Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Miłosz Pękala – Monoperkusja | FINA na ucho

Miłosz Pękala – Monoperkusja | FINA na ucho
📅 Data: wtorek, 16 stycznia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Monoperkusja to projekt muzyczno-wizualny ukazujący możliwości wykonawcze pojedynczych instrumentów perkusyjnych. Jego inicjatorem jest Miłosz Pękala – jeden z najwybitniejszych europejskich artystów-perkusistów, który widzi w nim przeciwwagę do tendencji wykorzystywania w utworach wielu instrumentów.

Nieskończony zasób brzmień i możliwości wyrazowych instrumentarium perkusyjnego sprawia, że grającego na nim artystę możemy porównać do skrzypka wykonującego każdą część koncertu na innym instrumencie smyczkowym: kontrabasie, wiolonczeli, altówce i – wreszcie – skrzypcach. Dochodzimy w ten sposób do problemu specjalizacji. Opanowanie w sposób dostateczny techniki i repertuaru marimbowego zajmuje kilka lat. Podobnie jest z wibrafonem, kotłami, multiperkusją.

Na tę specyfikę instrumentu zwraca uwagę Miłosz Pękala, tłumacząc koncepcję towarzyszącą nagrywaniu swojego solowego albumu: „Swoją drogę artystyczną zapragnąłem powiązać z […] eksploracją, lecz nie chodzi mi o szukanie kolejnych, tysięcznych rodzajów pałek-induktorów, dziwnych […] zestawień brzmieniowych czy robienie za wszelką cenę wartości z nietypowych sposobów artykulacji. Ja postanowiłem zgłębić każdy instrument, odwołując się do jego tradycji oraz możliwości jako takich – bez wsparcia rzeszy pokrewnych mu instrumentów.”

Taka jest idea projektu Monoperkusja – świadoma eksploracja. Do współpracy zostali zaproszeni kompozytorzy estetycznie i mentalnie bliscy Pękali: Cezary Duchnowski, Sławomir Wojciechowski, Rafał Zapała, Felix Kubin i Paweł Mykietyn. Wykorzystany został również utwór, od którego wszystko się zaczęło – „Temazcal” Javiera Alvareza.

Nieodłączną częścią prezentacji jest projekcja video-art realizowana przez wybitnego artystę mediów wizualnych Wiktora Podgórskiego.

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu koncertu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę