Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki!

newsletter waw4free fanpage aplikacja
wesprzyj waw4free
reklama
reklama

CZY NA WYCZÓŁKACH STRASZY?

CZY NA WYCZÓŁKACH STRASZY?

reklama
data Data: 13 Maja 2017, sobota

data Godzina rozpoczęcia: 11:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Ursynów
Odkrywając mniej znane oblicze Ursynowa, tym razem zabierzemy Państwa na Wyczółki. Niegdysiejsza osada i folwark „Wiczółki” istniała w tym miejscu zapewne już pod koniec XVI w. jako wieś szlachecka o powierzchni czterech łanów. Swoją nazwę zaczerpnęła od pospolitego wyrazu "wyczółek", oznaczającego wysunięty kawałek pola. Na przełomie XVIII i XIX wieku należała ona do rodziny Grabowskich. Wieś należała do gminy Falenty oraz do parafii służewskiej – w 1827 roku w 17 domach mieszkało 206 osób, zaś w 1892 roku folwark zajmował ponad 118 mórg, w tym część w osadach Grabowo, Imielno, Krasnowola, Ludwinów i Grabówek.

W dzisiejszych Wyczółkach, pośród gęstych drzew i krzewów znajduje się murowany dwór z 1894 r. Nieco dalej - nad stawem Berensewicza - natrafimy na starszy, chylący się ku ruinie, ale przez to jeszcze bardziej ciekawy i intrygujący, modrzewiowy dwór, powstały w 1805 roku jako siedziba rodziny kasztelana Franciszka Krotkowskiego, ówczesnego właściciela majątku Wyczółki.

Do wspólnego odkrywania już nieco zapomnianej historii tego miejsca zapraszamy w sobotę, 13 maja o godz. 11:00. Spotykamy się na ul. Puławskiej (róg ul. Poleczki - przystanek w stronę Piaseczna).

Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, dzięki współfinansowaniu projektu ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

PROJEKT WSPÓŁFINANSUJE M.ST. WARSZAWA
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę
reklama
reklama


Zobacz też

reklama
kup nasze gadżety! :-)