Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy - otwarcie wystawy

Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy - otwarcie wystawy
📅 Data: czwartek, 22 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Ogród Krasińskich (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Była kiedyś ulica, o której mówiono, że jest sercem żydowskiej Warszawy. Można tam było kupić niemal wszystko, od parasoli u Putermana pod numerem jedenastym, przez części rowerowe i patefony pod trzynastką, po wyroby importowane z Palestyny w sklepie „Tel Awiw” pod piątką. Kłębiący się na ulicy tłum ludzi, wśród których królował język jidysz, co rusz zachodził do oficyn, kupował, sprzedawał i dyskutował na olbrzymich, stanowiących niemal osobne światy, podwórkach. Gdzieś w tle słychać było pisk przejeżdżającego przez środek ulicy tramwaju. Rzut oka na stare zdjęcia pozwala uwierzyć, że było to jedno z najbardziej przeludnionych miejsc w przedwojennej Europie. Tym miejscem była ulica Nalewki.

Tego świata już jednak nie ma. 75 lat temu Niemcy rozpoczęli Akcję Reinhardt, w wyniku której zginęło prawie 2 miliony Żydów polskich, z warszawskiego getta w ciągu dwóch miesięcy do obozu śmierci w Treblince wywiezionych zostało 300 000 osób.
Przedwojenny świat polskich Żydów przestał istnieć.

Dziś jednymi z niewielu materialnych pamiątek po dawnych Nalewkach są biegnące przez ulicę Bohaterów Getta prowadzące donikąd tory tramwajowe oraz położony na skrzyżowaniu z ulicą Długą budynek Arsenału.

Zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej pt. „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy. W 75. rocznicę Akcji Reinhardt”.

O tej nieistniejącej ulicy opowiadać będą jidyszystka Karolina Szymaniak, varsavianista Paweł Fijałkowski, dokumentalista dziedzictwa żydowskiego Janek Jagielski oraz badacz Zagłady prof. Jacek Leociak - niestrudzony orędownik pamięci o getcie warszawskim.

Wystawa realizowana jest pod patronatem Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy i Dzielnica Wola, a partnerem wydarzenia jest Synergic Media.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧