Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pałac Mała Wieś. Polska perełka klasycyzmu.

Pałac Mała Wieś. Polska perełka klasycyzmu.
📅 Data: sobota, 14 lipca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: okolice Warszawy, Pałac Mała Wieś (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zachęcamy Państwa do udziału w bezpłatnych spacerach po Warszawie (i okolicach) organizowanych w ramach inicjatyw społecznych pracowników Deloitte, we współpracy z biurem WAWstep.

Pałac Mała Wieś. Polska perełka klasycyzmu

Przyjaciel i doradca króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazyli Walicki wybudował w 1786 roku dom rodzinny, który z uwagi na sprawowany urząd wojewody rawskiego i pokaźny posag małżonki Róży z Nieborskich – otrzymał formę pięknego, klasycystycznego pałacu. Bazyli - uczestnik Sejmu Wielkiego rozpoczął tradycję goszczenia w pałacu ludzi sławnych i honorowych. Przebywał tu wspomniany król, o czym do dziś głosi pamiątkowy kamień w przypałacowym parku. Tu też odpoczywał po bohaterskich walkach brat kolejnej z właścicielek – pułk. Jan Kozietulski. Mury, które teraz i Ciebie ugoszczą, wciąż pamiętają te czasy. Zachwycające polichromie na ścianach i suficie części muzealnej, eleganckie komnaty, służące wypoczynkowi w Herbaciarni to tylko wstęp do podróży w czasie, jakiej doświadczają goście.

Przez 159 lat Pałac pozostawał w rękach tej samej rodziny. Potomków kolejnych gospodarzy wyróżniał niezwykły patriotyzm, determinacja i zaangażowanie. Wiązali się węzłem małżeńskim z ludźmi o podobnych priorytetach, dzięki czemu Pałac był domem m.in. Rzewuskich i Zamoyskich. Zaś ostatni właściciele, wnukowie księcia Lubomirskiego zostali wygnani stąd po wojnie.

W pierwszym okresie II wojny światowej w Pałacu stacjonowali Niemcy, których obecność nie przeszkodziła właścicielom – rodzinie Morawskich - w konspiracyjnym goszczeniu osób bezdomnych lub prześladowanych. Natomiast po Powstaniu Warszawskim i exodusie Warszawy w pałacu ukrywano wielu Żydów. Dobre intencje i bohaterskie postawy nadal emanują wyjątkową energią.

Reforma rolna była wyrokiem eksmisji dla ostatnich właścicieli. Po wielu, wielu latach, w 2008 roku Morawskim szczęśliwie udało się odzyskać posiadłość. W międzyczasie Pałac służył krótko jako szkoła, a następnie przez lata jako letnia rezydencja urzędników Rady Ministrów. Odpoczywali tu Cyrankiewicz, Gomułka, Rokossowski, Urban, Buzek i inni. Uwielbiała to miejsce Nina Andrycz.

Nowo wybudowany budynek Oranżerii, nawiązujący architektonicznie do XVIII-wiecznej Starej Pomarańczarni, zachwyca swym rozmachem, przepychem i możliwościami. Zlokalizowana pośród drzew Nowa Oranżeria to dwie, niezwykle wyszukane, bogato wykończone sale balowe dedykowane przyjęciom.

Spacer po obiektach poprowadzi lokalny przewodnik pałacowy.

Wstęp wolny. Przed spacerem należy odebrać pamiątkowy bilet powołując się na hasło "Deloitte". Impreza organizowana w ramach inicjatyw społecznych pracowników Deloitte.

#ImpactThatMatters

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy okolice Warszawy lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧