Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KIBBUTZ | Grupa warsztatowa | nabór

KIBBUTZ | Grupa warsztatowa | nabór
📅 Data: czwartek, 11 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 0:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Badaczki, artyści, mieszkanki! Praktycy, teoretyczki i marzyciele — zapraszamy do kolektywnego procesu! Będziemy rozmawiać o rolniczej i żydowskiej historii Grochowa, pracować ze znanymi i jeszcze nieodkrytymi formami upamiętnień oraz zastanawiać się nad tym, jak działać z przeszłością w duchu współodpowiedzialności za przyszłość.

📌 Formularz → link
📅 Zgłoszenia → do 11 kwietnia
🌻 Wyniki → do 18 kwietnia

W efekcie wspólnego procesu opracujemy upamiętnienie grochowskiego kibucu. Trwałe lub tymczasowe, materialne lub performatywne, jedno lub kilka. Nie zakładamy konkretnej formy działania. Będziemy czerpać z metod tańca i ruchu, muzyki i dźwięku, fotografii i tego wszystkiego, co wniosą osoby współtworzące grupę warsztatową.

Warsztaty będą odbywały się:
→ co dwa tygodnie w soboty
→ od 27 kwietnia do 6 lipca
→ między 11:00 a 15:00, z nieco dłuższą przerwą w połowie.

🌾 Zgłoś się tylko wtedy, gdy planujesz wziąć udział we wszystkich spotkaniach. Zależy nam na wspólnym procesie. Miejsce spotkań podamy w późniejszym terminie. Zabiegamy o to, by warsztaty odbyły się na Pradze-Południe.

𝐊𝐈𝐁𝐁𝐔𝐓𝐙
Jako Dom Sztuki po raz drugi będziemy zajmować się żydowską historią na Grochowie. Głównym tematem, na którym się skupimy, jest odpowiedzialne budowanie sąsiedztw. Chcemy rozmawiać o przyszłości, w której bezpieczeństwo nie będzie zależne od religii, narodowości czy pochodzenia. Będziemy zastanawiać się, jak może wyglądać współzamieszkiwanie w czasie nawarstwiających się kryzysów humanitarnych, klimatycznych i ekonomicznych. Zaprosimy do udziału w grupie warsztatowej, na spotkania i spacery. Działania zakończymy w lipcu, kiedy zaprezentujemy efekty wspólnej pracy twórczej i odbędzie się koncert.

𝐏𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐜𝐞𝐬𝐮: Dorian Widawski
𝐊𝐨𝐨𝐫𝐝𝐲𝐧𝐚𝐜𝐣𝐚: Marta Palińska
𝐏𝐫𝐨𝐝𝐮𝐤𝐜𝐣𝐚: Barbara Nowak
𝐏𝐫𝐨𝐦𝐨𝐜𝐣𝐚: Melissa Czaplicka, Antonina Dukowicz

𝐊𝐢𝐛𝐮𝐜 𝐧𝐚 𝐆𝐫𝐨𝐜𝐡𝐨𝐰𝐢𝐞
Pierwsze osoby, które tuż przy granicy Warszawy uruchomiły ten pionierski projekt, zaczęły pracę w 1920 roku. Trudności finansowe w latach trzydziestych i rosnący antysemityzm utrudniały działanie, ale nawet początek wojny nie zatrzymał kibucników i kibucniczek, których liczba stale rosła. Gospodarstwo funkcjonowało do 1942 roku, jednak nie udało się go odbudować po wojnie. W miejscu uprawianych buraków, pomidorów czy rabarbaru wyrosły bloki, sklepy i zajezdnia autobusowa. Nie istnieje trwały ślad, który przypominałby o tej rolniczej, wspólnotowej i żydowskiej działalności.

𝐃𝐨𝐦 𝐒𝐳𝐭𝐮𝐤𝐢
To przestrzeń integracji i współpracy. Miejsce, w którym mieszkamy, hodujemy warzywa i organizujemy wydarzenia. Od 2021 roku działamy na warszawskim Grochowie. Czerpiemy z historii i tożsamości naszej okolicy. W 2023 roku otworzyliśmy bibliotekę do wymiany książek, zapraszaliśmy na wakacyjne pokazy filmowe i do współtworzenia ogrodu spółdzielczego. Zorganizowaliśmy cykl wydarzeń o mieście i klimacie „Grochów szczęśliwy”, a w ramach projektu „KIBBUTZ” podejmowaliśmy działania związane z grochowskim kibucem. Więcej → link.

𝐏𝐚𝐭𝐫𝐨𝐧𝐚𝐭
Żydowski Instytut Historyczny, Magazyn Szum, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.

𝐅𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐞
Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧