Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawa Cichego / Warszawa Vargi l Literatura w Pardon, To Tu

Warszawa Cichego / Warszawa Vargi l Literatura w Pardon, To Tu
📅 Data: niedziela, 16 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Pardon, To Tu, ul. Madalińskiego 10 / 16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Rozpoczynamy w Pardon, To Tu przy Nowym Teatrze cykl spotkań literackich ze znakomitymi polskimi pisarzami. Przy okazji książkowych premier rozmawiać będziemy z dwoma autorami o ważnych, wspólnych dla ich twórczości tematach i zjawiskach.

W lipcu, o swojej intymnej relacji z Warszawą, opowiedzą Michał Cichy, autor „Pozwól rzece płynąć”, piewca kontemplacyjnych wędrówek po Ochocie i jej okolicach oraz Krzysztof Varga, w którego najnowszym zbiorze opowiadań „Egzorcyzmy księdza Wojciecha" przeczytamy o sprawach „wielkiej” Warszawy, niemniej dla Vargi to właśnie Mokotów, szczególnie nam bliski letnią porą, stanowi jego mikroświat. Spotkania w ramach cyklu poprowadzi Przemysław Rydzewski, animator kultury, zafascynowany literaturą i filmem dokumentalnym.

Niedziela, 16.07.2017 - g. 18:00
Wstęp wolny
Adres: ul. Madalińskiego 10 / 16; 02-513 Warszawa - Mokotów
Ilość miejsc siedzących jest ograniczona.

W „Pozwól rzece płynąć” - po uhonorowanej w 2015 roku Nagrodą Literacką GDYNIA książce „Zawsze jest dzisiaj” - Michał Cichy znów wyrusza w podróż po najbliższej okolicy i obserwując drzewa, ludzi i niebo, układa osobistą mitologię codzienności. Przemierza Ochotę, by odkryć w niej „cały świat”, swoją wioskę w mieście, indywidualny raj. Raj to na miarę człowieka, czasami niedoskonały, czasami porażający obojętnością, zawsze bliski, ale czasem zdumiewający na nowo. Ten sześciomiesięczny spacer od zimy do lata jest także swoistym traktatem o postrzeganiu, otwieraniu się na codzienność, stawaniu się jej częścią. To także książka o miłości, pokorze, a przede wszystkim zgodzie na los. Michał Cichy urodził się w 1967 roku w Warszawie.

„Też kiedyś jeździłem i latałem. Chciałem być wszędzie i zjeść oczami wszystko. A później zdałem sobie, że wszytko mam tutaj, koło siebie. I teraz ruszam się z domu bardzo niechętnie. Praktykuję starożytną sztukę siedzenia na miejscu, bo ona jest sztuką, tak jak sztuką jest podróżowanie… To, co egzotyczne, zaczyna się za rogiem. Rzeczywistość jest wszędzie” - czytamy w najnowszej książce Michała Cichego.

Krzysztof Varga - po warszawskim alkoholowym tripie z powieści „Masakra” - idzie ze śmiercią na udry. „Egzorcyzmy księdza Wojciecha” to dziesięć opowieści, których bohaterowie wystawieni są na ciężkie próby. Trudno powiedzieć, która z nich jest trudniejsza – próba życia, czy próba śmierci. Nieunikniony koniec zrównuje mieszkańców warszawskich i nie tylko blokowisk, pracowników korporacji, bywalców modnych knajp, duchownych i wróżbitów. Nie chronią przed nim zasobne konta, uciechy cielesne, tarot, ani tym bardziej współczesny pęd do posiadania. Muszą się z nim zmierzyć biurowe androidy zaprogramowane na realizację celów, córki wiecznie pokłócone z matkami i zawsze za późno za nimi tęskniące, statystyczne polskie rodziny przy świątecznych stołach i niespełnieni kochankowie. A wszystkiemu towarzyszy natrętne uczucie, że to mogło wydarzyć się naprawdę. Krzysztof Varga urodził się w 1968 roku w Warszawie.

„Podpłynął do krawędzi i złożywszy na kafelkach dłonie, jak czynią to na parapetach stare kobiety całymi dniami wyglądające przez okno, położył na tych rękach głowę i zapatrzył się na Dolny Mokotów, który z tego miejsca widać było całkiem nieźle. Nie był to widok estetycznie satysfakcjonujący, dominantą krajobrazu były kominy elektrociepłowni na Siekierkach, poza tym blokowisko Stegien, bajzel Sadyby, brzydota ogródków działkowych pod skarpą i degrengolada osiedla pod dawną skocznią narciarską… Można było powiedzieć, że z Górnego Mokotowa Dolny Mokotów wyglądał paskudnie, ale za to dość reprezentatywnie dla tego miasta” - czytamy w opowiadaniu „Aquapark” Krzysztofa Vargi.

Przemysław Rydzewski – ur. w 1982 roku w Gdyni. Animator kultury. Zafascynowany literaturą i muzyką i filmem dokumentalnym. Jego artykuły o muzyce alternatywnej i jazzie można było odnaleźć w Gazecie Wyborczej i na portalu Trojmiasto.pl. Na stałe współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym Bliza. Inicjuje w Trójmieście działania Against Gravity, organizatora największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych – DOCS AGAINST GRAVITY FF. Współorganizuje również Nagrodę Literacką GDYNIA oraz towarzyszący jej festiwal - Miasto Słowa. Jest doktorantem na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Organizator: Pardon, To Tu
Współorganizator: Nowy Teatr

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧