Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Więźniowie teatru | Joanna Żółkowska

Więźniowie teatru | Joanna Żółkowska
📅 Data: poniedziałek, 20 maja 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama
⭐ Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, takimi jak Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki czy Jerzy Grzegorzewski.

🗓️ Zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach nowego cyklu „Więźniowie teatru” z aktorką Joanną Żółkowską, które odbędzie się 20 maja o godz. 18:00.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem bilety@instytut-teatralny.pl

🎤 Rozmowę poprowadzi Michał Smolis.

🎭 Joanna Żółkowska
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1972). Aktorka teatrów: Starego w Krakowie (1972–1974), Powszechnego w Warszawie (1974–1997, 1999–2015) i Narodowego (1997–1999). Współpracowała z wieloma teatrami stołecznymi: Sceną Prezentacje, Ateneum, Studio, Rozmaitościami, Syreną, Gudejko, Capitol, Starą ProchOFFnią, 6. Piętrem, Kwadratem oraz teatrami poza Warszawą, czyli ze Sceną na Piętrze w Poznaniu, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Nowym w Zabrzu, Teatrem w Lesznie.

Występowała w przedstawieniach wybitnych reżyserów i reżyserek, między innymi: Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Kreczmara, Andrzeja Wajdy, Lidii Zamkow, Zygmunta Hübnera, Macieja Wojtyszki, Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Piotra Cieplaka, Grzegorza Jarzyny, Zbigniewa Zapasiewicza czy Waldemara Śmigasiewicza.

W jej dorobku znajduje się wiele wspaniałych ról, m.in.: Leni w „Procesie” wg Kafki (1973), role w „Dziadach” Mickiewicza (1973), Harfiarkę w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego (1974), Sandrę w „Locie nad kukułczym gniazdem” Keseya / Wassermana (1977), Ismenę w „Antygonie” Sofoklesa (1982), Laurę w „Szklanej menażerii” Williamsa (1983), Żabcię w „Kto się boi Virginii Woolf?” Albee’ego (1986), Krystynę w „Pannie Julii” Strindberga (1988), Podstolinę w „Zemście” Fredry (1990), Hipolitę w „Śnie nocy letniej” Shakespeare’a (1991), Fiokłę Iwanowną w „Ożenku” Gogola (1995), Gospodynię w „Weselu” (1995), Manię w „Ślubie” Gombrowicza (1998), Panią Page w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Shakespeare’a (1990), Ciotkę w „Białym małżeństwie” Różewicza (2003), Barbarę w „Gwałtu, co się dzieje!” Fredry (2006), Panią Marię w „Kieszonkowym atlasie kobiet” wg Chutnik (2009), Alice w „Salamandrze” Rådströma (2010), Annę w „Rewizorze” Gogola (2014), Marię Wojnicką w „Wujaszku Wani” Czechowa (2015), Arinę Pantelejmonowną w „Ożenku” Gogola (2017), rolę tytułową w „Pani Pylińskiej i sekrecie Chopina” wg Schmitta (2022).

Zagrała również w licznych przedstawieniach Teatru Telewizji, a były to m.in.: „Pan Jowialski”, „Kartoteka”, „Czarownice z Salem”, „Wujaszek Wania”, „Wesele”, „Tango” czy „Maria Stuart”. Widownia mogła ją zobaczyć także w serialach telewizyjnych, m.in. w: „Lalce”, „Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”, „Popielcu”, „Zespole adwokackim”, „Spółce rodzinnej”, „Domu” i „Klanie”.

Jest laureatką wielu nagród, takich jak: nagrody im. Leona Schillera (1979), wyróżnienia za rolę Klary w „Zemście” na V Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1980), nagrody aktorskiej I stopnia za rolę Maggie w „Tańcach w Ballybeg” na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, nagrody publiczności dla Najprzyjemniejszej Aktorki za rolę Justysi w „Mężu i żonie” Fredry na I Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi i Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za rolę Grety w „Prezydentkach” Schwaba (2002).

ℹ️ Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych.

Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę