Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa” – X edycja „Toast Bluesowy” już we wrześniu!

Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa” – X edycja „Toast Bluesowy” już we wrześniu!

reklama
Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa” – X edycja „Toast Bluesowy”

02.09 –15.09.2018 r., Józefów

Nowatorska i energetyczna, a przy tym z nutą nostalgii – taka będzie tegoroczna, jubileuszowa edycja Festiwalu.

Pierwszy koncert, 2 września, zagra znany festiwalowej publiczności Kraków Street Band. Grupa z Krakowa urzeka swobodą, świeżością i pozytywną energią, nic więc dziwnego, że zdobywa coraz większą popularność w kraju i za granicą.

Zespół został wybrany spośród wszystkich wykonawców, którzy do tej pory wystąpili na Festiwalu jako reprezentant najciekawszej, najbardziej energetycznej i inspirującej odmiany muzyki bluesowej – bluesa ulicznego. Krakowska grupa już raz porwała józefowską widownię – podczas VII edycji Festiwalu odbywającej się pod hasłem „Street blues” (nadawanie poszczególnym edycjom motywów przewodnich to cecha wyróżniająca „Lep na Bluesa” spośród festiwali bluesowych).

Kolejne koncerty w tegorocznym programie będą ściśle związane z patronem Festiwalu – Tadeuszem Nalepą. Ten legendarny muzyk, nazywany „Ojcem polskiego bluesa” przez blisko dwie dekady mieszkał i tworzył w Józefowie. By kultywować pamięć o nim i popularyzować bluesa oraz gatunki pokrewne, w 2009 r. powołano do życia Festiwal „Lep na Bluesa”. W tym roku, wyjątkowym, bo jubileuszowym, obecność Tadeusza Nalepy zostanie zaakcentowana jeszcze wyraźniej niż zwykle. Do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni artyści, którzy na różnych etapach towarzyszyli mu w muzycznej drodze.

Piotr Nowak, który wystąpi z zespołem w Józefowie 8 września współtworzył z Tadeuszem Nalepą legendarne grupy Blackout i Breakout, a prywatnie był jego przyjacielem. W hołdzie dedykuje mu utwór pt.: „Pamięć”.

Festiwal zakończy się koncertem „Legendarni muzycy Tadeusza Nalepy”. Zagrają byli członkowie formacji Breakout: Krzysztof Dłutowski, Zbigniew Wypych, Winicjusz Chróst oraz muzycy z Free Blues Band: Andrzej Malcherek i Dariusz Kamiński. Zespół ten towarzyszył Tadeuszowi Nalepie kilkadziesiąt razy, w tym podczas ostatniego koncertu artysty, w Trzyńcu w Czechach w 2006 roku.
W festiwalowej supergrupie zagra również Kazimierz Pabiasz, który w 2013 r. reaktywował zespół Breakout w starym składzie. Muzycy, tym razem jako OldBreakout, po raz pierwszy od wielu lat spotkali się na jednej scenie właśnie na Festiwalu „Lep na Bluesa” (V edycja –„Blues łączy pokolenia”).

Wydarzenia towarzyszące tegorocznym koncertom to: zbiorowa wystawa fotografii Grzegorza Muczke, Zbyszka Jędrzejczyka, Piotra Salwy i Jerzego Andrasiaka oraz plakatów ze wszystkich edycji festiwalu oraz wystawa zbiorów i pamiątek kolekcjonerskich „Galeria na wsi Niebrów” prezentująca kolekcję okładek płytowych zespołu Breakout w formie szklanych kafli podpisanych przez wszystkich autorów (8 września).

Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu jak co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik, Tomasz Miturski, Grzegorz Muczke oraz Zbigniew Jędrzejczyk i przede wszystkim nasi Goście Honorowi – Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.

PROGRAM:

02.09.2018 (NIEDZIELA)

GODZ. 17:00 OTWARCIE FESTIWALU: WERNISAŻ ZBIOROWEJ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ Grzegorza Muczke, Zbyszka Jędrzejczyka, Piotra Salwy i Jerzego Andrasiaka oraz plakatów ze wszystkich edycji festiwalu.
Miejsce: GALERIA RAMA i GALERIA WEJŚCIE MOK.

GODZ. 18:00 I KONCERT – „KRAKÓW STREET BAND” w składzie: Łukasz Wiśniewski/wokal, harmonijka; Tomek Kruk/gitara Dobro; Piotr Grząślewicz/banjo; Adam Partyka/perkusja; Wojtek Szela/trąbka; Miłosz Skwirut/kontrabas; Krzysztof Chlipała/saksofon; Marcin Hilarowicz/gitara.
08.09.2018 (SOBOTA)

GODZ. 18:00 II KONCERT – „PIOTR NOWAK BAND” w składzie: Piotr Nowak/wokal; Robert Bartusik/perkusja; Marcin Dyś/piano;
Wojciech Kwieciński/ bas; Sebastian Stachurski/gitara.
W dniu koncertu odbędzie się wystawa zbiorów i pamiątek kolekcjonerskich „Galeria na wsi Niebrów” prezentująca kolekcję okładek płytowych zespołu Breakout w formie szklanych kafli podpisanych przez wszystkich autorów.

15.09.2018 (SOBOTA)

GODZ. 18:00 III KONCERT – „LEGENDARNI MUZYCY TADEUSZA NALEPY” w wykonaniu zespołu w składzie: Krzysztof Dłutowski/piano; Zbigniew Wypych/bas; Winicjusz Chróst/gitara; Andrzej Malcherek/gitara; Dariusz Kamiński/perkusja oraz Kazimierz Pabiasz/wokal, gitara.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
Koncerty współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Miejsce: Skwer im. św. Jana Pawła II w Józefowie (przy Miejskim Ośrodku Kultury)
W razie deszczu koncerty zostaną przeniesione do sali widowiskowej MOK.


INFORMACJA O ZESPOŁACH:

KRAKÓW STREET BAND
Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się nie tylko wizytówką miasta, ale całej polskiej sceny muzycznej. Grupa od czterech lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność.
W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Norwegii. A to nie koniec wyróżnień! Poszczególni muzycy również zostali docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany został za „Wokalistę Roku 2017”, a Tomek Kruk otrzymał tytuł „Gitarzysty Roku 2017” według czytelników czasopisma „Twój Blues”.
Trudno się temu dziwić – Muzyka Kraków Street Band urzeka swobodą i pozytywną energią.
Gdy w 2014 roku zbierali na debiutancką płytę poprzez kampanię crowdfundingową, w miesiąc zdobyli 170% planowanego budżetu. Dostali się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. Godnie reprezentowali Polskę największych zagranicznych festiwalach - m.in. Haizetara (Hiszpania), Sziget (Węgry), Ferrara Buskers Festival (Włochy). W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” i „Zespół Roku 2015”.
W 2015 roku wydali drugą, wyjątkową płytę – album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.
„Going Away” to trzecia płyta w dorobku Kraków Street Band, oparta w całości na autorskim materiale. Składa się na nią 11 żywych, bezpretensjonalnych piosenek, zgrabnie balansujących między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Pięknie brzmiące pomieszczenia studyjne Radia Kraków pozwoliły uchwycić niuanse w muzyce 9-osobowego składu, która od czasu ulicznych początków nabrała rumieńców i treści.

PIOTR NOWAK
Współtworzył legendarne grupy BLACKOUT i BREAKOUT, prywatnie był przyjacielem Tadeusza Nalepy. Obecnie po wielu latach przerwy powrócił na scenę tym razem nie tylko jako basista ale także wokalista i kompozytor. W hołdzie swojemu przyjacielowi Tadeuszowi Nalepie dedykuje utwór pt: „Pamięć”.
Założyciel zespołu Piotr Nowak powołał do swojego składu istniejącą już na rynku bluesowym grupę Portal Blues którą tworzą: Sebastian Stachurski, Wojciech Kwieciński, Marcin Dyś oraz Robert Bartusik.
Repertuar koncertu pochodzi z dwóch płyt, ta ostatnia wydana w marcu 2017 roku wzbogacona jest utworami Tadeusza Nalepy.

„LEGENDARNI MUZYCY TADEUSZA NALEPY” W SKŁADZIE: Krzysztof Dłutowski, Zbigniew Wypych, Winicjusz Chróst, Andrzej Malcherek, Dariusz Kamiński oraz Kazimierz Pabiasz.
Krzysztof Dłutowski – organista, pianista, oboista. Pierwsze kroki jako pianista stawiał w zespole jazzu tradycyjnego. W 1965 rozpoczął współpracę z warszawskim zespołem Dzikusy. Jesienią 1966 przechodzi do zespołu Blackout, z którym pracuje do 1968, nagrywając szereg płyt i utworów dla Polskiego Radia. Od początku 1968 roku współtworzy pierwszy skład zespołu Breakout (Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Michał Muzolf, Józef Hajdasz). W lecie 1968 roku wyjeżdżają na głośne, półroczne tournee do Holandii. M.in. w Rotterdamie grają jako support podczas koncertu Small Faces. Po powrocie do kraju grają trasy koncertowe z zaproszonym przez nich Cuby And The Blizzards. W 1970 roku Krzysztof Dłutowski rozpoczyna współpracę z warszawską grupą Pięciu (Tadeusz Trzciński, Dariusz Kozakiewicz, Bogdan Gorbaczyński, Włodzimierz Gromek) związanym z warszawskim klubie Stodoła. W 1971 współtworzy grupę System (Wojciech Morawski, Winicjusz Chróst, Romuald Czystaw, Wojciech Bruślik). Współpracuje też z warszawską grupą Klan. W 1972 roku po ukończeniu dyplomu w klasie oboju w Warszawskiej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, na wiele lat, za pośrednictwem polskiej agencji artystycznej PAGART, wyjeżdża za granicę (Finlandia, Norwegia, Niemcy, Szwajcaria, Japonia). Od 1986 roku gra na amerykańskim statkach wycieczkowych (Karaiby, Wyspy Bahama, Morze Śródziemne). W 1986 roku bierze też udział w słynnym koncercie Old Rock Meeting grając z zespołem Breakout. W tym samym okresie ponownie zaczyna współpracować z Tadeuszem Nalepą (Rawa Blues, koncerty telewizyjne i estradowe). W 1992 roku gra koncert w Operze Leśnej w Sopocie w reaktywowanym zespole Blackout i Breakout. Od 1990 roku pozostaje na stałe w Polsce, poświęcając się pracy pedagogicznej.
Zbigniew Wypych – debiut muzyka ma swój początek w okresie, który zaliczyć można do czasu w którym zaczęła krzepnąć pierwsza fascynacja muzyką rockową, słuchaną w Polsce z noszonego na ramieniu radia tranzystorowego z włączoną częstotliwością Radia Luksemburg. Zbigniew Wypych - należący później do krajowej czołówki basowych gitarzystów rockowych, swoja drogę artystyczną zaczynał w kultowych, warszawskich klubach studenckich Medyk, Stodoła, Hybrydy, Hades, Remont, które stanowiły rozproszoną po całym mieście mekkę i kolebkę wielu trendów i zespołów tego gatunku muzyki. W Medyku właśnie, gdzie występował w otoczeniu tak znakomitych grup jak Fatum z Dariuszem Kozakiewiczem, Klan z liderem Markiem Ałaszewskim, Grupa X z debiutującym wówczas gitarzystą Wojciechem Waglewskim, czy Dzikie Dziecko /był inicjatorem powstania tego zespołu/ ze Zbigniewem Hołdysem, Ryszardem Sygitowiczem i Romualdem Czystawem, stawiał swoje pierwsze, półprofesjonalne kroki. Z tej grupy właśnie zrodził się późniejszy Perfekt. Pierwszy koncert jednak przypadł na deski najbardziej prestiżowej polskiej sceny, jaką niezaprzeczalnie była i chyba jest Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Okres lat siedemdziesiątych to lata długich, wielotygodniowych tras koncertowych po kraju. Współpraca z wieloma solistami i zespołami, jak choćby Anną Jantar, grupą Sezam, Wiktora Stroińskiego czy grupą wokalną Partita. Wreszcie Zbigniew Wypych przyjmuje propozycję, która zaważy na jego późniejszym wizerunku artystycznym. Staje się członkiem kultowej, określającej swoją stylistyką na długie lata nowy trend w naszej rodzimej muzyce rozrywkowej, blues-rock - grupy BREAKOUT. Koncerty w Polsce, wielomiesięczne trasy po ZSRR m.in. dwa tygodnie koncertów na stadionie Łuźniki w Moskwie udział w nagraniach radiowych, telewizyjnych i płytowych LP NOL i LP Żagiel Ziemi stanowią trwały akcent wiążący artystę z tym zespołem. Zbigniew Wypych jest także inicjatorem reaktywacji grupy Oddział Zamknięty. Animuje organizacyjnie jej artystyczne przedsięwzięcia, będąc jednocześnie czynnym muzykiem zespołu. Kolejna grupa którą zasila swoim uczestnictwem jest Aerobus, z byłym członkiem Breakoutów Markiem Surzynem na perkusji. DEEF to zespól założony przez muzyka, a repertuar grupy to utwory pisane przez niego samego. Kilka lat temu Zbigniew Wypych przenosi się do Londynu gdzie wspólnie z żona Lidią organizuje koncerty dla wielu polskich wykonawców. W latach 2013-2018 grał w zespole Old Breakout.
Winicjusz Chróst – gitara, muzyk zespołu Breakout.
Andrzej Malcherek – w 1979 założył wspólnie z bratem słynną blues-rockową formację FREE BLUES BAND, z którą gra do dzisiaj, która to między innymi, suportowała Deep Purple, Johna Scofielda a także Johna Mayalla i Johna Wintera, grali z Ianem Paicem-DP, Chrisem Farlowe z Colosseum,Stanem Skibby oraz ex brekoutem Janem Izbą Izbińskim i wieloma innymi. Jest współzałożycielem zespołu OPERATING CONDITIONS BLUES BAND a także członkiem założycielem POSKIEGO STOWARZYSZENIA BLUESOWEGO. W/w zespoły zdobyły wszystkie możliwe laury i wyróżnienia na festiwalach bluesowych i rockowych począwszy od 1983 roku. Miedzy innymi: Złota dziesiątka - Jarocin i OMPP, Rawa Blues. W 1992 otworzył renomowany i znany na cały świat szczeciński FREE BLUES CLUB. Po raz pierwszy FREE BLUES BAND jako zespół towarzyszący Tadeuszowi Nalepie – zagrał w roku 1995 w Szczecinie na Juwenaliach. Skład ten zagrał wspólnie kilkadziesiąt koncertów aż do ostatniego koncertu w życiu artysty, który odbył się w Trzyńcu w Czechach 12.08.2006 pół roku przed śmiercią Tadeusza Nalepy. Nagranie: „Święty Boże nie pomoże” pochodzi z zarejestrowanego w dniu 18.01.2002 koncertu Tadeusza Nalepy z Free Blues Band w szczecińskim Free Blues Club.
Dariusz Kamiński – wszystko zaczęło się w latach osiemdziesiątych. Stukanie na krzesłach w domu, podczas sobotnich audycji Piotra Kaczkowskiego "MINI MAX" w radiowej trójce... i w trakcie słuchania listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Potem szczecińskie zespoły, najpierw SKAMOT– rockowe granie, zafascynowanie grupą Rush, Pink Floyd, następnie trafiłem do grupy KRYTERIUM, czyli reggae, totalnie inne myślenie w graniu na bębnach. następnie Grupa FREE BLUES BAND czyli znowu coś innego – blues… z tą grupą grałem kilkanaście lat (z przerwami). Po kilku latach zaczęła się też współpraca z Tadeuszem Nalepą. Pierwsze wspólne koncerty, Free Blues Band jako zespół towarzyszący T. Nalepie, zagraliśmy w roku 1995 w Szczecinie na Juwenaliach. Cały czas poszukując nowych klimatów muzycznych na początku 2004 roku trafiłem do zespołu iNNi, zmieniłem też barwy blues'owe, rozpoczynając współpracę z grupą AFTER BLUES w międzyczasie zaczęło się granie z Wojtkiem Rapą –szczecińskim gitarzystą i wokalistą z Czerwono-Czarnych.
Kazimierz Pabiasz – urodzony w Kędzierzynie-Koźlu, w dzielnicy Koźle Port. Kazimierz Pabiasz reaktywował w Józefowie w 2013 roku zespół Breakout w starym składzie. Zagrali: Krzysztof Dłutowski, Józef Hajdasz, Zbigniew Wypych, Winicjusz Chrust i Wojciech Morawski. Współpraca: Marek Raduli z Kędzierzyna-Koźla, Cezary Czternastek - z zespołu Easy Rider, Kasa Chorych, Michał Bereźnicki - z zespołu Złe Psy, Leszek "Duce" Jakubowski - były muzyk z zespołu Piersi, Przemek Niemiec - z zespołu Bank, Leszek Cichoński - z zespołu Tadeusza Nalepy, Irek "Pióro" Nowacki - z zespołu Recydywa Blues Band, Włodek "Lola" Krakus - z zespołu Tadeusza Nalepy, Winicjusz Chróst - z zespołu Breakout, Tadeusz Trzciński - z zespołu Breakout, Józef Hajdasz - z zespołu Breakout, Zbigniew Wypych - z zespołu Breakout, Marek Surzyn - z zespołu Breakout, Krzysztof Dłutowski - z zespołu Breakout, Wojciech Morawski - z zespołu Breakout, Jacek Krzaklewski - z zespołu Perfect, Marek Kapłon - z zespołu TSA, Dariusz "Wodzu" Henczel - z zespołu Oddział Zamknięty, Darek Czarny - były muzyk Starego Dobrego Małżeństwa, Piotr Ożerski - z zespołu Oddział Zamknięty, Jacek Korzeniowski - z zespołu Oddział Zamknięty. Maciej Kubicki - z zespołu Breakout. Kazimierz Pabiasz na wielu konkursach i festiwalach muzyki blues rockowej, nagradzany był tak za kompozytorską twórczość własną, jak i za aranżacje bluesowych coverów. Kazimierz Pabiasz nagrał płyty: "Blues jak Cobra" - tekst, gitara, vocal, "Za głosem bluesa idź" - gitara, vocal oraz płytę "Tryptyk Opolski" - tekst, gitara,vocal, "Pociąg złoty" - tekst, gitara, vocal. Bierze udział w programach Radiowych i Telewizyjnych. www.kazikpabiasz.pl - Kraina Góra św. Anny. Od 2013 gra w zespole Old Breakout.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧