Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rozmyta odpowiedzialność. Siły niemieckie w Powstaniu Warszawskim | Wykład Norberta Bączyka

Rozmyta odpowiedzialność. Siły niemieckie w Powstaniu Warszawskim | Wykład Norberta Bączyka
📅 Data: sobota, 6 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: okolice Warszawy, Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A, Pruszków (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład z cyklu “80. Rocznica Wysiedlenia Powstańczej Warszawy”. Gościem będzie Norbert Bączyk – historyk wojskowości, archeolog, wydawca i publicysta, który przedstawi temat niemieckich sił zbrojnych w pacyfikacji Powstania Warszawskiego, a także prób późniejszego tuszowania ich udziału w zagładzie miasta. Spotkanie odbędzie się 6 kwietnia o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121.

Powstanie Warszawskie to jedna z najkrwawszych bitew miejskich II wojny światowej, w czasie której popełniono liczne zbrodnie wojenne. Miasto spacyfikowały wspólnie siły niemieckiej policji, Waffen-SS i Wehrmachtu. I choć zagłada miasta kojarzy się głównie ze zbrodniami sił SS, policji i wschodnich formacji ochotniczych w służbie niemieckiej, faktycznie Warszawa uległa zagładzie głównie za sprawą Wehrmachtu. Po wojnie wielu niemieckich generałów wypierało się odpowiedzialności, a nawet skutecznie wymazało z kart historii swój udział w pacyfikacji polskiej stolicy. Potrzeba było dekad, aby skutecznie odtworzyć ich udział i zakres odpowiedzialności za wydarzenia z tragicznego lata 1944 roku.

Podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 Norbert Bączyk przedstawi temat udziału niemieckich sił w pacyfikacji powstańczej Warszawy, jak również późniejszej rozmytej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i próby tuszowania udziału w zagładzie miasta.

Serdecznie zapraszamy!

Norbert Bączyk – historyk wojskowości, archeolog, wydawca i publicysta, specjalizujący się w swej pracy naukowej m.in. w tematyce Powstania Warszawskiego. Autor lub współautor takich książek jak „Panzertruppen a Powstanie Warszawskie” (2013), „Bruckenkopf Warschau 1944” (2018; publikacja naukowa), „Dawid kontra Goliat. Niemieckie specjalne środki bojowe w Powstaniu Warszawskim” (2020; publikacja naukowa), „Terror niemiecki w powiecie Garwolin 1939-1944” (2024; publikacja naukowa). W przeszłości redaktor naczelny czasopism „Poligon”, „Przegląd Sił Zbrojnych”, „Wozy Bojowe Świata”. Obecnie współprowadzący „Podcast Wojenne Historie”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy okolice Warszawy lub w kategoriach: spotkanie wykład wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę