Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Hollywood i kino europejskie wobec Holocaustu

Hollywood i kino europejskie wobec Holocaustu
📅 Data: wtorek, 25 kwietnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska 79 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Problematyka Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej, z różną intensywnością obecna jest w światowej popkulturze. Temat ten od zawsze rodził wiele pytań i wątpliwości. Jak pokazywać zbrodnię Holocaustu masowej widowni? W przedmowie do książki nowojorskiej filmoznawczyni Annette Insdorf „Niezatarte cienie” amerykański pisarz, zarazem więzień Auschwitz i laureat pokojowej nagrody Nobla, Elie Wiesel twierdzi, że filmowe obrazy Holocaustu nie dotykają prawdy. „To, co najistotniejsze, musi pozostać niewypowiedziane” – mówił. W 1978 roku amerykańska telewizja NBC nadała czteroodcinkowy serial „Holocaust” w reżyserii Marvina J. Chomsky’ego. Obraz ten okazał się wielkim przełomem w światowej popkulturze. Serial, pokazany potem także w Republice Federalnej Niemiec i Izraelu, sprowokował wiele dyskusji. Kolejnym takim kamieniem milowym była powstała w 1993 roku „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Wraz z tym przełomem pojawiły się głosy poddające w wątpliwość sens pokazywania zbrodni Holocaustu w kinie. Mówiono, że Zagłada to doświadczenie tak traumatyczne, że nie wolno o niej robić filmów fabularnych, które chcąc nie chcąc są uproszczeniem i w jakimś sensie rozrywką. Z drugiej strony czy możemy ignorować popkulturę? W wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” Agnieszka Holland przyznawała, że serial „Holocaust” był dla niej „kiczem, który wywołał wstrząs”. I dodawała: „Holocaust w filmie jest tak masowo przeżywany pod warunkiem usankcjonowania kiczu. Wydaje się to niezbędne, aby oswoić tragedię.” Co możemy powiedzieć dziś, na temat obecnego kina amerykańskiego i europejskiego w kontekście Zagłady? Jakich filmów możemy spodziewać się w przyszłości?

Spotkanie organizowane w ramach cyklu „Warszawa dwóch powstań”

Goście:
Joanna Ostrowska – historyczka, krytyczka filmowa i teatralna, autorka książki „Auschwitz i Holocaust. Dylematy i wyzwania polskiej edukacji”
Jakub Majmurek – filmoznawca, publicysta, krytyk filmowy, członek zespołu „Krytyki Politycznej”
Jakub Moroz – teatrolog, publicysta, zastępca dyrektora TVP Kultura, gdzie współprowadzi program „Tanie dranie”, w Polskim Radiu 24 prowadzi audycję „Rozpruwacz kulturalny”, związany z Klubem Jagiellońskim i kwartalnikiem „Pressje”.

Prowadzenie:
Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Forum Żydów Polskich

25.04.2017 (wtorek), godz. 18:30. Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę