Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jan Wolski - zapomniany kooperatysta? -> Lato Kooperacji

Jan Wolski - zapomniany kooperatysta? -> Lato Kooperacji
📅 Data: środa, 27 lipca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Świetlica Nowego Teatru, Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jan Wolski - zapomniany kooperatysta? - kolacja z książką

W lipcowy wieczór Laboratorium Kooperacji zaprasza na wspólną kolację z książką. Inspiracją do naszej dyskusji będzie niedawno wydana książka „Jan Wolski, Wyzwolenie. Wybór pism spółdzielczych 1923-1956” pod red. Remigiusza Okraski i Adama Benona Duszyka.

Dlaczego dziś nie pamiętamy wielu z najważniejszych pionierów przedwojennej spółdzielczości? Dlaczego zniknęli oni ze świadomości społecznej? W trakcie spotkania chcielibyśmy przybliżyć uczestnikom postać Jana Wolskiego – niestrudzonego działacza i propagatora spółdzielczości, myśliciela społecznego i najdłużej żyjącego ucznia Edwarda Abramowskiego i wspólnie spróbować odpowiedzieć na powyższe pytania. Zastanowimy się także wspólnie co można zrobić, aby przypomnieć znakomite tradycje polskiego kooperatyzmu. Jan Wolski, jako teoretyk ruchu spółdzielczego aktywny zarówno przed, jak i po II wojnie światowej wydaje się postacią łączącą idee wspólnotowe międzywojnia i środowiska sprzeciwu wobec władz PRL, które tak wiele zawdzięczały etosowi „niepokornych”. Spróbujemy zastanowić się także nad tym, które z jego tez przetrwały próbę czasu i czekają na wykorzystanie przez współczesnych praktyków kooperacji.
Gościem dyskusji połączonej z kolacją będzie prof Rafał Chwedoruk, dr Adam Benon Duszyk oraz Kamil Piskała.

Adam Benon Duszyk – doktor nauk humanistycznych, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. W latach 1991-1996 studiował historię na Wydziale Nauk Humanistycznych UMCS w Lublinie, następnie podjął pracę w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Radomiu, w którym uczył historii, konstytucjonalizmu i wiedzy o społeczeństwie. Od 2006 roku pracuje w „szkole olimpijczyków” – VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Absolwent Podyplomowego Studium Konstytucjonalizmu (Wydział Prawa i Administracji UMCS) oraz Podyplomowego Studium Filozofii i Etyki (Uniwersytet Warszawski). W roku 2005 doktoryzował się w Instytucie Historii UMCS przy Katedrze Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Badacz historii ruchów społeczno-politycznych i historii gospodarczej XIX i XX stulecia. W latach 2007-2010 Prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego

Rafał Chwedoruk – politolog, doktor habilitowany, profesor UW nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, komentator polityczny. Ukończył w 1993 roku studia w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego[1]. Doktoryzował się w 2000 roku na macierzystej uczelni w oparciu o rozprawę Myśl polityczna ugrupowań postsolidarnościowej lewicy w okresie transformacji ustrojowej w Polsce (w latach 1989-1993). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce uzyskał w 2012 roku na podstawie dorobku naukowego oraz pracy pt. Ruchy i myśl polityczna syndykalizmu w Polsce[2].
Od 1993 roku zatrudniony w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie na stanowisku profesora UW. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię myśli politycznej i ruchów społecznych oraz historię myśli socjalistycznej w Polsce i Europie[1].

Kamil Piskała (ur. 1988) – historyk, magistrant w Katedrze Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół historii Drugiej Rzeczypospolitej, dziejów polskiej lewicy (ze szczególnym uwzględnieniem PPS, SDKPiL, KPP) oraz tradycji środkowo- i wschodnioeuropejskiego marksizmu. W wolnych chwilach „poszerza horyzonty” czytając prace z zakresu filozofii polityki, teorii społecznej i metodologii historii. Obecnie pracuje nad biografią Mieczysława Niedziałkowskiego oraz prowadzi badania nad rewolucją 1905-07. Młodość spędza zgarbiony nad zakurzonymi papierami w archiwum albo starymi książkami w bibliotecznych czytelniach. Sto lat temu pewnie umarłby już na suchoty. W obliczu postępu medycyny musi sobie jednak wymyślić jakąś bardziej skomplikowaną w leczeniu chorobę.

A na deser będzie szarlotka.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę