Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem własnej ścieżki zawodowej?

Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem własnej ścieżki zawodowej?
Co będę robić w przyszłości? Takie pytanie zadają sobie zwykle absolwenci szkoły średniej, decydujący, czy kontynuować naukę, czy też może zacząć już myśleć o podjęciu pracy. To właśnie wtedy następuje najlepszy moment, by móc rozmawiać o ścieżce zawodowej. Przynajmniej w teorii, bo przecież mało kto po ukończeniu liceum czy technikum dokładnie wie, co chce robić w życiu. Dlatego też całkiem spore grono osób formułuje swoje wybory na etapie studiów, po ich ukończeniu, po podjęciu pierwszej pracy czy nawet mając już całe lata doświadczenia za sobą.

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama

Ścieżka zawodowa – co to takiego?

Pod pojęciem ścieżki zawodowej albo ścieżki kariery określa się stanowiska, które kolejno przebywamy, rozwijając się w danej dziedzinie. Można więc powiedzieć, że jest to droga od najniższych szczebli, typu junior czy asystent, przez stanowiska samodzielne po managerskie. Czy ścieżka od młodszego specjalisty do spraw marketingu po dyrektora działu kreatywnego zawsze jest możliwa? Oczywiście nie. Miejsc na szczycie siłą rzeczy jest dużo mniej, niż w działach wykonawczych. Stąd też doradcy zawodowi zwracają uwagę, że planowanie ścieżki zawodowej tak naprawdę warto rozpocząć jak najwcześniej.

Od czego zacząć planowanie kariery?

Pierwszym krokiem do skutecznego zaplanowania ścieżki zawodowej jest poznanie siebie. Predyspozycje, umiejętności, rzeczy, w których czujemy się dobrze i których nie lubimy robić. Można wręcz powiedzieć, że na początku należy przeprowadzić analizę SWOT (słabe i mocne strony, szanse i zagrożenia) siebie samego. Warto tu wziąć pod uwagę zresztą nie tylko własne mniemanie o sobie, ale też zdanie najbliższych, rodziny czy przyjaciół, którzy potrafią spojrzeć na nas z innej perspektywy.

Do mocnych i słabych stron zaliczamy np. umiejętność utrzymywania dobrych relacji z ludźmi, empatii, cechy charakteru, zdolności manualne czy stan zdrowia. To też wiedza specjalistyczna, znajomość języków, certyfikatów, umiejętności zawodowe, zdobyte na poprzednich stanowiskach.

W identyfikacji możliwej kariery używa się też pojęć umysłu humanistycznego i ścisłego, które już wstępnie wskazują, jaką drogą warto podążać i z jakimi dziedzinami się wiązać. Ocena umiejętności twardych i weryfikacja miękkich to jednak tylko pierwszy etap osobistego SWOT.

Słabe i mocne strony, zwane inaczej czynnikami wewnętrznymi, musimy „zderzyć” ze światem zewnętrznym, zwracając uwagę również na szanse i zagrożenia. One z kolei określone są przez to, jakie mamy możliwości pracy w wybranej ścieżce, czy znajdziemy zatrudnienie, jak bardzo będzie ono atrakcyjne finansowo i czy faktycznie wybrana przez nas ścieżka daje jakieś możliwości awansu i rozwoju? Tu również pomocne będą porady, zwłaszcza osób z dłuższym stażem zawodowym, ale także monitoring portali branżowych, czy po prostu tych z ogłoszeniami o pracę, jak GoWork. Tam dobrze widać, jakie są szanse zatrudnienia w planowanym zawodzie.

Teoretycznie proces planowania kariery można przeprowadzić już po ukończeniu szkoły podstawowej, w której zresztą prowadzone są zajęcia z doradztwa zawodowego. W praktyce, jak wspomniano, nierzadko okazuje się, że robi się to dopiero na studiach czy nawet po nich. I nie ma w tym nic złego.

Wybór zawodu nie jest na zawsze

Model pracy w jednym zawodzie przechodzi już do lamusa (przynajmniej w Polsce, bo np. w Japonii większość osób pracuje w jednej firmie przez całe życie). Jest to o tyle korzystne, że pozwala zweryfikować założenia teoretyczne. Wyobrażenia osoby młodej o pracy zawodowej nie muszą być prawdziwe, a życie pokazuje to nieraz bardzo stanowczo. Niekoniecznie negatywnie – często osoby z wieloletnim stażem odkrywają, że tak naprawdę spełnienie zawodowe czują, wykonując coś zupełnie innego, niż planowali. I to też może być punkt zerowy, pozwalający na zaplanowanie kolejnej, bardziej świadomej, ścieżki kariery.

Stawiasz pierwsze kroki, poszukujesz pracy na wyższym stanowisku czy chcesz się przebranżowić? W każdym z tych przypadków Twoja droga do poszukiwania pracy może prowadzić przez portal GoWork.pl. Znajdziesz tam nie tylko same oferty, ale również opinie o pracodawcach, które pomogą podjąć decyzję o aplikowaniu.

reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧