Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dwutygodnik na Placu: Film o Strzępce i Demirskim

Dwutygodnik na Placu: Film o Strzępce i Demirskim
📅 Data: środa, 17 sierpnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na „Ustalenia, które zostały ustalone” Magdy Mosiewicz – ekspresyjny portret duetu Strzępka/Demirski, najbardziej rewolucyjnego kolektywu w polskim teatrze.

Pokaz rozpocznie cykl seansów plenerowych – w każdą środę na Placu Defilad (Plac Defilad) przed Teatrem Studio (Teatr Studio) redaktorzy "Dwutygodnika" zaprezentują wybrany film z Ninateki.

Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z MACIEJEM NOWAKIEM, krytykiem teatralnym i kulinarnym, dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu oraz WITOLDEM MROZKIEM, krytykiem teatralnym i publicystą. Rozmowę poprowadzi redaktor "Dwutygodnika", Paweł Soszyński.

"USTALENIA, KTÓRE ZOSTAŁY USTALONE"

Radykalni i charakterni – Monika Strzępka i Paweł Demirski, reżyserka i dramaturg; w życiu prywatnym są parą, w teatrze tworzą tandem, który od 2006 roku bez pardonu mówi ze sceny o polskich mitach, bieżącej polityce i społecznych frustracjach. „Ekshumują” więc Mickiewiczowskie Dziady, pytają, dlaczego w naszym kraju nie świętuje się zniesienia pańszczyzny, tworzą eschatologiczne political fiction, wystawiają śpiewogrę o obsesji zdrowego żywienia i opowiadają o gejach, którzy chcą zawalczyć o własny sektor na Stadionie Narodowym. Tworzą teatr lewicowy i zaangażowany. Starają się prowokować publiczność, wybudzać ją z samozadowolenia.

Film Magdy Mosiewicz wprowadza widzów – bez uprzedzenia – w sam środek scenicznego świata Strzępki i Demirskiego. Zaczyna się od huku i słów Strzępki: „Ostro…”, a kończy Piosenką mózgu do słów Demirskiego i muzyki Jana Suświłły. Pomiędzy mamy mozaikę sekwencji z teatralnej „gorączki dnia powszedniego”: montaż z prób do przedstawień Bierzcie i jedzcie, Bitwa Warszawska 1920, Klątwa, odcinki z czasu beznadziei oraz W imię Jakuba S. W dokumencie Magdy Mosiewicz nieważna jest bowiem chronologia, klarowna opowieść z cyklu „życie i twórczość” – stanowi on raczej dokumentalną wariację na temat teatralnego duetu, który z grupą współpracowników i aktorów chce wykrzyczeć, wyśmiać i wskazać palcem to, co jest dla niego ważne.

Czas trwania: 44 minuty
Scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Magda Mosiewicz
Produkcja: Dorota Buchwald, Instytut Teatralny
Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny
Montaż: Marta Dzido
Udźwiękowienie: Paulina Bocheńska
Korekcja barwna: Tomek Michalczewski

W przypadku złej pogody rozmowa i pokaz filmu przeniesione zostaną do Baru Studio (barStudio).
Partnerami pokazu są Teatr Studio, Bar Studio i "Plac Defilad"

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę