Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wiersze w mieście 2024 - ZMIANY

Wiersze w mieście 2024 - ZMIANY
Co może zmienić poezja?
Czasem poezja zmienia wszystko!

Już 6 maja pod hasłem ZMIANY rozpocznie się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu „Wiersze w mieście” prezentującego najnowszą europejską poezję w warszawskiej przestrzeni publicznej.

Poezja czujnie rejestruje zmiany. Nie tracąc z oczu przeszłości – wciąż bada i wytycza nowe ścieżki. W pędzącym świecie pozwala uchwycić to, co wymyka się prozie czy publicystyce.

[Dalsza część artykułu poniżej ⬇️]
reklama
– Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka, mówi kuratorka festiwalu, Natalia Malek, poetka i laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia. – Ułatwia, czasem w ogóle umożliwia myślenie o przemianach w obrębie naszej codzienności. Samo pisanie łączy się ze zmienianiem, czyli przetwarzaniem żywego doświadczenia w wiersz. – dodaje.

Wiersze w mieście to szereg akcji trwających od 6. maja do 2. czerwca 2024.

Czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie – zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas. Duże przemiany cywilizacyjne przywołuje Noblista Seamus Heaney w rocznicowych „Ogniskach w święto Beltane”, napisanych z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje, w tym Polskę, w 2004 roku. Refleksję o zanikaniu języków przejmująco snuje litewska autorka Jurgita Jasponytė, zaś o wyludnianiu się miejsc do niedawna kwitnących mówi Itziar Ugarte Irizar, autorka z Kraju Basków. Poetki i poeci opowiadają też o przemianach własnej wrażliwości. Wzruszająco uchwycił je Stefan Strazay w „Korekcie”, zaś w „Gołdzie” o starzeniu się kobiecego ciała opowiada uznana polska poetka Tamara Bołdak-Janowska. Nie zabraknie rozważań o możliwościach sztuki jako takiej – o czym można się przekonać, czytając wiersz Rona Winklera.

Aż 1/3 prezentowanych w tym roku utworów została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. w języku baskijskim, katalońskim, kaszubskim, łemkowskim. To efekt myślenia ukierunkowanego na lokalność i różnorodność; chęć zwrócenia uwagi na bogactwo europejskich kultur funkcjonujących na niewielkich, czasem mało znanych szerokiemu odbiorcy obszarach.

Na obecność wierszy przez cały maj swoje progi otwierają księgarnie kameralne i kulturalne przestrzenie stolicy. A organizatorzy zapraszają na poetyckie spacery i wydarzenia performatywne, dzięki którym uczestnicy odwiedzą różne zakamarki Warszawy w inspirującym towarzystwie autorek i autorów poezji.

„Wiersze w mieście” organizują europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC oraz miasto stołeczne Warszawa. Patronat honorowy objęły: Polski PEN Club, galeria lokal_30 oraz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Podczas akcji prezentowanych jest 19 wierszy z różnych krajów i regionów Europy. Do tytułowej zmiany nawiązują utwory autorek i autorów z Czech, Estonii, Galicji, Krain Katalońskich, Kraju Basków, Kraju Kaszubów, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Malty, Niemiec, Polski, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Ziemi Mirandyjskiej, a także Łemkowyny i Wilamowic.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

8 maja | środa | g. 19.00
Performans poetycki Agnieszki Wolny-Hamkało, poetki, autorki powieści i sztuk teatralnych wystawianych m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Autorce będzie towarzyszyć duet Ikarvs.
Miejsce: galeria lokal_30, ul. Wilcza 29A/12, Warszawa
szczegóły: link

13 maja | poniedziałek | godz. 19:00
Inauguracyjne spotkanie Wierszy w mieście, w którym wezmą udział Bianka Rolando, poetka i artystka sztuk wizualnych znana ze swobodnego korzystania z różnych mediów artystycznych, oraz Mateusz Górniak, pisarz i dramaturg, za swoje powieści nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Dyskusję i czytanie „wierszy z miasta” moderuje Natalia Malek, kuratorka akcji.
Miejsce: Dom Literatury, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa
szczegóły: link

14 maja | wtorek | godz. 18.00
Spacer literacko-osobisty po Grochowie pod przewodnictwem Joanny Mueller, poetki, autorki książek dla dzieci i eseistki, laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości i – od wielu lat – miłośniczki prawobrzeżnej Warszawy.
Miejsce: punktem zbiórki jest przystanek autobusowy przy ul. Zakole na Rondzie Wiatraczna, spacer trwa około 60 minut i kończy się w klubokawiarni Kicia Kocia.
szczegóły: link

Tradycyjnie już, czytelniczki i czytelnicy poezji z całej Polski będą mogli śledzić informacje o akcji i przyłączyć się do niej w kanałach społecznościowych „Wierszy w mieście” oraz – napisać własne utwory inspirowane mottem ZMIANY.

WIERSZE W MIEŚCIE 2024
ZMIANY 
| 6 maja – 2 czerwca 2024
Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu
Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie
Fanpage akcji na Instagramie: www.instagram.com/wiersze_w_miescie/

Podcast Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie

W 2024 roku organizację Wierszy w mieście wsparły:
Czeskie Centrum, Ambasada Estonii w Polsce, Goethe-Institut Warschau, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Arts Council Malta, Słowacki Instytut Kultury, Instytut Yunus Emre
oraz Miasto Stołeczne Warszawa
w partnerstwie z: Grupą Badawczą Otra Iberia, Instytutem Etxepare, Centrum Studiów Katalońskich UAM, Wydziałem Artes Liberales UW, Wydziałem Neofilologii UW, Centrum Studiów Galisyjskich oraz Xunta de Galicia, Radiem Kaszebe oraz Stowarzyszeniem Języka i Kultury Mirandyjskiej
Partnerzy honorowi: Polski PEN Club, galeria lokal_30 i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Patroni medialni: RDC, Booklips.pl, waw4free
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę