Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wieczór Barski

Wieczór Barski
📅 Data: wtorek, 13 marca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wieczór Barski. Spojrzenie na Konfederację po 250 latach

250 lat temu w Barze na Podolu została zawiązana Konfederacja w obronie suwerenności Rzeczypospolitej i wiary katolickiej. Skierowana była przeciwko królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz jego polityce reformowania kraju w oparciu o wojska rosyjskie, co skutkowało formalnym przekształceniem Polski w rosyjski protektorat. Czteroletnie walki konfederatów często uznaje się za pierwsze narodowe powstanie antyrosyjskie, któremu kres położył I rozbiór. Zmagania inspirowały m.in. Słowackiego i Mickiewicza oraz malarzy Grottgera czy Brandta, a Konfederacja zajęła ważne miejsce w polskiej pamięci narodowej.

Jak dziś oceniamy Konfederację? Czy była ona ofiarną walką o suwerenność i podmiotową polską politykę? Czy też była w danych warunkach polityczną nieodpowiedzialnością? Jak król i opozycja rozumieli rację stanu? Dlaczego nie zdołali osiągnąć porozumienia pomimo oczywistego ryzyka dramatycznego osłabienia państwa? Co należy uczynić, aby uchronić pamięć o Konfederacji Barskiej od zapomnienia?

O tym wszystkim porozmawiamy podczas „Wieczoru Barskiego” organizowanego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Dyskusja w gronie rosyjskich i polskich historyków: dr. Borisa Nosowa, prof. Andrzeja Nowaka oraz dr. Adama Danilczyka będzie poprzedzona koncertem historyka sztuki, prof. Jacka Kowalskiego, który wraz ze swoim zespołem wykona pieśni związane z Konfederacją Barską.

Notki o uczestnikach:

Adam Danilczyk – doktor historii, pracownik Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w historii politycznej XVIII wieku oraz stosunkach polsko-rosyjskich w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Boris Nosow – doktor historii, kierownik Katedry Historii Narodów Słowiańskich Europy Centralnej w Czasach Nowożytnych w Instytucie Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk, zastępca przewodniczącego ze strony rosyjskiej Komisji Historyków Rosji i Polski (RAN i PAN).

Andrzej Nowak – profesor zwyczajny (i kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej) w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Instytucie Historii PAN. Przewodniczący Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Maria Przełomiec – dziennikarka, była korespondentka sekcji polskiej BBC, obecnie w Telewizji Polskiej. Specjalizuje się w tematyce związanej z krajami byłego ZSRR. Od 2007 roku w TVP Info prowadzi program Studio Wschód.

---

Miejsce: Łazienki Królewskie, Stara Oranżeria, Teatr Królewski, ul. Agrykola 1, Warszawa
wstęp wolny, liczba miejsca ograniczona, R.S.V.P. kolakowska@cprdip.pl

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Łazienki Królewskie

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę