Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bogdan Dziworski [spotkanie + pokaz filmów]

Bogdan Dziworski [spotkanie + pokaz filmów]
📅 Data: niedziela, 15 października 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Warszawska Szkoła Filmowa, Gen. Zajączka 7 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wydarzenie odbędzie się 15 października o godz. 18:30 w kinie Elektronik (ul. Gen. Zajączka 7). Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie kina codziennie po godz. 16:00.

----------------------------

Zapraszamy na projekcję filmową i dyskusję z Bogdanem Dziworskim. Spotkanie odbędzie się przy okazji wystawy „f/5.6” w Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Projekcja filmowa stanowi program towarzyszący do wystawy fotografii. Ekspozycja stanowi przegląd zdjęć wybitnego filmowca, dla którego praca z aparatem stała się wieloletnią pasją. Uważany za arcymistrza fotografii ulicznej i polskiego Cartier-Bressona, Dziworski stworzył czuły i subiektywny dokument wokół polskiego społeczeństwa w latach 60., 70., 80 i 90. Zapisał go w formie czarno-białych zdjęć, które można zobaczyć do 22 października (ul. Mysia 3, 2 piętro).

Bogdan Dziworski
Urodzony w Łodzi w 1941 roku, wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy – profesor Bogdan Dziworski w 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.

W kinie Elektronik zobaczymy następujące filmy:

Dwubój klasyczny
11 min
1978
To kolejny film Dziworskiego, w którym reżyser postanowił przekroczyć granicę między widzem a uczestnikami sportowej rywalizacji na stoku, a sceny skoków narciarskich przeszły do historii kina. Wszystkie zostały wykonane przez Adama Krzysztofiaka – dwukrotnego olimpijczyka, dwukrotnego uczestnika mistrzostw świata, czterokrotnego mistrza Polski. Nie bez znaczenia jest fakt, że kamera i podwójny akumulator ważyły wówczas 30 kilogramów. Po zdjęciach popularny „Góral” dziękował podobno Bogu, że uda mu się zjeść z żoną kolację.

Fechmistrz
12 min
1978
Bohaterem filmu jest Władysław Kurpiewski – wybitny trener szermierki, współtwórca sukcesów wielu polskich florecistów, człowiek o uroczym „przedwojennym” uśmiechu. Sylwetki mistrza i ucznia wykonują swego rodzaju taniec – co podkreśla towarzyszący scenom treningu walc Straussa. Jak pisał o filmie krytyk Oskar Sobański: „Dziworski wprowadza widza w tajniki władania szpadą, odkrywa tajemnicę mistrzostwa w niedostrzegalnych niuansach ruchów dłoni. Jest w tym istota ruchów szpady – ale bez szpady”.

Kilka opowieści o człowieku
20 min
1986
Bohater filmu dociera do granic ludzkich możliwości. Pozbawiony rąk Jerzy Orłowski wykonuje skoki z trampoliny, jeździ na nartach, rysuje. Każda czynność życiowa jest walką, pokonaniem ograniczeń. Dziworski funduje mu na koniec filmowe „wniebowstąpienie”, niepozbawione rysu tragicznego. W scenie tej pojawia się ujęcie przewróconego, połamanego krzesła, które ma dla autora ukrytą, symboliczną wartość, skoro powraca w jego późniejszych filmach: w Plus minus... i w przygotowywanym filmie o Warholu.

Żródło: Ninateka / na podstawie tekstów Tadeusza Sobolewskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧