Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nie chcę wiedzieć | 3. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej

Nie chcę wiedzieć | 3. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej
📅 Data rozpoczęcia: niedziela, 04 listopada 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: sobota, 10 listopada 2018

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Osiedle Jazdów (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


3. edycja Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej odbędzie się pod hasłem “Nie chcę wiedzieć”. Będziemy rozmawiać o tym, czym jest wiedza i jaki mamy do niej stosunek. Żyjemy w czasach kultu wiedzy, ogromnej wiary w naukę, łatwego i szybkiego dostępu do informacji, gromadzimy dane na niespotykaną dotąd skalę. Amerykańscy naukowcy codziennie coś udowadniają, a my chodzimy na kursy wszystkiego i zdobywamy certyfikaty. Pytanie, czy faktycznie mamy taki łatwy dostęp do wiedzy, czy jej ilość nie wpływa na jakość? Coraz częściej słyszymy, że już się nie czyta, tylko przegląda książki. Z drugiej strony poziom skomplikowania i ilości wiedzy przerasta każdego przeciętnego obywatela tej planety. Podobnież ostatnią osobą, która wiedziała wszystko był Leibniz, nam pozostało jedynie zadawanie pytań naszym przeglądarkom internetowym. Może „nie chcę wiedzieć” jest przejawem naszego instynktu przetrwania? Wciskamy stop żeby nie oszaleć, bo skala współczesnego świat nas przerasta? Czasem też pewnie idziemy na łatwiznę, nie pielęgnujemy swojej ciekawości, zadowalamy się prostymi odpowiedziami i tracimy kontakt z rzeczywistością. Program jest wielowarstwowy, trochę słodki a trochę gorzki, wykrzywia w grymasie twarz a czasem też trochę leczy niczym syropek z cebuli.

Program szczegółowy znajdziesz na stronie wydarzenia (link poniżej).
Na festiwalu odbędą się spotkania poświęcone:

- Tłumaczyzm: wiedzieć, jak to łatwo powiedzieć.
Spotkania, warsztaty, oglądanie seriali, podczas których będziemy drążyć tematy dotyczące tego: co to właściwie znaczy wiedzieć? Jaka wiedza pochodzi ze zmysłów, intuicji? Czym jest myślenie naukowe i duchowe? Gdzie znajdziemy współczesną wiedzę tajemną?

- Apteczka emocjonalna: wiedzieć tak, żeby nie bolało.
Spotkania i warsztaty pomagające w rozumieniu taki stanów jak zaplątanie w wątpieniu, wyparcie jednostkowe i zbiorowe, paranoja jako odruch społeczny. Będziemy również ćwiczyć jak chcieć “mniej”, żeby nie dopadło nas FOMO.

- Mapy dla zagubionych w wiedzy, pomaganiu, wizualności, jelitach...
Warsztaty, które mają na celu stworzenie map ułatwiających poruszanie się w świecie przepełnionym obrazami, potrzebą odpowiedzialności i niesienia pomocy, powrót do nauki jako przyjemności, a także poznawania i słuchania naszego ciała.

- Wszystko czego nie chcesz wiedzieć: sztuka i ekologia.
Spotkania, które podpowiedzą jak odnaleźć się w sztuce współczesnej oraz czy piękno może uratować naszą przyrodę.

- Niezbędnik Dyletanta: ignorancja, głupota, tupet.
Spotkania i warsztaty podczas których, będziemy próbować uczyć się od kogoś kto nie umie, pewnie rozmawiać o nieprzeczytanych książkach, a także szukać sensu w głupocie.

W tym roku festiwal nie został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal odbywa się dzięki woli ludzi wielkiej pasji, wierze i wsparciu Osiedla Jazdów, Kwartalnika Przekrój oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziękujemy!

Patronką wizualną 3.edycji FMA jest cebula. Nieszczęsnym trafem stała się symbolem niewiedzy i ignorancji w naszym kraju. Dla nas jest to bardzo inspirującym warzywem. Postanowiliśmy przywrócić jej należyte miejsce i przypomnieć o zasługach. Cebula dba i chroni, wychowała niezliczone pokolenia i pokazała, jak się ubierać, żeby przeżyć polska zimę. Nie mówiąc nawet o dobroczynnym działaniu syropków. Cebula zrobiła więcej dla płaczu niż niejedno romansidło. Dzięki niej możemy sobie popłakać niezależnie od okoliczności i kontekstu – nie jesteśmy już histerykami, beksami, mazgajami. Nie można jej odmówić sprytu, odgrywa ważną rolę w podziemnym internecie – poprzez cebulowe sieci internetowe możliwa jest anonimowa komunikacja. To może jest jedna z ciemniejszych stron cebuli, ale nikt nie jest idealny. Cebulo, cebulko, dymko i szczypiorku, żyj nam zdrowo!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie warsztaty wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę