Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki!

newsletter waw4free fanpage aplikacja
reklama
reklama

Rozmowa o książce "Spór o odbudowę Warszawy"

Rozmowa o książce "Spór o odbudowę Warszawy"

reklama
data Data: 25 kwietnia 2017, wtorek

godzina Godzina rozpoczęcia: 19:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Mokotów, Czuły Barbarzyńca w Nowym (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Czy Warszawę można było odbudować inaczej? Kto naprawdę napisał dekret Bieruta? Dlaczego wraca mit „małego Paryża”, a przepadła duma z tego, że „cały naród zbudował swoją stolicę”? Do kogo dziś należy miasto? „Spór o odbudowę Warszawy” to opowieść o odważnych planach naprawy miasta, o kontrowersjach wokół Biura Odbudowy Stolicy, ale także o „kuratorach z Karaibów” i o patologiach reprywatyzacji – jednym słowem o najnowszych dziejach Warszawy.

Wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw zapraszamy na spotkanie wokół książki „Spór o odbudowę Warszawy. Od gruzów do reprywatyzacji” w ramach naszego cyklu NOWA KSIĄŻKA.

W rozmowie udział wezmą: Tomasz Fudala, Szymon Maliborski i Grzegorz Mika, spotkanie poprowadzi Tomasz Brzozowski.

Urbanistyka jest procesem ciągłym, dziełem przewidzianym do realizacji w perspektywie całych dekad. Odbudowa Warszawy, rozpoczęta w roku 1945, miała być zaplanowanym i kontrolowanym procesem tworzenia nowego organizmu miejskiego. Wielu architektów i urbanistów, którzy zasilili kadry BOS-u, działało w poczuciu niebywałej dziejowej szansy. Zniszczenie większości aglomeracji dawało możliwość zaprojektowania poprawionego miasta, pozbawionego błędów niekontrolowanej urbanizacji epoki przemysłowej XIX wieku. Intencją projektantów, czynnie wspieranych przez nowe władze, było tworzenie nowego społeczeństwa poprzez realizację awangardowej architektury i urbanistyki. Również na terenie Mokotowa przeprowadzono fragment tego wielkiego eksperymentu, realizując takie przedsięwzięcia jak osiedle WSM- Mokotów, stadion sportowy na Wierzbnie czy pasmo parkowe Skarpy Wiślanej.

Tomasz Fudala – historyk i krytyk sztuki, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kurator wszystkich edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE (od 2009). Ostatnio uhonorowany medalem Bene Merentibus, przyznawanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, oraz Nagrodą im. Jerzego Stajudy.

Szymon Maliborski – historyk sztuki, kulturoznawca, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autor projektów artystycznych (m.in. Muzeum Alternatywnych Historii Społecznych), wraz z Danielem Rycharskim od 2015 roku realizuje projekt Pomnik chłopa, prezentowany dotychczas w kilkunastu miejscowościach. Współkurator 7. i 8. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

inż. arch. Grzegorz Mika – architekt, varsavianista, badacz architektury współczesnej, doktorant Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2011 prowadzi stronę „Warszawski modernizm 1905–1939", opisując i promując przedwojenne dziedzictwo architektoniczne. Publikuje w miesięcznikach „Stolica” i „Skarpa Warszawska”, prowadzi wykłady dla Muzeum Powstania Warszawskiego oraz autorskie spacery architektoniczne. Współautor przewodnika „MOK. Atlas architektury północnego Mokotowa”.
Głodni po evencie?
3 darmowe dostawy z kodem "waw4free" od Uber Eats
Kliknij po szczegóły. :)
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę
reklama
reklama


Zobacz też

reklama
kup nasze gadżety! :-)