Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Mały festiwal praskich opowieści - część 2.

Mały festiwal praskich opowieści - część 2.
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 13 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 14 kwietnia 2024

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Od zeszłego roku w Muzeum Pragi powstają unikatowe autorskie opowieści o prawym brzegu Wisły. Tworzy je grupa osób, które na co dzień wykonują bardzo różne zawody, mają różnorodne zainteresowania, ale łączy je pasja do opowiadania historii.
13, 14 i 25 kwietnia nasi opowiadacze i opowiadaczki mają kolejne premiery przygotowanych przez siebie historii. To sześć bezpłatnych wydarzeń w formie spacerów i oprowadzań.

Wybierzcie coś dla siebie i zabierzcie znajomych.
ZAPISY >> link
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

📌13 kwietnia

11:00-12:30 Spacer: Praskie krzaczory
Jeśli chcesz zobaczyć, gdzie swobodnie możesz pospacerować z psem, odetchnąć świeżym praskim powietrzem, nacieszyć oczy prawobrzeżną zielenią i posłuchać o bobrach, zapraszamy na spacer po najdzikszej części Pragi – Golędzinowie.
Prowadzenie: Damian Sawicki, Radio Praga, miejsce zbiórki podamy w poniedziałek

12:30-14:00 Spacer: O praskich Maryjkach inaczej
Wybierz się z nami na wiosenny spacer śladami praskich Maryjek - nie tylko w odsłonie podwórkowych kapliczek, ale też praskiego streetartu. Oprowadza Vlad z Ukrainy, który mieszka na Pradze od 4 lat i przyznaje, że zakochał się w tej dzielnicy. Opowie m.in. o spontanicznym uprowadzeniu figurki w obronie przed kradzieżą z jednego z praskich podwórek, o tym, jak Maryjki stały się częścią popkultury i oczywiście o historii polskich kapliczek maryjkowych. Prowadzenie: Vladyslav Turkevych
Zbiórka: skrzyżowanie ul. Szwedzkiej i ul. Stalowej. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

12:00 – 13:00 Oprowadzanie: Po śladach i duchach przedmiotów
Małgorzata Wesołowska, projektantka i kuratorka, zaprezentuje emocjonalno-sentymentalną mapę Pragi, na której rozmieściła przedmioty codziennego użytku należące do jej rodziny. Niektóre z obiektów już czwarte pokolenie przemieszczają się pomiędzy związanymi z rodziną miejscami: od prototypowni PZO, przez mieszkania na Szmulkach i Grochowie, po Saską Kępę i Gocław. Prezentacja mapy odbędzie się w przestrzeni muzeum, gdzie obiekty można będzie obejrzeć i ich dotknąć.
Prowadzenie: Małgorzata Wesołowska, miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

📌14 kwietnia

11:00-12:00 Oprowadzanie: Muzealne piwnice szlakiem włazów kanalizacyjnych
Podczas spotkania osoby uczestniczące dowiedzą się o początkach kanalizacji na Pradze. Jaka była reakcja mieszkańców na taką innowację? Czy pierwotny plan budowy w całości się powiódł, czy budowniczy i architekci napotkali problemy? Ponadto poznamy historie wybranych włazów kanalizacyjnych z różnych okresów oraz specyfikę ich produkcji. Opowieści będą towarzyszyć historie budynków i ich mieszkańców.
Prowadzenie: Matylda Kuczyńska; miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

12:00-13:00 Oprowadzanie po wystawie Prawobrzeżne:
Kucharki, dozorczynie, bibliotekarki - Praga codzienna
Na wystawie spotykamy się z kobietami zmieniającymi ŚWIAT, więc dla odmiany zapraszam na spotkanie z kobiecą codziennością - dozorczyniami, kucharkami, bazarowymi handlarkami. Znajdzie się także miejsce dla bohaterek romansów, kryminałów i szlagierów podwórkowych.
Punktem wyjścia będą książki, ponieważ w nich znajdziecie wszystko. Stąd będzie słowo o bibliotekach społecznych prowadzonych przez nierzucające się w oczy kobiety. To one włączały mieszkańców Warszawy w obieg kultury światowej. Prowadzenie: Maria Majewska, Fundacja Zmiana; miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

📌25 kwietnia

17:30-19:00 Spacer: Historie Targowej
Pięć kamienic, pięć twarzy Targowej. Wspólnie z opowiadaczami zajrzymy na klatki schodowe, przyjrzymy się historiom powstania budynków, przywołamy głosy dawnych mieszkańców. Odwiedzimy między innymi pozornie skromny budynek z neobarokowymi malowidłami, niezwykle nowoczesną czynszówkę czy kamienicę z belwederkiem. Spacer zakończymy w pracowni Fab Lab, gdzie zobaczymy jak powstały miniaturowe modele wybranych elementów elewacji tych pięciu budynków do samodzielnego złożenia. To zapowiedź plebiscytu "Ulubiona kamienica na Targowej", który już w czerwcu.
Miejsce zbiórki: na rogu ul. Inżynierskiej i Targowej

Zasady zapisów:
1. Możesz zapisać się na kilka wydarzeń, ale zadbaj o to, by nie działy się równocześnie. Dzięki temu nie będziesz blokować rezerwacji innym.
2. Dzieci i osoby do 14 r.ż. mogą wziąć udział w wydarzeniach w towarzystwie dorosłych opiekunów.
3. Czworonogi są mile widziane pod warunkiem, że dobrze się czują z innymi czworonogami.
4. Liczba miejsc na każde wydarzenie jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać maksymalnie 3 uczestników wliczając siebie.

Projekt został zrealizowany ze środków m.st. Warszawy w ramach programu Ochotnicy Warszawscy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: spacer wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧