Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Caligariego do Hitlera - narodziny zła. Kino niemieckie: Szyny

Od Caligariego do Hitlera - narodziny zła. Kino niemieckie: Szyny
📅 Data: środa, 12 kwietnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PROJEKCJE I WYKŁADY TOMASZA KOLANKIEWICZA

Przegląd niemieckiego kina przedwojennego, prezentujący filmy powstałe w Republice Weimarskiej – państwie w którym po I wojnie światowej dochodziło do ogromnych tarć i konfliktów, gdzie szalała hiperinflacja, rosła społeczna frustracja i rozgoryczenie po przegranej wojnie; kraju, w którym rodził się nazizm i który wyniósł do władzy Adolfa Hitlera, a równocześnie królowała w nim sztuka na najwyższym światowym poziomie.

Prezentujemy szeroki przekrój prądów artystycznych w niemieckiej kinematografii w latach 1919-1933: od filmowego ekspresjonizmu, przez arcydzieła wyrosłego z niego i rozwijającego się równolegle Kammerspielu, filmy górskie z Leni Riefenstahl, do wielkiego hitu kina dźwiękowego z Emilem Janingsem i będącą u progu wielkiej kariery Marleną Dietrich oraz ostatniego zrealizowanego w Republice filmu Fritza Langa, wstrzymanego przez nowe hitlerowskie władze.

Oglądając dziś filmy powstałe w Weimarze, widzimy jak filmowcy próbowali za pomocą artystycznej metafory lub zupełnie realistycznie zobrazować procesy, zachodzące w szybko zmieniającym się społeczeństwie. Część z prezentowanych filmów przeszła do historii kina jako najważniejsze dzieła, część z nich zyskała status arcydzieł, można jednak patrzeć na nie za Siegfriedem Kracauerem, autorem przełomowej książki „Od Caligariego do Hitlera", jako na emanację zbiorowej świadomości Niemców. Jako wizjer, przez który wejrzeć możemy w duszę społeczeństwa w okresie dramatycznych przemian, społeczeństwa, z którego już za kilka lat miała wykluć się bestia.

12.04/19:00
Szyny (1921)
Reżyseria Lupu Pick, długość 50''

Tragiczna historia miłosna córki dróżnika (Edith Posca), która ulega czarowi przybyłego z miasta inspektora kolejowego (Paul Otto). Fatum nieuchronnie prowadzi zrozpaczonych rodziców (wielki Werner Krauss i Hermine Straßmann-Witt) ku finałowej tragedii. Film Lupu Picka uznawany za pierwszy film z nurtu kammerspiel – wyrosłej z teatru Maxa Reihardta i literatury naturalistycznej odnogi ekspresjonizmu filmowego, korzystającej z podobnego myślenia o obrazie i przede wszystkim świetle, jednak w sferze narracyjnej kierującego się w stronę dramatu społeczno-psychologicznego i autentyzmu. Film według scenariusza Carla Mayera będącego akuszerem kolejnego po ekspresjonizmie nurtu filmowego: był także autorem scenariusza do Gabinetu Doktora Caligariego.

WSTĘP WOLNY

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę