Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Obserwacja zaćmienia Księżyca z dachu Centrum Nauki Kopernik

Obserwacja zaćmienia Księżyca z dachu Centrum Nauki Kopernik
📅 Data: poniedziałek, 28 września 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 2:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Nauki Kopernik (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca odbędą się na dachu Centrum Nauki Kopernik w nocy z 27 na 28 września pomiędzy 02.00 a 6.00 rano.

Wstęp na obserwacje odbywać się będzie wyłącznie na podstawie darmowych zaproszeń które będziecie mogli odebrać w kasach Nieba Kopernika od wtorku 22 września (w godzinach pracy kas). Jedynie darmowa wejściówka będzie podstawą do uczestnictwa w obserwacjach.


Nad ranem 28 września dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca w chwili, gdy ten osiągnie perygeum. Szykuje się nieziemski widok!

Całkowite zaćmienie Księżyca do najrzadszych nie należy. Mogą je zobaczyć wszyscy mieszkańcy tej części planety, na której w danym momencie panuje noc. Ostatnie takie zaćmienie z Polski widać było w 2011 roku.

Najbliższe będzie jednak wyjątkowe! Zaledwie 59 minut przed jego maksymalną fazą, nasz satelita bardzo zbliży się do Ziemi. Tak blisko nie był jeszcze w całym 2015 r. W momencie tzw. perygeum Księżyc będzie niecałe 357 tysięcy kilometrów od nas. To sprawi, że na niebie będzie wyglądał na większy i jaśniejszy niż zwykle… przynajmniej do czasu rozpoczęcia zaćmienia.

Zjawisko potrwa kilka godzin. Całość rozpocznie się ok. godz. 2.12, tzw. zaćmieniem półcieniowym. Może ono zostać łatwo przeoczone, gdyż przez pierwszą godzinę Księżyc pociemnieje jedynie nieznacznie. Później nasz satelita wejdzie w główną część cienia Ziemi i zacznie wyraźnie ciemnieć, aż w końcu przyjmie czerwoną barwę. Koniec tej barwnej części zaćmienia nastąpi ok. 6.00. Pół godziny później Księżyc zajdzie.

Warto wstać w poniedziałkowy poranek dużo wcześniej niż zwykle i zobaczyć ten astronomiczny fenomen. Druga taka okazja szybko się nie powtórzy! Zaćmienie połączone z perygeum w ostatnim stuleciu zdarzyło się zaledwie pięć razy – kolejna taka szansa dopiero w 2033 roku.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧