Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

ODWET | KINO POLSKIE OD NOWA #15

ODWET | KINO POLSKIE OD NOWA #15
📅 Data: czwartek, 11 kwietnia 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, FINA, ul. Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W ramach cyklu „Kino polskie od nowa” zapraszamy do siedziby FINA na pokaz filmu „Odwet” w reżyserii Tomasza Zygadły.

Będzie to premiera filmu po rekonstrukcji cyfrowej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Michał Dondzik.

📅Czwartek, 11 kwietnia | 18.00
📍FINA, ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa (metro Służew).

PROGRAM:
🔷godz. 18.00 🎬Odwet, reż. Tomasz Zygadło, Polska, 1983, 96 min.

Gorzki, ale zarazem groteskowy obraz degrengolady społecznej rozgrywa się w górskim schronisku, niczym „Spirala” Krzysztofa Zanussiego i podobnie jak tamten film pyta o sens egzystencji.

Bohaterzy Leona Niemczyka i Romana Wilhelmiego, najbardziej „męskich” aktorów polskiego kina, dokonują tu bilansu swojego życia, przyznają się do fiaska, miałkości własnych poczynań i rozpaczy. Ich żony, w interpretacji Elżbiety Czyżewskiej i Ewy Wiśniewskiej, dokonują podobnych rozliczeń. Ale nie najlepiej czują się też członkinie żeńskiego chóru, przebywające w schronisku. Bohaterzy nie widzą sensu życia, powierzchownego i pozbawionego wszelkiego zakorzenienia, a Tomasz Zygadło konsekwentnie maluje czarny obraz, podszyty groteską.

Inspiracją dla reżysera był poemat „Odwet” Aleksandra Błoka oraz ballada „Świdryga i Midryga” Bolesława Leśmiana. Fascynacja poezją tych autorów widoczna jest „nie tylko w pełnej metafor warstwie stylistycznej; przenika ono głęboko do sfery filozoficznej „Odwetu”, jeśli wręcz go nie współtworzy" - napisano w jednej z recenzji. Z Leśmiana pochodzą Świdryga i Midryga, grani przez Adama Ferencego i Wojciecha Wysockiego, a inżynierzy Midroń i Świdrycki, grani przez Wilhelmiego i Niemczyka, są ich współczesnym wcieleniem.

Film dostał wyróżnienie za oryginalny pomysł reżyserski na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 1983 roku oraz Nagrodę „Cegła” podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 (Niebyły FPFF).

🎥Reżyser:
👤Tomasz Zygadło (1947–2011) – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Studiował socjologię na UW i reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Znany jako twórca filmów o ludziach niepogodzonych ze swoim życiem. Pierwszym jego dziełem był dokument „Szkoła podstawowa” (1971), który otrzymał kilka znaczących nagród. Pierwszym filmem fabularnym – „Rebus” (1977). Zygadło zrealizował dwadzieścia filmów dokumentalnych, kilka fabularnych i ponad dwadzieścia spektakli teatru telewizji, w tym kilka znakomitych. Reżyserował także w teatrze.

🔷godz. 19.40 👥Spotkanie z twórcami: operatorem Jackiem Zygadłą oraz Ewą Wiśniewską, Wojciechem Wysockim i Kajetanem Frykowskim.

👤Jacek Zygadło – operator filmowy, autor zdjęć do „Odwetu” i „Ćmy” w reżyserii swojego brata, Tomasza Zygadły. Operator kilku spektakli telewizyjnych, wielu filmów dokumentalnych i fabularnych oraz seriali.

👤Ewa Wiśniewska – gra w Teatrze Narodowym i telewizyjnych spektaklach, znakomita Eugenia w „Tangu” Jerzego Jarockiego czy Pani Z w „Boulevard Voltaire” Andrzeja Barta. Odtwórczyni głównej bohaterki w „Cudzoziemce” Ryszarda Bera, niezapomniana doktor Ewa z telewizyjnego serialu.

👤Wojciech Wysocki – jako pierwszy wcielił się w Miauczyńskiego, ulubionego bohatera Marka Koterskiego, w „Życiu wewnętrznym”, za którą dostał nagrodę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 1987 roku, zagrał też główną rolę w „Pismaku” Wojciecha Hasa. Niezapomniany jako złamany oficer UOP, współpracujący z mafią, w serialu „Ekstradycja” Wojciecha Wójcika.

👤Kajetan Frykowski – producent wykonawczy „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza i „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, kierownik produkcji wielu polskich filmów, m.in. „Odwetu”, „Bandyty”, „Cudzoziemki” i „Życia wewnętrznego”.

🎫Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz stronie: link

ℹ️Dla osób, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.

🖥️Zapis dyskusji zostanie umieszczony na stronie Ninateka.pl wraz z suplementem filmowym.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧