Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czytanie performatywne sztuki Fedra fitness

Czytanie performatywne sztuki Fedra fitness
📅 Data: piątek, 14 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/, Węgierski Instytut Kultury i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zapraszają na czytanie performatywne sztuki „Fedra fitness" Istvána Tasnádi w tłumaczeniu Jolanty Jarmołowicz i Jerzego Czecha.

Adaptacja i reżyseria: Maciej Wiktor
Czytać będą między innymi: Szymon Kuśmider, Marta Markowicz, Robert Martyniak, Gabriela Muskała,
Muzyka: Krzysztof Chodkiewicz

Miejsce: przestrzeń otaczająca Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2, 00–467 Warszawa
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Ogród Miejski Jazdów Usportowiony oraz Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.
Wstęp: wolny


O tekście

Tragedią Fedry, Hippolita i Tezeusza – korzystających najpełniej ze
zdobyczy cywilizacji – jest możliwość negowania własnej biologii.
Niedorastanie i niestarzenie się. Zapętlenie się na poprzednim etapie rozwoju. Efekty są groteskowe i tragiczne. Zwłaszcza Fedra, która jako jedyna próbuje dokonać własnego wyboru w świecie, gdzie wartości stały się umowne. Ale gdy próbuje pokierować swoim życiem, tak jak tego pragnie, a nie tak, jak nią pokierowało, spotyka ją odrzucenie – nie ma bliskości dusz, tylko bliskość ciał, w tym wypadku niekompatybilnych. Fedra zawiodła jako kobieta – nie sprawdziła się ani jako matka, ani jako żona. Świat męskich wartości stawia ją poza nawiasem przydatności społecznej, a menopauza kończy jej ostatnią rolę – nałożnicy. Pozostawiona w tej pustce, odkrywa pewnego rodzaju wolność.

Tasnádi w sztuce „Fedrze fitness" zderzył wiersz z dosadnymi i
wulgarnymi słowami. Dzięki temu możemy bez pardonu posmakować prawdy o tym, co nas czeka w świecie, gdzie jedyną wartością są pieniądze, seks i młodość. Nie, nie miłość. Tylko nie miłość.

Sztuka „Fedra fitness" została opublikowana w tomie „Kolizje. Antologia nowego dramatu węgierskiego" (pod redakcją Patrici Pászt, Panga Pank, Kraków 2010).


O autorze

István Tasnádi (ur. 1970) – dramatopisarz, absolwent teatrologii
Uniwersytetu w Veszprém. Od 1990 roku publikuje wiersze, dramaty i recenzje teatralne. Był założycielem i w latach 1996-2001
współpracownikiem Teatru Bárka. Od 2001 roku związany z Teatrem Krétakör. Otrzymał wiele nagród, między innymi dwa razy Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy nowy dramat węgierski (w 1999 i 2007 roku). Pisze również dramaty muzyczne i musicale. W 2009 roku przygotował scenariusz do głośnego filmu muzycznego „Made in Hungaria”. Zajmuje się też adaptacją teatralną węgierskich dzieł literackich (Kosztolányi, Rejtő) oraz zagranicznych (Dumas, Molier).


O reżyserze

Maciej Wiktor – reżyser filmowy i teatralny. Studiował reżyserię w
NTNU (Trondheim) oraz uczęszczał do Royal Academy of Dramatic Arts, London Film School, London Film Academy. Jego filmy krótkometrażowe "Kłamca" oraz "Wydech" były nagradzane na festiwalach w kraju izagranicą. Współpracował wielokrotnie z Nikolajem Koladą.


O cyklu

TEATR.HU to cykl czytań performatywnych współczesnych lub nieznanych tekstów węgierskich, a także dowolnych tekstów ze świata poruszających temat Węgier i Węgrów lub relacji polsko-węgierskich, zaadaptowanych na scenę. Czytania przygotowywane są przez zaproszonych młodych reżyserów i reżyserki, między innymi są to: Agnieszka Baranowska, Daria Kopiec, Kuba Kowalski, Ewa Małecki, Paweł Paszta i Monika Popiel. Czytane będą kolejne, nowe tłumaczenia współczesnych dramatów węgierskich, a także adaptacje węgierskiej prozy, jak np. "Opium" Géza Csátha – węgierskiego Witkacego. Jedno z czytań adresujemy do młodszych widzów - przeczytamy bowiem "Bartóka i drewnianego księcia", którego autorką jest Margit Garajszki. Planowane są również czytania wyjazdowe. Cykl odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧