Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Psychoza i filozofia grecka. Wykład Daniela Zarewicza

Psychoza i filozofia grecka. Wykład Daniela Zarewicza
📅 Data: czwartek, 20 kwietnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Świetlica Nowego Teatru, Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Psychoza i filozofia grecka. Antyczne źródła błogosławionego szału.

W ramach cyklu wykładów Daniela Zarewicza "O tym, co boskie i ludzkie w teatrze greckim.

Fenomen zaburzonych stanów świadomości fascynował starożytnych Greków. U Platona w "Fajdrosie" pojawia się koncepcja czteropoziomowego błogosławionego szaleństwa, będącego najwyższą formą łaski dla doświadczającego go człowieka. Starożytni byli głęboko przeświadczeni o tym, że w normalnym stanie świadomości człowiek nie może zbliżyć się do bogów, ani stworzyć niczego, czym mógłby godnie ich uczcić. Znamy wiele miejsc, w których poeta prosi Muzy, aby obdarowały go stanem nawiedzenia, bo tylko wtedy będzie przekazicielem tego, co boskie. Ze zbiorowym momentem psychozy mamy do czynienia w "Bachantkach" Eurypidesa, kiedy to kobiety owładnięte religijnym szałem psychotycznym, w akcie posłuszeństwa bogu nawiedzającego Teby, nie wahają się rozrywać ludzi i zwierząt. Do zagadnienia zdrowia psychicznego odwołuje się również Hipokrates, Arystoteles, a potem Galen. Nie ulega wątpliwości, że refleksja greckich intelektualistów jest źródłem narodzenia nowożytnej psychiatrii i wypracowanych przez nią pojęć.

Teatr grecki to fenomen kultury starożytnej. Jego centralną postacią jest bóg. W greckim teatrze człowiek miał wejść z kontakt z samym bóstwem, „zlać się” z tym, co dzieje się na scenie, czyli z nim samym. Po doświadczeniu oczyszczenia (katharsis) wracał do siebie, do życia. Nie był już jednak taki, jak wcześniej.

Daniel Zarewicz – filolog klasyczny, literaturoznawca, tłumacz. Autor polskiego tłumaczenia Hymnów Orfickich. Współpracował z Teatrem Academia. Interesuje się związkami antropologii i psychiatrii. Prowadzi badania i przygotowuje książkę o psychozie w kulturze starożytnych Greków.

WSTĘP WOLNY

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧