Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

BOHATER KONTRA IMPERIUM. O WOJNIE I POLITYCE W „GWIEZDNYCH WOJNACH”

BOHATER KONTRA IMPERIUM. O WOJNIE I POLITYCE W „GWIEZDNYCH WOJNACH”
📅 Data: środa, 21 marca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Salon Empik, ul. Marszałkowska 104/122 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Dawno, dawno temu w odległej Galaktyce...” – a dokładnie w 1977 r. To wtedy powstaje pierwsza część kosmicznej sagi, która szybko staje się objawieniem kulturowo-socjologicznym. George Lucas odwołuje się w niej do prastarych mitów i klasycznej walki dobra ze złem. Co się jednak dzieje, gdy na scenę wkracza polityka, a bohaterowie tracą wyrazisty, czarno-biały rys? O narracji mitologicznej oraz przedstawieniach wojny i polityki w „Gwiezdnych wojnach” opowiedzą podczas spotkania z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku” dr Anna Warso i dr Paweł Pyrka, wykładowcy w Katedrze Anglistyki.

Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy -> link

BOHATER KONTRA IMPERIUM. O WOJNIE I POLITYCE W „GWIEZDNYCH WOJNACH”
Osią klasycznych opowieści o bohaterach jest niezmiennie walka dobra ze złem. Konflikty, w które uwikłani zostają Frodo Baggins, Harry Potter, czy Luke Skywalker, mają jasno wytyczone linie frontu: Sauron i Śmierciożercy są kwintesencją zła, a Imperium to oczywista emanacja ciemnej strony Mocy. „Gwiezdne Wojny” są jednocześnie historią chłopaka z Tatooine, który zostaje Rycerzem Jedi, filmem o walce Rebelii z Imperium oraz po prostu opowieścią o buncie przeciw tyranii i dyktaturze.
Co jednak dzieje się, kiedy na scenę wkracza polityka? Gdy strony konfliktu przestają się jawić w czarno-białych barwach, a bohaterowie i ich przeciwnicy zaczynają się do siebie upodabniać?
Podobno opowiadamy sobie cały czas te same historie – zmienia się tylko sposób, w jaki to robimy. Podczas najbliższego spotkania przyjrzymy się pętlom narracyjnym kultowej produkcji, jaką są „Gwiezdne Wojny”, a w szczególności przedstawieniom wojny i polityki w filmowej sadze.

dr Anna Warso – amerykanistka i tłumaczka, wykłada w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się literaturą amerykańską, kulturą popularną i science fiction. Pisze przede wszystkim o dwudziestowiecznej prozie i poezji (John Berryman, Elizabeth Bishop, John Ashbery, Chuck Palahniuk, Cormac McCarthy, Toni Morrison). W 2018 roku ukażą się dwa współredagowane przez nią zbiory esejów: „Culture(s) and Authenticity: The Politics of Translation and the Poetics of Imitation” oraz „Interpreting Authenticity: Translation and Its Others”. W tym roku prowadzi zajęcia o potworach, poezji i przekładzie.

dr Paweł Pyrka – kulturoznawca, wykładowca w Katedrze Anglistyki Uniwersytetu SWPS, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu literatury amerykańskiej oraz kultury popularnej. Pracę doktorską napisał o mitologicznej obecności klasycznej literatury pulp w kulturze amerykańskiej. Jego zainteresowania obejmują teorię gatunków literackich i filmowych, badania nad grami komputerowymi i fabularnymi, a także nowe media i technologie. Pisuje też o literaturze gotyckiej i horrorze (E. A. Poe i H. P. Lovecraft), kryminałach, komiksie i serialach telewizyjnych.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧