Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Performanse Jeremiaha Day

Performanse Jeremiaha Day
📅 Data: wtorek, 04 października 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performanse i towarzyszącą im wystawę "Frank Church. Rezerwat Rzeki bez Powrotu" i "MAQUIS".

Wystawa
4-9 października

Otwarcie
4 października godz. 18.00

Performanse
4 października godz. 18.30
6 października godz. 18.00

W swojej praktyce artystycznej artysta wizualny i performer Jeremiah Day skupia się na badaniu napięć i zależności pomiędzy mechanizmami pamięci jednostki i pamięci zbiorowej. Artysta sięga zarówno do osobistych wspomnień, mikrohistorii i lokalnych mitologii, jak również przepracowuje doświadczenia wspólnoty w perspektywie procesów politycznych i wydarzeń historycznych. Podczas dynamicznych performansów, które przeplata innymi mediami (w szczególności fotografią i wideo), Day angażuje cały aparat form ucieleśnienia i ruchu, które stawiają opór materii: czołga się, biega, przewraca, jednocześnie snując opowieści, wymieniając się uwagami i anegdotami z publicznością.

W ramach tygodniowej rezydencji w Warszawie Day wykona dwa działania performatywne. We wtorek, 4 października odbędzie się performans i kolejna odsłona towarzyszącego mu projektu "The Frank Church - River of no Return Wilderness (Frank Church. Rezerwat Rzeki bez Powrotu)". Częściowo oda i epitafium, na wpół śledztwo i anty-pomnik upamiętnia postać legendarnego senatora Franka Churcha, który w latach siedemdziesiątych przewodniczył komisji w sprawie nielegalnych działań CIA i jako pierwszy polityk w historii USA dał wgląd w struktury amerykańskiego kontrwywiadu. Nazwisko Churcha pojawiło się w ostatnim czasie w debacie publicznej jako historyczny kontrapunkt dla działalności amerykańskiego whistleblowera Edwarda Snowdena.

Tytuł pracy pochodzi od nazwy rezerwatu w Idaho, największej w 48 stanach USA połaci przyrody nieskażonej działalnością człowieka, nazwanej tak na cześć senatora Churcha, który ostrzegł przed bezpowrotnym przekroczeniem mostu na rzece bez powrotu, skutkującym masową inwigilacją, łamaniem swobód obywatelskich i tyranią władzy. Performans odbędzie się z udziałem holenderskiego gitarzysty Barta de Kroona, a instalację "Frank Church - River of no Return Wilderness" oglądać będzie można do 9. października w przestrzeni wystawienniczej Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3.

W czwartek 6. października Day wykona performans "MAQUIS", który przybierze formę zebrania obywatelskiego, bezpośrednio angażującego publiczność w otwartą dyskusję. Zgromadzenie poprowadzą Jeremiah Day wspólnie z publicystą "Krytyki Politycznej" Jakubem Dymkiem. W odpowiedzi na toczącą się obecnie debatę na temat kryzysu tożsamości i integracji europejskiej, punktem wyjścia do naszych rozważań będzie performatywna prezentacja slajdów Day'a o historii federalizmu i ruchu oporu w Europie, łącząca elementy myśli Hannah Arendt i tradycji egzystencjalizmu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧