Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czytanki dla Użytkowników Sztuki #3 - Inna sztuka i wiedza. Jak współpracować z outsiderami?

Czytanki dla Użytkowników Sztuki #3 - Inna sztuka i wiedza. Jak współpracować z outsiderami?
📅 Data: środa, 24 lutego 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Pawilon Emilia, ul. Emilii Plater 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zespół Wolnego Uniwersytetu Warszawy zaprasza na cykl seminariów, które odnoszą się do wystaw organizowanych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – „Robiąc użytek”, „Po co wojny są na świecie” oraz „Chleb i róże”.

Trzecie Czytanki poświęcone będą tematowi spotkania pomiędzy „ekspertami” świata sztuki i nauki ze społecznymi outsiderami. Przyczynkiem do dyskusji będą strategie kuratorskie wystawy „Po co wojny są na świecie” oraz projektu etnograficznego „Historia broniowskiej myśli socjologicznej”.
W trakcie seminarium zostanie przedyskutowana współpraca z outsiderami rozumiana jako reprezentacja twórczości i myśli osób, które działają poza obiegiem kultury dominującej. Dyskusja wyjdzie poza wąsko zakreślony kontekst działań artystycznych i animacyjnych, zakładających współudział wykluczonych grup społecznych. Zadane zostanie fundamentalne pytanie o to, jak pokazać dokonania i światopogląd outsiderów, bez kolonizowania, protekcjonalności i pochylania się nad ich (często) trudną sytuacją. Innymi słowy – jak nie egzotyzować innego i skutecznie podważyć pojęcie twórczości „naiwnej”, stawianej w opozycji do kultury eksperckiej. Dyskusja wyjdzie od tekstu Mieke Bal, wskazującego na różnice paradygmatów muzeum sztuki i muzeum etnograficznego oraz artykułu Christiana Bersta, opisującego dylematy towarzyszące prezentacji sztuki outsiderów. Seminarium będzie towarzyszyć prezentacja projektu „Historia broniowskiej myśli socjologicznej”, o którym na spotkaniu opowie Tomasz Rakowski, jego kurator.

Lektury:
fragment tekstu „Dyskurs muzeum” Mieke Bal
„Exhibiting Art Brut” Christiana Bersta
„Alternatywne historie myśli socjologicznej. Działania, imaginacje, pragnienia” Tomasza Rakowskiego.
Teksty zostaną wysłane zainteresowanym wzięciem udziału w seminarium na tydzień przed spotkaniem, w odpowiedzi na maila wysłanego na adres zapisy@artmuseum.pl, o tytule Czytanki dla Użytkowników Sztuki. Będą także dostępne w recepcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Waszawie przy ulicy Pańskiej 3. Spotkanie odbędzie się w audytorium na pierwszym piętrze pawilonu Emilia.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧