Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy "Przeciw szmacie"

Wernisaż wystawy "Przeciw szmacie"
📅 Data: poniedziałek, 13 sierpnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Marszałkowska 81/20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na wystawę prac Kraj M a.k.a. Marii Krajewskiej
Przeciw Szmacie
13.08.2018, (poniedziałek) godzina 19.00
Galeria Metamorfozy Ul. Marszałkowska 81, lokal 20
Czas trwania wystawy: 13.08.2018 – 31.08.2018
Kurator: Magda Drągowska, przy współpracy Elki Krajewskiej

Maria maluje. Maluje prawie codziennie. Obserwuje sprzęty, otoczenie, ulice przyrodę i maluje. Czasem odwraca kartkę i zmienia koncepcję. Czasem motywy przypominają konkretny przedmiot, czy pejzaż, czasem zwierzę, czasem kwiaty, motywy ludowe. Kolory ciepłe, linie z ręki, czyste i konsekwentne, łagodne, a czasem ciemne, agresywne i w zredukowanej skali barwnej. Taki dzień, taki nastrój. Wyobraźnia i przetworzenie na papier. Proste sprzęty do przekazania tego co w głowie. Zawsze kartka a4, pędzel, akwarela i woda. Szybka metoda do zapisania wytworu wyobraźni. Elka pyta i rozmawia. Maria tłumaczy. Elka mamę rozumie, rejestruje, pomaga, opisuje.

Ta wystawa jest „przeciw szmacie”.
Szmata. Codzienna rutyna kobieca. Sprzątanie, zmywanie, pranie, gotowanie, zakupy. Dość typowy schemat życia kobiet w wieku bardzo dojrzałym, które wypuściły dzieci w świat, są na emeryturze i co mają robić? Maria się buntuje, chce czegoś więcej. Chce opowiadać świat i światu. Chce, ma do tego prawo i ma odwagę. Elka postawę mamy rozumie, jej codzienną praktykę malowania nazywa Feminizmem Radykalnym.

Zapraszamy do podróży przez wyobraźnię Marii.

Maria Krajewska (ur. 1943) kiedyś pracowała jako kierownik rozwiązań technicznych przy produkcji kostiumów filmowych i teatralnych w Centrali Obsługi Przedsiębiorstw i Instytucji Artystycznych (COPIA). Koordynowała pracę kilkunastu krawcowych. Na emeryturze nadal realizowała zlecenia z tego źródła. W 2007 roku po przeczytaniu biografii Katarzyny Kobro i obejrzeniu nowojorskiej wystawy „Geometria Nadziei“ galerii Grey Art, zaczęła tworzyć prace - rzeźby z papieru inspirowane konstruktywizmem. W 2007 miała miejsce wystawa „Kraj M“ w galerii Left Bank w Nowym Jorku, na której Elka pokazała przestrzenne prace mamy. Rok później powstała prywatna wystawa domowa „Tarasy“ na ul. Czerniakowskiej w Warszawie. Elka założyła i prowadziła Marii bloga.

W 2008 roku powstała publikacja „Artforum special“, jako współpraca Elki i Marii Krajewskich z udziałem zaproszonych artystów z Polski i USA.

W 2011 roku prace Marii Krajewskiej były przedstawione w indywidualnej części wystawy grupowej „Rituals of the Artworld“ Mini Goethe Innstitute – Ludlow 38 w Nowym Jorku. Podczas trwania wystawy Maria i Elka przedstawiły „Artforum Special“ w formie tłumaczonej na żywo rozmowy połączonej z projekcją wideo.

Przez kilka lat Maria próbowała rzeźbić w glinie, a od 2017 roku Kraj M maluje akwarelą.

Maria i Elka mają od wielu miesięcy cotygodniowe niedzielne sesje przez Skype. Maria pokazuje Elce prace powstałe w ciągu poprzedniego tygodnia.

Pod koniec 2017 roku seria 10 akwareli była wystawiona na kiermaszu sztuki „Las Rąk dla Puszczy Białowieskiej“ (akcja „Kultura dla Puszczy“) w kawiarni Powidoki w Pawilonie nad Wisłą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
W marcu 2018 Elka wraz z przyjaciółmi zorganizowała wernisaż domowy Kraj M. Była to wystawa malarstwa i rzeźby. Elka zaprojektowała katalogi prac.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧