Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WarsawZAWIROWANIAdance– konkurs choreograficzny

WarsawZAWIROWANIAdance– konkurs choreograficzny
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 01 grudnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 03 grudnia 2017

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Belwederska 20/22 Ośrodek Zawirowania (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


WarsawZAWIROWANIAdance– konkurs choreograficzny
1-3 grudnia 2017 | godz. 18:00 | Warszawa: Ośrodek Tańca, Teatru i Edukacji Zawirowania, ul. Belwederska 20/22

W ramach projektu TANECZNE KONFRONTACJE EUROPEJSKIE: ZAWIROWANIA, realizowanego przez Fundację Scena Współczesna oraz Teatr Tańca Zawirowania w dniach 1–3 grudnia 2017 odbędzie się III edycja konkursu choreograficznego WarsawZAWIROWANIAdance.

Międzynarodowy Konkurs ChoreograficznyWarsawZAWIROWANIAdance, organizowany przez Fundację Scena Współczesna to projekt skoncentrowany na prezentacji artystów związanych z tańcem – zarówno rozpoznawalnych profesjonalistów, jak i młodych tancerzy i choreografów. Bierzemy pod uwagę różne style, nurty i zjawiska tańca współczesnego. Celem konkursu jest stworzenie ciekawej oferty dla publiczności,pozwalającej na uczestnictwo w prestiżowym i międzynarodowym wydarzeniu tanecznym w stolicy.

Specyfiką projektu jest jego międzynarodowy charakter, dzięki któremu zarówno artyści występujący podczas dwóch dni prezentacji konkursowych, jak i zwycięzcy międzynarodowych konkursów prezentujący się podczas gali finałowej, a także widzowie mają szansę doświadczyć samej istoty tańca, który jako jeden z nielicznych zjawisk sztuki współczesnej nie zna barier językowych, społecznych czy kulturowych, a wręcz przeciwnie – każdą inność traktuje jako oryginalną wartość dodaną do ulotnej i niepowtarzalnej sztuki tańca/życia.

Podczas tegorocznej, III edycji konkursu postawiliśmy na pokazy prac polskich choreografów i tancerzy. Prace wyselekcjonowane spośród nadesłanych aplikacji, zostaną pokazane 1 i 2 grudnia przed międzynarodowym jury, które wybierze zwycięską trójkę. Swój głos będą mieć także widzowie, którzy nagrodzą swojego faworyta. Laureaci zaprezentują się podczas gali finałowej w dniu 3 grudnia, podczas której wystąpi również trójka zwycięzców międzynarodowych konkursów z 2016 roku: Dorotea Saykaly (Kanada) – zwyciężczyni WarsawZAWIROWANIAdance, Roni Chadash (Izrael) – zwyciezca MacholShalemCompetition oraz Ferenc Feher (Węgry) – zwycieżca konkursu na festiwalu Masdanza.

---

W tym roku w jury konkursu WarsawZAWIROWANIAdanceznaleźli się:

Jasmin Choidi (Irlandia) – reprezentantka Dance Platform w Irlandii. Współzałożycielka Iseli-Chiodi Dance Company. Urodziła się w Argentynie w 1976 roku. W 1996 roku ukończyła Taller de Danza de San Martin. Występowała z różnymi argentyńskimi choreografami, by następnie od 2001 roku rozpocząć karierę we Francji. Od 2006 roku mieszka w Irlandii, gdzie jako performerka i choreograf tworzy i pracuje. W 2016 roku ukończyła MA FestiveArts, First Class Honors (University of Limerick). Współpracowała m.in. z MathildeMonnier, FabriceRamalingom, Patrice Barthes, Liz Roche, HeleneCathala. Od 2008 roku jest rezydentką Artist atTipperary Dance Residency, gdzie opracowała kompleksowy program rezydencyjny we współpracy z AlexandreIseli. Założyli wspólnie Iseli-Chiodi Dance Company i międzynarodowy festiwal tańca Tipperary Dance Platform.

Iwona Olszowska (Polska) – tancerka, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego. Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary, warsztatach organizowanych przez Śląski Teatr Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz na festiwalach tańca w Polsce.Swoją karierę taneczną rozpoczęła w latach osiemdziesiątych w studenckim teatrze tańca „Kontrast”.Współzałożycielka – wraz z Martą Pietruszką – Eksperymentalnego Studia Tańca EST (1989). Realizowała także ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych (min. dla Teatru Rozmaitości w Warszawie, Narodowego Teatru Starego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Brała udział w projektach z Pracownią Fizyczną („Zdarzenia” oraz wystawa w MS2 w łodzi „Przyjdźcie, pokażemy wam, co robimy. O improwizacji tańca”), Renatą Piotrowską („Unknown’), Martą Pietruszką i Andrzejem Sadowski („B&B”), Marcinem Janusem, Magdą Przybysz („Serce zRozum”) oraz w projektach międzynarodowych: Liz Lerman Dance Exchange, RisyJaroslow, MaidyWithers, Pierre'a Deloche'a, Michaela Schumachera.

Vadim Kasparov(Rosja) – reprezentant petersburskiego Open Look.Jest współzałożycielem Kannon Dance School w St. Petersburgu (1997). Kierownik Katedry współczesnej choreografii i terapii tańcem na Uniwersytecie w Lesgaft (2002–2006). Założyciel i menedżer projektów: Open Look Dance Festival, platforma Russian Look, Plastique of Word, DANCE 4 KIDS Festival, CinemadanceFestival, TochkaOtscheta Festiwal Danse we Francji.

Włodzimierz Kaczkowski (Polska) – dyrektor Teatru Tańca Zawirowania i Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania w Warszawie. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze i Reżyserii Filmowej i Teatralnej gdzie otrzymał tytuł magistra w 1983 roku. Przez siedem lat był związany z teatrami w Warszawie i Krakowie jako reżyser teatralny.Przygodę z tańcem rozpoczął w 1987 roku gdzie wyreżyserował balet „Nienasycenie” wg Witkacego a w Operze Narodowej. Jako prezes Fundacji Scena Współczesna powstałej w 2001 roku wspiera rozwój tańca współczesnego w Polsce i Europie, stara się ułatwić kontakty międzynarodowe i inicjuje wymianę międzynarodowych zespołów. Prowadzi warsztaty, organizuje konferencje i seminaria w skali lokalnej i międzynarodowej.W 2004 roku pod auspicjami Fundacji powstał Teatr Tańca Zawirowania i w kilka lat stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Polsce. W roli menedżera i producenta Kaczkowski kieruje powstawaniem nowych premier, organizuje międzynarodowe występy i projekty z artystami z całego świata.

---

PROGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI:

1 GRUDNIA
18:00

Marta Kosieradzka „Soclear”
Piotr Mateusz Wach „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci”
Jakub Lewandowski „Melancholia”
Jacek Niepsujewicz „Happinessdoes not wait”
Zofia Tomczyk „Connection”

2 GRUDNIA
18:00

Anna Piotrowska & Kamil Bończyk „bless the king_nielirycznapieśń”
Krystyna Lama Szydłowska „Pamiętniki z wakacji”
Ilona Gumowska „Moira”
Bartek Woszczyński „After the Past”
Anna Piotrowska&AlexeyTorgunakov„under the deadtree”

3 GRUDNIA
18:00

GALA FINAŁOWA:
prezentacje laureatów
Dorotea Saykaly (Kanada)
Roni Chadash (Izrael)
Ferenc Feher (Węgry)

---

OPISY PREZENTACJI KONKURSOWYCH:

Ilona Gumowska (Łódź)
„Moira”
taniec: Emilia Biskupik, Sara Kozłowska
muzyka: Paweł Odorowicz
czas trwania: 10’30 min
W mitologii greckiej Moira jest wcieleniem przeznaczenia, kontrolującym nić życia każdego śmiertelnika od momentu narodzin aż do śmierci. Niczym sieć pajęczą tka losy ludzi, decydując nie tylko o długości ich życia, ale również o spotykającym ich szczęściu i cierpieniu. Jest potęgą działającą równolegle z bogami, a bogowie i ludzie są jej podlegli. Chociaż świat jest zdominowany przez boską moc nadawaną ludziom w różny sposób, czeka na nich jedynie "ciemność". Najbardziej bowiem pewną rzeczą w życiu człowieka jest to, że prędzej czy później spotka go śmierć. Pozostaje jednak pytanie, czy ludzka istota może wpłynąć na z góry zapisany bieg?

Marta Kosieradzka (Warszawa)
„Soclear”
taniec: Marta Kosieradzka
muzyka:Brian Eno„And thensoclear”
czas trwania: 10 min
And thensoclear to wonder
To wake with open eyes
As the snowacross the tundra
And the rainacross the sky
Brian Eno„And thensoclear”
„Soclear” to solo na temat dokonywania wyborów, absorbowania i przetwarzania impulsów zewnętrznych i relacji z otoczeniem.W każdej sekundzie naszego życia jesteśmy bombardowani milionami impulsów. Kształty, kolory, wrażenia zmysłowe – temperatura, zapach, myśli o przyszłości, przeszłości, teraźniejszości.Jesteśmy otwarci ale zarazem zamknięci w naszym małym wszechświecie, z którego nigdy nie możemy się wydostać. Czy naprawdę musimy wybierać? Precyzyjnie wszystko definiować? Opisywać dokładnie każde nasze doświadczenie? Choreografia „Soclear” jest próbą zauważenia i przetworzenia jak największej liczby impulsów, myśli i wrażeń poprzez ciało, pytaniem o wolność i ograniczenie i o to, na ile tak naprawdę kontrolujemy nasze wybory.Jednym z najważniejszych elementów pracy jest też utwór „And thensoclear” Briana Eno, jego poetyka, rytm i tekst.

Jakub Lewandowski (Konin)
„Melancholia”
taniec: Dominika Wiak
muzyka: Michał Lis
czas trwania: 11 min
Przez chwile myślałam, że moja nieobecność będzie dłuższa, ale zmieniłam zdanie
Laura Brown, Los Angeles 1951
Trudno wnosić cokolwiek trwałego, mając świadomość bezbarwnej otaczającej rzeczywistości i przeświadczenia o konieczności nadejścia jakiejś „lawiny”. Wszystko co przynosi nam los pochodzi z fantazji. Miejsce między obecnością nieobecnością , pustką i nadmiarem.

Jacek Niepsujewicz (Pelczyce)
„Happinessdoes not wait”
taniec: Jacek Niepsujewic
muzyka: ÓlafurArnalds, Arnór Dan & Douglas Dare „Say My Name”
czas trwania: 10 min
W swoim najnowszym spektaklu Jacek Niepsujewicz zadaje pytania, gdzie jest szczęście,jak je zdobyć i czy warto o nie walczyć. Używając swojego ciała jako matrycy myśli, zastanawiasię, jak nie zatracić siebie we współczesnym świecie pełnym perfekcji, precyzji i wydajności.Jak uciec z pułapki swoich własnych oczekiwań? Jak oddać siebie w pełni, pozostając jednocześnie
sobą? I w końcu, najważniejsze – co to znaczy być na prawdę szczęśliwym?

Anna Piotrowska & Kamil Bończyk (Warszawa / Bytom)
„bless the king_nielirycznapieśń”
taniec: Anna Piotrowska, Kamil Bończyk
muzyka: Anna Piotrowska
czas trwania prezentacji: 15 min
„(...) Niebezpieczny, niepokojący mrok, kryjący się w niechcianych zakamarkachnaszej podświadomości. „Bless the king...” przepełniony jest agresją ibrutalnością. Oglądając go czuję się, jakby ktoś zamknął mnie w piwnicyalbo w lochu. Aktorzy ubrani w skóry (spodnie, płaszcz), migające, rzucone wkąt jarzeniówki, dywan, blaszane wiaderko... To wszystko, a także wyraźniesado-masochistyczna relacja pomiędzy artystami napawa mnie lękiem, ale i fascynacją”.
Katarzyna Zioło, Reflektor

Anna Piotrowska &AlexeyTorgunakov (Polska / Rosja)
„under the deadtree”
taniec: AlexeyTorgunakov, Kamil Bończyk
muzyka: Anna Piotrowska
czas trwania: 15 min
Inspiracją do stworzenia kreacji solowej „under the deadtree” przez AnnęPiotrowską jest postać samego tancerza, utalentowanego AlexeyTorgunakova. Choreografia dedykowana jego wrażliwości artystycznej iogromnej kulturze ruchu i otwartości i uważności na materię cielesności.Praca ta nie powstawała według konkretnie postawionych założeń – zrodziłasię z obserwacji rozwijającej się emocjonalności jego tańca, która wbrewpozorom nie jest pierwszoplanowa. Punktem wyjścia były ograniczenia, jakieczłowiek tworzy sam sobie w życiu. Reszta przyszła na drodze ewolucjimateriału. Jak się okazuje, najczystszą drogą w obliczu śmierci – czegodoświadczamy zazwyczaj pod koniec naszych dni – jest po prostu i tylko MIŁOŚĆ. W czystej, najprostszej postaci. Jak mogę obserwować siebie,swoje myśli, swój kształt, swój przebieg? Jak mogę pokonywać swojeograniczenia, które jako człowiek stworzony z umysłu projektuję, daję się imzniewolić i ulec ich powierzchowności? Spieszmy się kochać siebie, abędziemy potrafili kochać innych i przyjmować miłość w każdej postaci.

Krystyna Lama Szydłowska (Poznań)
„Pamiętniki z wakacji”
taniec: Krystyna Lama Szydłowska
muzyka: Józef Buchnajzer
czas trwania: 10 min
Solo opiera się̨ na pracy ze wspomnieniami z pewnego lata. Nagrania dźwiękowe zebraneprzeze mnie podczas wakacji zostały zmiksowane i przetworzone w eksperymentalną kompozycję. Stworzona ścieżka dźwiękowa posłużyła za materiał do odzyskania zapisów wspomnień́ w ciele, na których bazuje choreografia.

Zofia Tomczyk
„Connection”
taniec: Zofia Tomczyk
muzyka: Jambinai„Connection”
czas trwania: 10 min
Thisisit.
It iswhatitis.
And thisisenough.
To jest to.
To jest jakie jest.
I to wystarczy.

Piotr Mateusz Wach (Kielce)
„I że Cię nie opuszczę aż do śmierci”
taniec: Piotr Mateusz Wach, Piotr Zwolski
muzyka: Rachel Portman„The Pierre”, El Mundo „ChacarronMacarron”
czas trwania: 15 min
W naszej kulturze nie ma wzorców, według których dwóch facetów mogłoby ułożyć sobie życie – nikt nie uczy jak być gejem, jak budować bliskość między sobą i tworzyć związek. Młodzi ludzie dopiero odkrywający w sobie odmienność są skazani na ślepe poszukiwania i ciągłą konfrontację – z rodziną, ze środowiskiem, ze swoimi partnerami i wreszcie – z samym sobą. „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci”to porywająca historia o miłości, opowiedziana językiem tańca współczesnego zredukowanego do płaskich i banalnych form. Artyści w lekki i zabawny sposób ukazują esencję smutnych, ale w gruncie rzeczy prawdziwych historii – samotnych, zagubionych i wrażliwych mężczyzn poszukujących miłości i próbujących ułożyć sobie razem życie.

Bartek Woszczyński (Siedlce / Warszawa)
„After the Past”
taniec: Bartek Woszczyński
muzyka: Seayool Kim
czas trwania: 10’30 min
Zaakceptować to znaczy zrozumieć. Spektakl solowy „After the Past” to wewnętrznapodróż, w której czas ukazany jest jako przestrzeń, pozwalająca na ponownedoświadczenie różnych momentów z przeszłości. Spektakl ten jest próbą odpowiedzi naponadczasowe pytanie „kim jestem?” i próbuje zbadać, jak doświadczenia z przeszłościbudują naszą osobowość. Dotyka skomplikowanego mechanizmu zaakceptowaniasamego siebie zabierając publiczność w osobistą i intymną podróż.

---

TANECZNE KONFRONTACJE EUROPEJSKIE: ZAWIROWANIA
konkurs choreograficzny WarsawZAWIROWANIAdance

LOKALIZACJA:
Wszystkie prezentacje odbędą się w Ośrodku Zawirowania przy ulicy Belwederskiej 20/22 (wejście od Sułkowickiej).

REZERWACJE i BILETY:
Wprowadzamy system „PayWhatYou Want”.
Za wszystkie prezentacje widz zapłaci wybraną przez Was sumę dopiero po zakończeniu występów w danym dniu,ile uzna za stosowne, w zależności od zasobności portfela i tego, jak podobało się przedstawienie.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc, obowiązuje rezerwacja mailowa pod adresem:
Joanna.formatzero@gmail.com. W treści wiadomości prosimy wpisywać tytuły spektakli.

ORGANIZATORZY:
Fundacja Scena Współczesna
Teatr Tańca Zawirowania

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Teatr Rampa
Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny FORMAT ZERO
Teatr Tańca NTF

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyka i Taniec – Interwencje 2017”.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, a także Ambasada Izraela w Warszawa oraz Instytut Francuski w Polsce.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę