Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Premiera raportu "O wsi bez uprzedzeń" Fundacji Przestrzeń Kobiet

Premiera raportu "O wsi bez uprzedzeń" Fundacji Przestrzeń Kobiet
📅 Data: czwartek, 21 kwietnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pracownia Duży Pokój (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Fundacja Przestrzeń Kobiet zaprasza na spotkanie premierowe książki „O wsi bez uprzedzeń. Raport z badań” pod red. Justyny Struzik (2016).

W maju 2015 roku jeździłyśmy po całej Polsce, w różnych mniejszych i większych miejscowościach rozmawiając z czytelnikami i czytelniczkami naszego poprzedniego raportu z badań o tym, że "Spoza centrum widać więcej" (2015). Tym razem chcemy spotkać się w "centrum", w Warszawie, by tu porozmawiać o wnioskach z rocznych badań Fundacji Przestrzeń Kobiet przedstawionych w książce „O wsi bez uprzedzeń", a także o działaniach możliwych do podjęcia, by przełamywać stereotypy i uprzedzenia związane z wsią i wiejskością z antydyskryminacyjnej perspektywy.

W rozmowie wokół raportu udział wezmą miejskie i wiejsko-miejskie aktywistki:

Magdalena Bartecka - psycholożka społeczna, animatorka kultury peryferyjnej oraz aktywistka wiejsko-miejska. Członkini Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”. Producentka i bohaterka dokumentu o dziedzictwie pańszczyzny „Niepamięć”. Współorganizatorka kampanii społecznej „Jestem ze wsi!” (2013), akcji „Kultura jest babą” (2014) oraz corocznego festiwalu Folkowisko i Dni Wolności Chłopskiej – święta z okazji zniesienia pańszczyzny w Galicji. Pochodzi ze wsi Chorążanka na Lubelszczyźnie.

Dorota Bregin - edukatorka, koordynatorka projektów w Towarzystwie Edukacji Antydyskryminacyjnej. Pochodzi z niedużego miasta na południu Polski. Jednym z obszarów jej specjalności jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci pochodzących ze wsi, partycypacja społeczna poza miastami oraz praca z samorządami wiejskimi i wiejsko-miejskimi. Trenerka WenDo (metody wzmacniania asertywności i samoobrony fizycznej dla kobiet i osób socjalizowanych do roli kobiety).

Natalia Sarata – socjolożka, edukatorka antydyskryminacyjna, członkini zespołu Fundacji Przestrzeń Kobiet i członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Współpracowała przy projektach FPK dotyczących dyskryminacji krzyżowej ze względu na płeć (kobiety), orientację seksualną (nieheteroseksualną) i miejsce zamieszkania (wieś) „Niewidoczne (dla) społeczności” oraz „Spoza centrum widać więcej”, kordynatorka projektu „O wsi bez uprzedzeń”. Pochodzi ze Szczawnicy w Małopolsce, mieszka w Krakowie.

Justyna Struzik – socjolożka, badaczka, członkini Zarządu Fundacji Przestrzeń Kobiet, współautorka i redaktorka raportu „O wsi bez uprzedzeń”. Koordynatorka projektu badawczego „TRANSFAM – Doing Family in a Transnational Context” w Instytucie Socjologii UJ. Przygotowuje pracę doktorską na temat polityk seksualnych polskiego ruchu LGBT. Redaktorka merytoryczna raportów „Niewidoczne (dla) społeczności” (2012) i „Spoza centrum widać więcej” (2015). Pochodzi z Bochni, mieszka w Krakowie.

Spotkanie poprowadzi Anna Czyżewska, antropolożka kultury i etnografka, badaczka i edukatorka. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii UW i Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych. Zajmuje się pamięcią i dokumentowaniem przeszłości, lokalnymi tożsamościami i dziedzictwem kulturowym. Jest współtwórczynią Pracowni Duży Pokój i prezeską stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego. Warszawianka.

Dlaczego feministyczna, antydyskryminacyjna organizacja podnosi temat wsi?

W zespole Fundacji dzielimy z sobą m.in. doświadczenie pochodzenia spoza metropolii. Działamy w Krakowie, ale przeprowadziłyśmy się tu z mniejszych miejscowości. Od samego początku Fundacji prowadzimy działania badawcze i edukacyjne uwzględniające wątek małomiejskosci i pozamiejskości. Od 2007 roku razem z działaczkami aktywnymi w różnych mniejszych miejscowościach w całej Polsce realizowałyśmy w ramach ścieżki programowej „Kobiety i Rozwój” (2007–2010) warsztaty, konferencje sieciujące, publikacje. Z kolei w ramach projektów „Niewidoczne (dla) społeczności” (2011–2012) i „Spoza centrum widać więcej” (2014–2015) podnosiłyśmy kwestię pochodzenia ze wsi i mieszkania w mniejszej miejscowości jako czynnika rzutującego ma sytuację i doświadczenia kobiet nieheteroseksualnych. Wraz z poszerzaniem się naszej wiedzy na temat dyskryminacji krzyżowej i pochodzenia ze wsi / wiejskości nabieramy przekonania o podstawowym znaczeniu tych zagadnień dla przeciwdziałania dyskryminacji, w tym dyskryminacji ze względu na płeć. Projekt „O wsi bez uprzedzeń” (2015-2016) jest logiczną kontynuacją naszych działań badawczych i edukacyjnych.

Podczas spotkania będzie można pobrać własny egzemplarz raportu. Książka jest nieodpłatna, można ją także zamówić pod adresem: przestrzen.kobiet@gmail.com

Na spotkanie wstęp wolny.

Miejsce: Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 (wejście od Kubusia Puchatka), Warszawa
Termin: 21 kwietnia 2016, czwartek, godz. 18.00

Spotkanie jest częścią projektu „O wsi bez uprzedzeń” Fundacji Przestrzeń Kobiet, realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę