Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład performatywny Ewy Tatar

Wykład performatywny Ewy Tatar
📅 Data: czwartek, 2 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Potrafiła utworzyć zdanie: „To się nazywa halucynacja, jednak nie mogła nie halucynować". MMAA

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład performatywny Ewy Tatar, badaczki sztuki i kuratorki, który towarzyszy wystawie "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Intymność jako tekst".

"Zima trwała. Trzy życia zostały napisane. Gertruda Stein poprosiła swoją bratową ażeby przyszła i przeczytała manuskrypt. Przyszła i przeczytała i była głęboko wzruszona. Gertruda Stein szalenie się uradowała bo nie wyobrażała sobie, żeby ktokolwiek mógł przeczytać to co napisała i okazać prawdziwe zainteresowanie. Nie pytała wówczas nikogo co sądzi o jej pracy a tylko czy z zainteresowaniem przeczytał. Teraz twierdzi, że jeżeli potrafią zmusić się do przeczytania tego co ona pisze to na pewno będą zainteresowani".

Fragment z "Autobiografii Alicji B. Toklas" Gertrude Stein w tłumaczeniu Miry Michałowskiej. Zachowano pisownię oryginalną.

Od tego zaczniemy: rytmu, interpunkcji i ortografii. Później zajmiemy się czuciem (w) przestrzeni (Marguerite Duras i Chantal Akerman) i zagadnieniem reprezentacji. W odpowiedzi na manifest Xenofeminizmu i narcystyczny postulat pseudoemancypacji poprzez selfie, zastanowimy się wspólnie nad naturą alienacji i wyzwolenia oraz poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy kobieta jest w stanie upodmiotawiać się poza reprezentacją. Zastanowimy się również czym jest jaźń i sprawdzimy, gdzie kryje się poezja.

Ewa Tatar
badaczka sztuki i kuratorka. Autorka wystaw-esejów, np. o tożsamości porewolucyjnej i przejściu społeczeństwa polskiego z czasu cyklicznego na czas historyczny ("Chłoporobotnik i boagrzechotnik", MSN 2016), quazi biograficznych dotyczących życia i sztuki Krzysztofa Niemczyka (2010) i Władysława Hasiora (2015), czy emocjonalnie ekshibicjonistycznych ("Zakochałeś się w kimś, kto nie istnieje", 2015). Napisała książkę o Biurach Wystaw Artystycznych, pracuje nad książką o jaźni. Szansy na rewolucję feministyczną w kulturze polskiej upatruje w rodzajnikach.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧