Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne

Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne
📅 Data: wtorek, 23 października 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Piękna 1A, DESA Unicum (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Igor Mitoraj jest pierwszym polskim artystą, który doczeka się własnego muzeum we włoskim Pietrasanta – mekce rzeźbiarzy. Tamtejsze kamieniołomy odwiedzali najwięksi dawni i nowi mistrzowie m.in. Michał Anioł. To w Pietrasanta Henry Moore miał swoją pracownię. Własne muzeum jest ukoronowaniem międzynarodowego sukcesu artysty, którego prace już 23 października pojawią się na aukcji w DESA Unicum. Wśród wystawianych dzieł znajdzie się rzadki w twórczości Mitoraja akt kobiecy. Wystawę Rzeźba i Formy przestrzenne można oglądać już od 12 października.

W czerwcu 2020 roku w Pietrasanta w Toskanii zostanie otwarte muzeum zmarłego przed czterema laty Igora Mitoraja. Artysta przeniósł się do Włoch w latach 80. Zrobił nieprawdopodobną międzynarodową karierę, sporo podróżował, ale to Toskania go uwiodła. Odpowiadała mu nie tylko tamtejsza sztuka, lecz także tryb życia. To będzie pierwsze na świecie muzeum poświęcone w całości twórczości Mitoraja. Przedsięwzięcie pochłonie 2 miliony euro. Na wystawie w DESA Unicum znalazło się aż pięć prac artysty, w tym akt kobiecy „Tors”. Na twórczość Mitoraja składają się w dużej mierze akty męskie.

Nie tylko Igor Mitoraj może poszczycić się spektakularną zagraniczną karierą. Na wystawie znajdzie się także praca Jana Dawida II Kuracińskiego, który po studiach przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie poznał Andy’ego Warhola. Polski artysta razem ze swoją żoną otworzyli studio, które szybko stało się ważnym punktem spotkań nowojorskiej elity artystycznej. Zdaniem krytyków Kuraciński wyróżniał się na tle innych rzeźbiarzy. Jedna z prezentowanych na wystawie prac – „Dyplomata” pochodzi z cyklu „Manhatańczycy” przedstawiającego impresje na temat osób spotkanych na nowojorskich ulicach.

Przez całą historię polskiej rzeźby przewinął się korowód niezwykle barwnych osobowości. Jedną z nich był Antoni Kurzawa znany ze swojego wybuchowego temperamentu. W 1889 roku odbył się konkurs Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta zgłosił do niego kompozycję „Mickiewicz budzący geniusza poezji”. Pewny zwycięstwa Kurzawa, załamał się, gdy jury przyznało mu III miejsce. W styczniu 1890 roku wtargnął na wystawę i roztrzaskał własne dzieło. Po tamtym wydarzeniu artysta mocno podupadł na zdrowiu. W 1897 przyjaciele artysty zorganizowali na jego rzecz wystawę prac, z której dochód został przeznaczony na pomoc choremu psychicznie rzeźbiarzowi. Na sprzedaż poszła m.in. praca Józefa Pankiewicza „Barbarka i kwiaty”. Na obrazie Pankiewicza widnieje popiersie kobiety autorstwa Antoniego Kurzawy. Taka sama, jak prezentowana na płótnie, rzeźba już 23 października pójdzie pod młotek.

Wśród wybitnych osobowości, których prace prezentowane są na wystawie znaleźli się również: Magdalena Abakanowicz, Antoni Rząsa oraz Władysław Hasior. Praca Hasiora „Łysy” pokazywana była wcześniej na głośnej indywidualnej wystawie artysty „Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?”, która odbyła się w 2014 roku w krakowskim MOCAK-u. Łącznie pod młotek pójdą 84 obiekty.

Aukcja Rzeźba i Formy Przestrzenne: 23 października 2018, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 12-23 października 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧