Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Trudny czas przed alergikami - co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych objawów alergicznych?

Trudny czas przed alergikami - co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych objawów alergicznych?
Wiele osób czeka z utęsknieniem na nadejście wiosny i lata. Tęsknią za słońcem oraz wszelkimi dobrodziejstwami przyrody. Niestety, ale są też tacy, dla których ten czas w roku związany jest z męczącymi problemami natury alergicznej. Co zrobić, żeby uniknąć nieprzyjemnych symptomów?

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama

Alergia to nadwrażliwość układu odpornościowego na różnego rodzaju zewnętrzne substancje, występująca u dużej ilości osób. Ocenia się, iż takie schorzenie może dotyczyć do 30% populacji globalnej. Alergie mogą się różnić pomiędzy sobą alergenami, czyli czynnikami odpowiedzialnymi za wywoływanie objawów. Wśród nich warto wymienić jad owadów, pokarmy, kurz, pleśń, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Część spośród alergenów pozostaje aktywna przez cały rok, ale większość wzmaga działanie wiosną, kiedy temperatura powietrza i jego wilgotność gwałtownie rosną.

Leki na alergię

Każdy, u kogo zdiagnozowano alergię, doskonale wie, jakie leki są u niego najskuteczniejsze. Poddanie się specjalistycznym badaniom oraz wizyta u alergologa to podstawa skuteczności leczenia alergii. Jednak wiele osób zwleka z udaniem się do lekarza, ponieważ symptomy są krótkotrwałe i mają zwykle sezonowy charakter. Jak można sobie pomóc w tej sytuacji. W dalszej części artykułu podpowiemy, co można wybrać bez recepty, żeby móc pozbyć się męczących symptomów alergii.

Dolegliwości dotyczące oczu

Leki tego rodzaju to najczęściej przeciwalergiczne krople do oczu, które zakrapla się do worka spojówkowego. Ich zadaniem jest eliminacja albo zmniejszenie zaczerwienienia, łzawienia, pieczenia czy swędzenia oczu.

Katar alergiczny

Tego typu leki oferowane są pod postacią aerozoli podawanych bezpośrednio do nosa. Takie preparaty zaleca się szczególnie podczas sezonowego zapalenia błony śluzowej o podłożu alergicznym. Krople tego rodzaju mogą zawierać w swoim składzie poza substancją antyalergiczną również składniki nawilżające.

Leki doustne

Leki przeciwalergiczne doustne dostępne są w postaci tabletek. Zmniejszają one symptomy alergii takie jak pokrzywka, łzawienie oczu, pieczenie, świąd czy te związane ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa.

Dokładne wietrzenie pomieszczeń

Należy mieć na względzie, iż w miastach nie można wietrzyć pomieszczeń w godzinach szczytu, w nocy oraz wieczorem, ponieważ wówczas utrzymuje się najwyższe stężenie pyłków. Biuro albo mieszkanie najlepiej będzie wietrzyć po deszczu, kiedy powietrze pozostaje czyste. W oknach powinno się wieszać firanki, które zatrzymają część pyłków i przemyśleć zakup oczyszczacza powietrza, który usunie z niego większość alergenów.

Sprawdzanie kalendarza pyleń

W czasie silnego pylenia dobrze jest śledzić kalendarz dotyczący pyleń, żeby zapobiegać pojawieniu się reakcji alergicznych, ograniczając przez to kontakt z alergenami. Mając w planie dłuższą aktywność albo wycieczkę na świeżym powietrzu trzeba mieć to zawsze na względzie. Wówczas możliwe stanie się właściwe przygotowanie nie tylko psychiczne, ale też farmakologiczne.

Podsumowując powyższe, warto zauważyć, że wiosna i lato mogą być trudnym okresem dla osób uczulonych na pyłki i inne alergeny krążące wówczas w powietrzu. Chcąc złagodzić objawy, mogą one stosować doustne środki przeciwhistaminowe, antyalergiczne krople do oczu czy leki na symptomy ze strony nosa. Dobrym pomysłem będzie również dokładne wietrzenie pomieszczeń poza godzinami, w których utrzymuje się wysokie stężenie pyłków. Dobrze jest pomyśleć o oczyszczaczu powietrza czy sprawdzać regularnie kalendarz pyleń.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę