Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czytelnia POLIN | "Bramy nieba" - premiera nowego wydania

Czytelnia POLIN | "Bramy nieba" - premiera nowego wydania
📅 Data: sobota, 13 października 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Dla wiernych bóżnice były prawdziwym domem Boga i bramą do nieba, stając się istotnym składnikiem krajobrazu miast i miasteczek Rzeczpospolitej. O książce – dziele życia Marii i Kazimierza Piechotków – będziemy rozmawiać z:

🔸 Marią Piechotką - autorką
🔹 prof. Małgorzatą Omilanowską,
🔸 prof. Marią Poprzęcką,
🔹 prof. Jerzym Malinowskim, redaktorem naczelnym serii

Spotkanie poprowadzi red. Konstanty Gebert.

13 października (sobota), godz. 18.30, Audytorium, wstęp wolny

"Bramy Nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej" to drugi tom z trzytomowego opracowania Marii i Kazimierza (zm. w 2010) Piechotków. Autorzy to najwybitniejsi specjaliści w zakresie w zakresie architektury żydowskiej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Przedmiotem ich zainteresowania stała się architektura bóźnic i urbanistyka dzielnic żydowskich, traktowana na szerokim tle porównawczym i w powiązaniu z historią polityczno-społeczną oraz dziejami kultury.

Z wykształcenia architekci, włożyli wielki wysiłek w rekonstrukcję wyglądu bóżnic. Na podstawie starych fotografii, ukazujących niekiedy tylko fragmenty, a także planów miast odtworzyli plany, przekroje, wnętrza, bimy, elementy architektoniczne i konstrukcyjne nieistniejących już budowli. Ich zasługą jest ocalenie od zapomnienia dawnej sztuki środowisk żydowskich, które w wyniku wojny uległy zagładzie.

W 2016 roku opublikowany został pierwszy tom "Bramy Nieba. Bożnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej". W przyszłym roku zostanie wydany trzeci tom "Oppidum Judeorum. Żydzi w przestrzeni miejskiej dawnej Rzeczypospolitej".

Całość jest drugim, na nowo opracowanym wydaniem, które ukazuje się także w języku angielskim w serii "Sztuka żydowska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej", wydawanej przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧