Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czym jest fotografia rodzinna? I Album rodzinny: Spojrzenia

Czym jest fotografia rodzinna? I Album rodzinny: Spojrzenia
📅 Data: wtorek, 6 grudnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie „Album rodzinny: SPOJRZENIA” zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie, na którym nasi goście spróbują odpowiedzieć na pytania, które nasuwa ekspozycja.
Jaki jest status fotografii archiwalnej?
Czy fotografia archiwalna jest tylko pamiątką rodzinną czy czymś więcej?

Gośćmi prowadzącej spotkanie kuratorki wystawy: Moniki Szewczyk-Wittek, którzy wraz z nią szukać będą odpowiedzi na te pytania będą:
Karolina Puchała-Rojek
Paweł Szypulski
Katarzyna Madoń-Mitzner

O WYSTAWIE

Na wystawie prezentujemy ponad 300 prywatnych zdjęć ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej. Powstały dla zachowania w pamięci ważnych momentów biograficznych, fragmentów codzienności czy relacji z bliskimi. Wyjmując zdjęcia z domowych albumów i rodzinnych kontekstów, możemy na nie spojrzeć z zupełnie innej perspektywy.

Czy z mozaiki szczegółów wyłoni się obraz, na którym można dostrzec przemiany społeczne, kulturowe i polityczne? Szukając odpowiedzi na to pytanie, kuratorki – Agnieszka Pajączkowska i Monika Szewczyk-Wittek – zastanawiają się nad statusem fotografii archiwalnej i stawiają szereg kolejnych pytań:
* Kto jest na zdjęciach?
* Czego na nich nie widać?
* Jakie historie się z nimi wiążą?
* Jakie emocje im towarzyszą?
* Czego chcemy od tych zdjęć i czego one chcą od nas?
* Czy fotografia prywatna jest tylko pamiątką rodzinną?

Ekspozycję rozpoczynają albumy – indywidualne, tworzone według własnych potrzeb i wrażliwości, prywatne historie rodziny. Najstarszy pochodzi z okresu I wojny światowej, najnowszy z lat 90. XX wieku. Część zatytułowana „Opowieść” poświęcona jest związkowi między fotografią i pamięcią. Rozdział zatytułowany „Fotografia” to historia fotografii prywatnej, w tym zmian technik, praktyk i przede wszystkim roli i postrzegania fotografii. Powszechna dostępność aparatów wprowadziła fotografię w sam środek codziennego życia. Te zdjęcia pokazujemy w „Codzienności”. Zamykającą wystawę „Historia” to część obrazująca splatanie się prywatności i wydarzeń historycznych.

W Archiwum Historii Mówionej (AHM) Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA – największym tego typu zbiorze w Polsce – znajduje się około 5500 relacji biograficznych, dzięki którym pokazujemy współczesną historię z perspektywy zwykłych ludzi. Tym razem chcemy przyjrzeć się historiom, która wyłaniają się z innej formy zapisu – fotografii.

Wystawę będzie można oglądać do 19.03.2017.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę