Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Niepodobne do rzeczywistości. J. B. Plersch - królewski dekorator

Niepodobne do rzeczywistości. J. B. Plersch - królewski dekorator
📅 Data: środa, 08 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Cykl wykładów "Oświeceniowa republika marzeń" powstał jesienią 2015 r., jako nawiązanie do projektu "Oświeceniowa republika władców", autorstwa prof. Andrzeja Pieńkosa. W nowym roku akademickim 2016-2017 będziemy kontynuować wyprawę do epoki Oświecenia. Nasz cel stanowi - tak jak poprzednio - ukazanie osiągnięć i specyfiki polskiego Oświecenia w kontek­ście kultury europejskiej.

8 lutego 2017 r. dr Aleksandra Bernatowicz wygłosi wykład p.t. "Niepodobne do rzeczywistości… Jan Bogumił Plersch - królewski dekorator w Łazienkach".

Jan Bogumił Plersch, królewski malarz i dekorator, należał do ścisłej kadry artystycznej na warszawskim dworze. Znakomity autoportret namalowany przez artystę już po upadku państwa pokazuje twarz człowieka zadowolonego i świadomego swej pozycji. Bystre, inteligentne spojrzenie, dumna postawa, zarazem brak jakiejkolwiek ostentacji w stroju – oto pierwsze wrażenie, jakie można odnieść, patrząc na artystę, który tak właśnie pragnął zaprezentować się potomnym.

Historia obeszła się z Plerschem dość łaskawie – większość jego dzieł przetrwała. Mimo to artysta nie zdobył w polskiej historii sztuki należnej mu pozycji i sławy. Tymczasem był on bezsprzecznie najwybitniejszym dekoratorem działającym dla Stanisława Augusta. W swych malowidłach ściennych potrafił wydobyć finezję, wdzięk i fantazję, a nawet przekazać niuanse światłocieniowe.

W Łazienkach był odpowiedzialny za dekoracje w niemal wszystkich pawilonach: w Białym Domku, w Pałacu Myślewickim, w Trebhauzie, w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, w Pałacu na Wyspie. Swobodnie podejmował różne tematy: od brawurowych malowideł iluzjonistycznych w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, poprzez weduty, po antykizującą groteskę – gatunek, w którym stworzył własny styl. Motywy „niepodobne do rzeczywistości”, wedle słów Witruwiusza, które stanowiły sedno malarstwa groteskowego, to mitologiczne stwory, ornamenty, postaci ludzkie, przedmioty, pejzaże – całe uniwersum. Różnorodność form implikowała bogactwo treści ukrytych w tych pozornie błahych przedstawieniach.

Zapraszamy o 18.00 do Pałacu na Wyspie!

Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧