Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Ceddo" - pokaz filmu Ousmane Sembéne

"Ceddo" - pokaz filmu Ousmane Sembéne
📅 Data: czwartek, 23 lipca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,ul. Emilii Plater 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Ceddo” to pod wieloma względami najbardziej śmiały stylistycznie i prowokujący politycznie film Ousmane Sembène – senegalskiego reżysera przez wielu nazywanego „ojcem afrykańskiego kina”, dotykający kwestii kolonializmu, handlu niewolnikami oraz walki wyzwoleńczej.

Ceddos (inaczej Cedos, Tiédos, Thiédos lub po spolszczeniu Tjedo) - to imię kasty wojowników, pionierów walki w królestwie Senegalu przeciwko kolonizatorom i nawracaniu na obce religie. Akcja filmu ulokowana jest w XVII wieku, właśnie w momencie, gdy islam i chrześcijaństwo wkraczają do Afryki Zachodniej. W pewnej wiosce imam nawraca rodzinę królewską na islam, po czym siłą zmusza lud do konwersji. Ceddos, odmawiając przejścia na islam, opowiadają się za pozostaniem przy swoje kulturowej odrębności.

Film jest hołdem reżysera złożonym historycznej arystokracji Afryki, a w wymiarze uniwersalnym wołaniem o prawo do różnorodności i własnej tożsamości oraz sprzeciwem wobec kulturowej kolonizacji. „Ceddos to nie plemię, to stan umysłu” – mawiał Sembène, reżyser, który całe życie powtarzał Afrykańczykom, że muszą polegać na swojej własnej sile. To dlatego swój dom w Dakarze nazwał „Galle Ceddo” - dom Ceddos.

„Ceddos” na wzór greckiej tragedii, ubrany jest w historyczny kostium jednak tak naprawdę służy analizie teraźniejszości. Ukazuje on mechanizmy funkcjonowania niewolnictwa, które nierzadko wspomagane były przez samych Afrykańczyków, a także rolę jaką w skolonizowaniu kontynentu odegrały dwie wielki religie – islam i chrześcijaństwo. Zadaniem historycznej stylizacji jest więc na wzór Brechtowski wytworzenie krytycznego dystansu, który pozwoli zbliżyć się do zrozumienia sytuacji Afryki dziś.

„Ceddo” był w Senegalu zakazany aż do 1984 roku. Oficjalnym powodem był rzekomy błąd ortograficzny – jedno „d” za dużo w tytule, faktycznie zaś jego dystrybucję wstrzymywano z powodów politycznych.

FIlm w wersji oryginalnej z napisami angielskimi. Wprowadzenie wygłosi Magda Podsiadły.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧