Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Cechy dobrego CV

Cechy dobrego CV

reklama
Profesjonalnie przygotowany życiorys to zdaniem specjalistów połowa sukcesu w szukaniu zatrudnienia. Wymarzona praca jest dzięki niemu znacznie bliżej. Na co zwrócić uwagę podczas pisania cv?

Zwięzłość życiorysu zawodowego
Odpowiadających na oferty pracy można podzielić na tych, którzy nie za bardzo wiedzą, czym mieliby się chwalić w cv, oraz grupę osób mających poważne trudności ze zmieszczeniem się na jednej stronie o formacie A4. Tymczasem to właśnie ona jest standardowym rozwiązaniem, z którego powinna korzystać większość kandydatów, odpowiadających na ogłoszenia publikowane na Pracuj.pl. Wyjątkiem są osoby o długiej ścieżce kariery, których dokonania budzą w branży respekt. Tacy eksperci stanowią jednak wyjątek od powszechnej reguły. A ta opiera się na konieczności przedstawienia informacji na temat swojego doświadczenia i wykształcenia na jednej stronie.

Przejrzysty podział informacji
Informacje podane w cv powinny być nie tylko zwięzłe, ale również uporządkowane. Poszczególne akapity należy oddzielić nagłówkami, istotne dane, jak chociażby staż pracy, dodatkowo podkreślić. W ręce rekrutujących wpada mnóstwo życiorysów zawodowych. Mając z czego wybierać, instynktownie odrzucają cv niespełniające standardów przejrzystości. Nie chcą bowiem tracić czasu na odszyfrowywanie zawartości.

Prawdziwe dane
Mogłoby się wydawać, że prawdziwość danych podawanych w cv to coś oczywistego. A tymczasem praktyka ich koloryzowania jest wręcz powszechna. Wielu osobom wydaje się, że w ten sposób zwiększą swoje szanse na zdobycie stanowiska. Niestety, większość nieprawdziwych informacji udaje się rekrutującym wychwycić już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Pozostałe wychodzą na jaw na ogół po rozpoczęciu pełnienia obowiązków. Praca na każdym stanowisku wymaga pewnych kompetencji, pod które formułowane są ogłoszenia pracodawców. Nie ma zatem sensu chwalić się umiejętnościami, których się nie posiada. A już zupełnie bezcelowe pozostaje dodawanie nieprawdziwych zainteresowań w celu uatrakcyjnienia swojej kandydatury

Dobre zdjęcie
Dobre czyli jakie? Na pewno nie to nieformalne czy w niepasującym rozmiarze. Większość szablonów, ułatwiających przygotowanie cv, posiada odpowiednio wyznaczone miejsce na umieszczenie w nim fotografii. Zdaniem niektórych, jeżeli w ofercie pracy nie było wzmianki o konieczności jej dodania, ze zdjęcia można zrezygnować. Jeżeli jednak kandydat zdecydował się na jego zamieszczenie, to bezsprzecznie powinno mieć ono formalny charakter. Wskazane jest również drukowanie takiego życiorysu w kolorze.

Informacje dodatkowe
Jeżeli chodzi o zainteresowania i pasje, to tylko te prawdziwe. Warto zamieszczać informacje o znajomości języków obcych, a także umiejętności pracy z oprogramowaniem wykorzystywanym w danej firmie.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o dostosowywaniu cv do każdej poszczególnej oferty pracy. Chodzi o to, aby pokazać pracodawcy, że poważnie traktuje się jego propozycję. Pozornie takie każdorazowe modyfikowanie cv wydaje się stratą czasu, jednak w praktyce pozwala przedstawić swoją kandydaturę w lepszym świetle.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧