Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Psucie językiem sztuki. Dyskusja o jakości debaty w polskim świecie sztuki

Psucie językiem sztuki. Dyskusja o jakości debaty w polskim świecie sztuki
📅 Data: poniedziałek, 14 marca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Kultura Liberalna” zaprasza na dyskusję o jakości debaty w polskim świecie sztuki.

Goście: Andrzej Draguła, Ewa Gorządek, Igor Stokfiszewski, Iwo Zmyślony

Prowadzenie: Katarzyna Kasia

Czy paradygmat sztuki krytycznej oparty na antagonizmie, wypracowany jeszcze w latach 90., stał się bezproduktywny? Takie wrażenie można odnieść obserwując milczenie świata sztuki, który w obliczu trwających, gwałtownych politycznych przemian, unika zdecydowanych gestów. Być może to i dobrze. Dziś Polska nie potrzebuje pogłębiania sporów. Czekamy na awangardę empatii i dialogu.

Warunkiem nadejścia takiej awangardy jest jednak zmiana języka, w którym o sztuce piszemy. Tymczasem dziś nikt nie toczy debaty na ten temat. Brakuje publicznej dyskusji o przesłankach formułowania artystycznych (krytycznych, kuratorskich) sądów czy kryteriach wyborów. Próżno szukać przykładów merytorycznych, konstruktywnych polemik, uzgadniania stanowisk, ważenia odmiennych racji. Zamiast tego mamy wielogłos monologów, najczęściej obliczonych na poklask wsobnych, hermetycznych środowisk.

Jaka jest geneza tego stanu rzeczy? Czy to proste odbicie politycznych sporów czy raczej jeden z efektów postępującej tabloidyzacji mediów? A może przyczyny tkwią jeszcze głębiej, u samych założeń polskiego świata sztuki? Czyżby tracił on kontakt z częścią publiczności i przestawał rozumieć jej aktualne potrzeby? Czy w obecnej sytuacji społeczno-politycznej możliwe jest to, by pole sztuki stało się przestrzenią spotkania i dialogu? Jakie warunki należałoby spełnić? Co musimy zmienić w naszym sposobie myślenia i działania? Co nas powstrzymuje?

Chcemy, aby powyższe pytania i diagnozy stały się punktem wyjścia do dyskusji o jakości debaty w polskim świecie sztuki. Chodzi nam o język i o to, co z nami robi – jakie wytwarza emocje, jakie kształtuje relacje, jakie narzuca strategie, a jakie eliminuje. Zaprosiliśmy do niej specjalistów reprezentujących różne światopoglądy i różne dziedziny kultury. Łączy ich jedno – otwartość na wzajemną odmienność i wzajemna ciekawość.

Kiedy: 14 marca (poniedziałek), godz. 19.00

Gdzie: Sala Widowiskowa Laboratorium, Centrum Sztuki
Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

WSTĘP WOLNY

Debata jest elementem projektu „Niejawne wymiary krytyki artystycznej” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium Młoda Polska.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę