Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czytanie performatywne Goren Agmon "Alma i Ruta"

Czytanie performatywne Goren Agmon "Alma i Ruta"
📅 Data: czwartek, 24 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa i Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ zapraszają na kolejne czytanie performatywne z teatralnego cyklu Bima - 24 maja 2018 o 19:00 na Chmielnej 9A!
Tym razem będzie to czytanie tekstu Goren Agmon "Alma i Ruta" (tłum. Ela Sidi, tekst na licencji ADiT) w reżyserii Julii Groszek (bio poniżej)! Po czytaniu czeka nas spotkanie i dyskusja z twórcami.

Obowiązkowe zapisy na darmowe wejściówki:biuro@jccwarszawa.pl (z dopiskiem "Bima" w temacie)

W czytaniu udział wezmą: Katarzyna Herman, Michał Krzywicki, Agata Góral, Masza Wągrocka, Agnieszka Warchulska, Sławomir Głazek.
Muzyka: Marcin Świderski, światło: Miguel Nieto.
Julia Groszek - reżyserka filmów dokumentalnych, magister nauk humanistycznych, absolwentka programu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy, podróżniczka. Zadebiutowała półgodzinnym dokumentem “Pałac Dożów”, poświęconym eksploracji zamkniętej, męskiej społeczności pracowników kolei w Rumunii mieszkających na stałe w pociągu. Jej godzinny film "Arabski sekret", nagrodzony m.in. na Festiwalu Mediów w Łodzi oraz Grand Prix na HumanDoc FF, będzie pokazywany w TVP2 już tego lata. Reżyserka realizuje ponadto filmy krótkometrażowe oraz teledyski, jej film “O Włos” zdobył nagrody za najlepsze wykorzystanie gatunku filmowego oraz najlepsze zdjęcia, w ramach konkursu 48 Hour Film Project. Jako asystent reżysera pracowała m.in. przy filmie "Rewers" Borysa Lankosza oraz "Ostatniej rodzinie" Jana P. Matuszyńskiego.

O sztuce (źródło: ADiT):
Hit telawiwskiego teatru Beit Lessin, dzięki któremu widzowie mają szansę zajrzenia do izraelskich domów i poznania Izraelczyków od intymnej strony. Sztuka uzmysławia przepaść pomiędzy dwoma światami, reprezentowanymi przez Tel Awiw i Bnei Brak. Przedstawia jeden z najistotniejszych konfliktów współczesnej społeczności izraelskiej podzielonej na odizolowane od siebie obozy: świeckich Żydów - zwolenników modernizacji, postępu, emancypacji i liberalizmu oraz ortodoksyjnych strażników żydowskiej tradycji i religii - tradycjonalistów żyjących według zasad wyznaczonych przez prawa liczące tysiące lat zawarte w religijnych księgach: Torze i w Halacha. Dramat porusza kwestię konfliktu pokoleń, wykorzystywania seksualnego i dyskryminacji kobiet w społeczeństwie ortodoksyjnym.
Ruta, utalentowana ortodoksyjna dziewczyna z religijnego miasta izraelskiego Bnei Braku, pisze w sekrecie przed najbliższymi książkę opartą na autentycznych wydarzeniach, obnażającą brutalne prawdy o wykorzystywaniu seksualnym w środowisku ultraortodoksyjnych Żydów. Jej twórczość nie jest aprobowana przez najbliższych ani przez środowisko, które stara się nie dopuścić do publikacji książki. Ostatecznie Ruta, ofiara przemocy seksualno-społecznej, która odważa się głośno mówić prawdę i poddaje pod wątpliwość autorytety religijne, w imię fałszywie pojmowanego honoru rodziny i narodu żydowskiego zostaje ukarana odseparowaniem od rodziny. Wydawcą jej książki jest Alma, wykształcona, mocna, niezależna, ambitna Izraelka, będąca jednocześnie wrażliwą i kruchą emocjonalnie kobietą hołdującą wartościom laickim. Alma skłócona jest z córką, która przeszła na ortodoksyjny judaizm i ze względu na zasady panujące w tym środowisku zmuszona została do zerwania więzi z rodziną.
Sześć postaci - dwie ultraortodoksyjne dziewczyny, dwie matki - wdowy (świecka i ortodoksyjna), dwóch mężczyzn - brat (typowy młody, świecki Izraelczyk) i wuj (przedstawiciel ortodoksji żydowskiej) to postaci skomplikowane, niejednoznaczne, poszukujące prawdy o sobie, ludzkiej naturze i świecie. Pogrążeni w bólu, są odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za innych. Widz poznaje motywacje ich działania, śledzi ich wybory i współprzeżywa uniwersalne konflikty.
Wiarygodne sceny wzięte prosto z izraelskiego życia; naturalne, doskonałe dialogi; głębokie zrozumienie podziałów wewnętrznych we współczesnym świecie izraelskim i żydowskim oraz trzymająca w napięciu, szybka akcja z wieloma dramatycznymi zwrotami to niewątpliwe zalety tej, jak i innych sztuk Goren Agmon, podobnie jak jasna konstrukcja, przemyślana w każdym najmniejszym szczególe.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧