przez pryzmat tańca.

W programie:

- premierowy pokaz trzech filmów z filmoteki Warszawskiego Muzeum Tańca, których twórczynią jest Marta Dutkiewicz : Tacjanna Wysocka, Marie Rambert, Halina Szmolcówna

- recital Halina Szmolcówna Sonii Egner (taniec) i Indii Czajkowiekiej (fortepian)

Sonię Egner w postaci Haliny Szmolcówny najbardziej zainspirowała barwność i różnorodność życia artystki oraz szybki rozwój jej kariery. Halina Szmolc to postać związana z Pragą, ale pamięć o niej owiana jest tajemnicą. W Parku Skaryszewskim stoi pomnik Tancerka. Powszechnie wiadomo, że przedstawia on sylwetkę słynnej Haliny Szmolcówny, choć nie jest podpisany jej nazwiskiem. Na Saskiej Kępie przy ul. Elsterskiej 3 wojnę przetrwała willa ufundowana przez tę primabalerinę. Mieszkała w niej wraz ze swoim sławnym mężem, kompozytorem i dyrygentem Grzegorzem Fitelbergiem. Prowadziła w niej także swoją szkołę tańca. Na pamiątkowej tablicy widnieje napis: "Grzegorz Fitelberg, dyrygent i kompozytor, mieszkał i tworzył w tym domu w latach 1930 - 1939". O Halinie Szmolc nie wspomniano. Zginęła postrzelona w pierwszych dniach wojny, uciekając Mostem Poniatowskiego.

India Czajkowska zagra motywy muzyczne, do których tańczyła Halina Szmolcówna.

- recital fortepianowy Indii Czajkowskiej
India Czajkowka zagra skomponowane przez siebie utwory do spektakli Po krzyku oraz Druga strona

- wspomnienie wydarzeń Warszawskiego Muzeum Tańca z 2018 roku

Projekt Warszawskie Muzeum tańca wyróżnia się na mapie kulturalnej miasta oryginalną i atrakcyjną koncepcją popularyzacji historii i wiedzy o sztuce tańca. Projekt wpisuje Warszawę na listę miejsc, gdzie taniec jest rozpatrywany w kategoriach dóbr kultury i tożsamości jej mieszkańców. Muzeum Tańca ma przywrócić pamięć o sławnych postaciach, których prace były rozpoznawane w okresie międzywojennym w całej Europie.

Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy.
Partnerzy: Muzeum Warszawy / Muzeum Warszawskiej Pragi

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: film koncert inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧