Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie autorskie z dr. Wojciechem Łyskiem | Czwartki w galerii DeBeKa

Spotkanie autorskie z dr. Wojciechem Łyskiem | Czwartki w galerii DeBeKa
📅 Data: czwartek, 11 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Krakowskie Przedmieście 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W czwartek 11 kwietnia zapraszamy na spotkanie z dr. Wojciechem Łyskiem, autorem książki „Intelektualny włóczęga. Biografia Stanisława Swianiewicza”.

Kwiecień to miesiąc, w którym wspominamy zbrodnię katyńską oraz jej ofiary, zarówno te bezpośrednie – zamordowanych w Lesie Katyńskim – jak i pośrednie, czyli krewnych Ofiar. Musieli oni poradzić sobie nie tylko z bolesną osobistą stratą, lecz także z życiem w cieniu kłamstwa katyńskiego, byli narażeni na prześladowania za mówienie prawdy o losie swoich bliskich. Dopiero po upadku komizmu w Polsce sprawa Katynia przestała być tematem tabu, stała się przedmiotem badań i rozmów – nie tylko tych w zaciszu domowym, po kryjomu. Jednak nie wszyscy doczekali tej zmiany, a trauma Katynia wpłynęła na życie wielu ludzi.

Stanisław Swianiewicz został zapamiętany przede wszystkim jako ten, który uniknął śmierci w Katyniu i niósł świadectwo o sowieckiej zbrodni. Nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, przez lata niestrudzenie działał na rzecz ujawnienia prawdy oraz podtrzymania pamięci o zamordowaniu tysięcy polskich jeńców, a jego książka „W cieniu Katynia” do dziś stanowi jeden z symboli walki z sowieckim kłamstwem. Niewiele osób ma jednak świadomość, jak wiele innych fascynujących zdarzeń składa się na historię jego życia, na które tak mocno wpłynęła konfrontacja z komunistycznym totalitaryzmem.

W roli gościa specjalnego 11 marca wystąpi dr Joanna Kurczab – historyczka, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących zbrodni katyńskiej, m.in. „ Ofiary dwóch totalitaryzmów. Losy rodzin katyńskich pod okupacja sowiecką i niemiecką”, która powstała w ramach pierwszej edycji projektu „Polski wiek XX. Nowe perspektywy” i została wydana przez Instytut Pileckiego, a także współautorka „...wierzymy mocno, że wrócisz...”. Korespondencja wydobyta z dołów śmierci Charkowa i Miednoje ze zbiorów Muzeum Katyńskiego”.

Dr Wojciech Łysek – absolwent stosunków międzynarodowych, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce (Uniwersytet Jagielloński), pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Laureat III stopnia Nagrody im. Juliusza Bardacha, wyróżniony w konkursie im. prof. Waldemara Michowicza (oba za rozprawę doktorską). Jego zainteresowania badawcze skupiają się na europejskich państwach powstałych po rozpadzie ZSRS i polskiej polityce wschodniej. Od grudnia 2019 roku sekretarz w działającym przy Instytucie Studiów Politycznych PAN „Laboratorium im. prof. Richarda Pipesa”. Ostatnio, za biografię Stanisława Swianiewicza otrzymał Nagrodę Przeglądu Wschodniego w XXXI edycji za rok 2023 w kategorii „Dzieła Krajowe”.

Galeria "DeBeKa", Krakowskie Przedmieście 11
Dom Bez Kantów
11 kwietnia, czwartek, godz. 17:00

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧