Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bezpłatne badania w kierunku HPV

Bezpłatne badania w kierunku HPV
🧐 Czy wiecie, że prawie każda osoba w swoim życiu zakazi się HPV? Przetrwałe zakażenie HPV może po latach prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Najczęstszym nowotworem złośliwym wywoływanym przez HPV jest rak szyjki macicy‼️

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaprasza zainteresowane Panie na darmowe testy diagnostyczne w kierunku HPV.

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama
Panie zainteresowane w/w testami prosimy o kontakt z Kierownikiem Oddziału Laboratoryjnego Epidemiologii, panią Dorotą Wągrocką-Roczniak, pod numerem telefonu 887 437 731.
Liczba testów ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wirus HPV (Human Papilloma Virus – wirus brodawczaka ludzkiego) zakaża komórki skóry i błon śluzowych. Prawie każda osoba w swoim życiu zakazi się HPV. Większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak w niektórych przypadkach przetrwałe zakażenie HPV może po latach prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Najczęstszym nowotworem złośliwym wywoływanym przez HPV jest rak szyjki macicy. Jego rozwój trwa długo i jest poprzedzony powstawaniem tzw. stanów przedrakowych szyjki macicy. Zmiany te można wykryć dzięki cytologii oraz badaniom diagnostycznym w kierunku HPV. Dodatni wynik testu świadczy o podwyższonym ryzyku powstania stanów przednowotworowych i nowotworu lub wskazuje na ich obecność, nie jest jednak równoważny z potwierdzeniem choroby.

Jak przygotować się do testu?
Badanie polega na samodzielnym pobraniu wymazu z szyjki macicy przy pomocy specjalnej wymazówki, otrzymanej w WSSE w Warszawie. Podobnie jak w przypadku cytologii, zaleca się, aby wymaz pobierany był między 10 a 24 dniem (28-dniowego) cyklu u kobiet miesiączkujących. Należy unikać współżycia co najmniej 24 godziny przed planowanym badaniem i nie stosować żadnych leków dopochwowych.

źródło informacji: link
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę