Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wyłącz system vol. 7

Wyłącz system vol. 7
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 23 maja 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 07 czerwca 2015

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Już po raz siódmy z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, zapraszamy warszawiaków na festiwal Wyłącz system, który inspiruje do refleksji nad sensem takich pojęć, jak „wolność”, „wybór”, „odpowiedzialność”. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na CENZURĘ, którą zniesiono w Polsce 25 lat temu.

Zamierzamy dociec, jak cenzura w PRL wpłynęła na kształtowanie się współczesności. Czy artyści są dziś wolni? Co jest ograniczeniem? Które ograniczenia mieszczą się w demokratycznym systemie decyzyjnym, a które są działaniami cenzorskimi? Czy cenzura jest kwestią oglądalności, kwestią biznesową, polityczną, obyczajową, a może religijną? Czy komercjalizacja wpływa na wolność twórców? Czy w związku z różnymi naciskami artyści dziś sami cenzurują swoje prace, aby uzyskać możliwość wystawiania i publikowania?


PROGRAM FESTIWALU:


FILM - 23 maja (sobota) godz. 17:00, DSH

Goście: Andrzej Wajda
Prowadzenie: Tomasz Raczek

Głównym pretekstem do rozmowy będzie „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego i rozwiązanie zespołu filmowego „X” Wajdy. Dowiemy się o warunkach pracy twórców i artystów w systemie, nad którym pieczę sprawował Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Spotkanie ilustrowane fragmentami filmów w które ingerowała cenzura.

godz. 19.00 pokaz filmu „Przesłuchanie” 1 godz. 51 min.

polski dramat historyczny w reżyserii i według scenariusza Ryszarda Bugajskiego z 1982 roku, najsłynniejszy polski „półkownik". Określany przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w dziejach PRL". Jego wyprodukowanie stało się przyczyną rozwiązania Zespołu Filmowego "X", kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Zabroniony przez cenzurę film krążył na kasetach w obiegu podziemnym. Premiera miała miejsce dopiero w 1989 roku


25 maja (poniedziałek), godz. 19.00, Bar Studio - FOTOGRAFIA

POPRAWNOŚĆ W KADRZE
Goście: Anna Brzezińska Skarżyńska (fotograf, redaktor naczelna Redakcji Fotograficznej PAP, kuratorka wystawy „Mysia 3. Bez cenzury”), Wojciech Druszcz (fotoreporter i fotograf, od 1992 pracował jako fotoedytor „Magazynu Gazety Wyborczej”, później w „Rzeczpospolitej” i tygodniku Polityka, gdzie przez wiele lat był kierownikiem działu fotograficznego), Maciej Jeziorek (fotograf, fotoreporter, współzałożyciel agencji Napo Image, od 2002 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM), Marcin Kapica – fotoedytor, kierownik działów foto w tygodnikach "Przekrój" (2004-2011) i "Wprost" (2012-2014).

Prowadzenie: Adam Mazur (historyk i krytyk fotografii. Redaktor naczelny magazynu Szum)

Jaki wpływa miała cenzura na pracę fotoreportera w PRL, a jaką ma dzisiaj? Czy po 25 latach od likwidacji Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk możemy mówić, że w Polsce cenzury nie ma? Kim byli cenzorzy przed 1989 rokiem, a kim są dzisiaj. Kto dziś dyktuje warunki wolnym mediom? Redakcja, reklamodawcy, klienci? Czym jest autocenzura?


26 maja (wtorek), 19.00, Bar Studio - MUZYKA

CHCEMY BYĆ SOBĄ!
Goście: Krzysztof Grabowski, autor tekstów i wokalista grupy Dezerter; Mirosław Pęczak, socjolog; Paweł Kelner Rozwadowski, autor tekstów, wokalista grup Izrael i Deuter.
Prowadzenie: Marcin Kusy (Polskie Radio Pr.1)
Czym była cenzura obyczajowa przed 89 i po 89. Jakie znaczenie miały pod
koniec lata 80 subkultury: punków, skinheadów, metalowców etc. O wpływie cenzury na
pracę tekściarzy, muzyków, na preferowany przez nich styl życia. Pokaz fragmentów
teledysków oraz filmu: Historia Rocka. Wydział śledczy IPN.


28 maja (czwartek) - Zwiedzanie WFDiF

Wielkość grupy - do 25 osób
godz. 14:00 – 15:30 - zwiedzanie Zakładów WFDiF
godz. 15:30-17:00 - zwiedzanie Wystawy "PLAN FILMOWY - Miasto 44" - zarezerwowane jest także wstępnie na godz. 15:30 (zwiedzanie trwa ok. 90 min, bezpłatne)

zapisy: link


1 czerwca (poniedziałek) godz. 19.00, Bar Studio - PRASA i KSIĄŻKA

CENZURA POD PIÓREM
Goście: Jacek Żakowski (dziennikarz i publicysta, od lat związany z tygodnikiem „Polityka”,
kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas), Tomasz Wołek (dziennikarz i
publicysta, działacz opozycji w PRL. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”,
„Rzeczpospolitej”), Michał Ogórek (dziennikarz, satyryk i krytyk filmowy. Felietonista
„Gazety Wyborczej”, od 2004 związany z kanałem Kino Polska).
Prowadzenie: Ewa Wanat (dziennikarka, redaktor naczelna Polskiego Radia RDC. W latach
2003-2012 redaktor naczelna Tok FM).

Jaki wpływa miała cenzura na pracę dziennikarza w PRL, a jaką ma dzisiaj? Czy po 25 latach od likwidacji Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk możemy mówić, że w Polsce cenzury nie ma? Kim byli cenzorzy przed 1989 rokiem, a kim są dzisiaj. Kto dziś dyktuje warunki wolnym mediom? Redakcja, reklamodawcy, klienci? Czym jest autocenzura? Czy autocenzura chroni czy ogranicza naszą wolność?


2 czerwca (wtorek) godz. 18.00, DSH - FILM

My filmujemy naród
Goście: Anna Szczepańska, reżyserka filmu „My filmujemy naród”; Marcel Łoziński, reżyser
Prowadzenie: dr Marcin Durbas (Ośrodek Kultury Francuskiej UW)

Pokaz filmu dokumentalnego Anny Szczepańskiej (wykładowczyni paryskiego Uniwersytetu, dokumentalistki) My filmujemy naród, dotyczącego problematyki produkcji filmowej, relacji między twórcami a władzą z perspektywy polskiej kinematografii okresu przed 1989 rokiem. Przed pokazem rozmowa z reżyserką.


3 czerwca (środa) godz. 19.00, Bar Studio - PRASA/INTERNET

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK PODŁOGI!
Goście: Katarzyna Szymielewicz (prawniczka, prezes Fundacji Panoptykon), Kamil Śliwowski (animator, trener edukacji medialnej, związany z Fundacją Panoptykon; autor bloga otwartezasoby.pl), Jan Kapela (poeta i pisarz, publicysta Krytyki Politycznej).
Prowadzenie: Ewa Siedlecka („Gazeta Wyborcza”)

Współpraca: Fundacja Panoptykon
Czym jest wolność w dobie telefonii komórkowej, wszechobecnego monitoringu i Internetu? Jak chronić się w sieci przed Wielkim Bratem i jakie są granice naszej w niej wolności ? Czy autocenzura chroni czy ogranicza naszą wolność? Czy w imię bezpieczeństwa „komunikacji” powinniśmy zrezygnować z prawa do prywatności?


4 czerwca 2015 (czwartek, Boże Ciało), DSH

16.00 Pokaz filmu Macieja Bielawskiego 1989
16.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci


5 czerwca (piątek) godz. 20.00 (lub 21.00) - FIESTA

Dnia 5 czerwca pragniemy przede wszystkim zaproponować gościom „Fiesty” dobrą, soczystą zabawę, ale także odtworzyć w murach Teatru WARSawy euforyczny nastrój po wygranych wyborach 4 czerwca 1989 r. Przenieść i obudzić nastroje społeczne z tamtych dni i za pomocą muzyki i teatru, performansu, a także wyjątkowego klimatu i atmosfery miejsca wywołać duchy transformacyjnego przełomu. Hasłem przewodnim Fiesty są „oblicza cenzury” zarówno tej przed 89’ rokiem jak i tej (obecnej w różnych formach) w III RP. Za pomocą skeczy, performatywnych działań, teatralnych scen, estradowej konferansjerki, piosenek i etiud filmowych spróbujemy w dowcipny acz zaangażowany sposób – przy zachowaniu Fiestowej atmosfery – przeprowadzić naszych widzów przez krótką historię cenzury z okresu reżimu poprzez transformacyjny przełom aż po dzień dzisiejszy. W lekki i przystępny sposób, w skoncentrowanej formie skomentujemy historię cenzury sprzed wyborów z 4 czerwca, ale przede wszystkich zastanowimy się jakiego charakteru i specyfiki nabrała „ONA” w wolnej Polsce. Czy i na ile obecna jest w naszej obyczajowości, sztuce, kinie, telewizji, teatrze, literaturze, w życiu publicznych, ale i w indywidualnych doświadczeniach. Czym w istocie jest cenzura dziś dla artysty a czym dla „obywatela / towarzysza” nie mającego zawodowo nic wspólnego ze światem szeroko rozumianej sztuki. Przy pomocy zespołu aktorskiego (Monika Marriotti, Anna Smołowik, Agnieszka Bogdan, Maciej Adamczyk) w parodystycznej formie odtworzymy kilka epizodów, kontrowersyjnych wydarzeń i przejawów cenzury z ostatnich lat – tak ze sfery biznesu, religii, jak i obyczajowej. Postawimy pytania czy dziś prawdziwym cenzorem jest dobry gust, takt, poczucie smaku i przyzwoitości, czy też konformizm, pieniądze i wszechobecna reklama. W działaniach angażujących,„wmieszanych” niejako w publiczność, za pomocą prowokacji, innym razem manifestu (rodem z Hyde Parku) a jeszcze innym za pomocą dialogu i fabuły, przemycać będziemy treści, które być może sprowokują widzów do poważniejszych dyskusji na temat cenzury w świecie wolności słowa. Akcje te będą towarzyszyć zespołowi muzycznemu o nazwie na przykład Zorza-Cen, który powołany został specjalnie na okazję tego wydarzenia (pod batutą i kierownictwem artystycznym Maćka Tryfonidisa). Repertuar muzyczny nawiązywać będzie do tematyki propagandowej i cenzorskiej w nowych aranżacjach i interpretacjach.

Impreza odbywać się będzie z wykorzystaniem całej przestrzeni Teatru WARSawy (Sali teatralnej, foyer, ogródka i na co dzień niedostępnego dla widzów zaplecza). Goście będą mogli swobodnie poruszać się po wszystkich teatralnych wnętrzach by co jakiś czas natykać się na tematyczne znaki (filmowe projekcje, ocenzurowane zdjęcia, plakaty). Poszczególne wydarzenia zakładają angażowanie publiczności i otwarty z nią dialog.

zapisy na fiestę: link


6 czerwca (sobota) - Zwiedzanie wnętrz kin studyjnych

zapisy: link

1) 9:30-10:30
Zwiedzanie Kina Iluzjon

2) 11:00 – 12:00
Zwiedzanie Kina Kultura - wielkość grupy – do 40 osób

Przebieg zwiedzania:
10:50- 11:05 spotkanie w hallu, sprawdzenie listy
11:05 wejście do sali Kultura
11:05-11:20 opowieść o kinie w czasach PRL (przewodnik)
11:20-11:40 kolejne wejścia ośmiu pięcioosobowych grup do kabiny operatorskiej (w kabinie obecny pracownik Kina, z grupą zostaje przewodnik i pracownik DSH)- w tym czasie przewodnik bądź pracownik Kina Kultura może opowiedzieć grupie dodatkowe ciekawostki 11:40-11:45 przejście do sali Rejs 11:45-12:00 opowieść o kolaudacjach w czasach PRL, skazanie kabiny operatorskiej (bez zwiedzania) oraz kabiny do tłumaczeń
12:00 zakończenie wycieczki

3) 13:00-14:00 Zwiedzanie starego Kina WARS


7 czerwca (niedziela) godz. 11.00.

„Tu było kino” - wycieczka rowerowa szlakiem peerelowskich kin studyjnych i nie tylko… Zbiórka przed wejściem do Fabryki Wedla (na rogu ulic Lubelskiej i Zamoyskiego). Limit uczestników proponuję ustalić na 20.

zapisy: link

Przewodnicy: Kacper Gontar i Agnieszka Tomasińska.
Podczas wycieczki dowiemy się m. in.Dlaczego lepiej otworzyć Biedronkę niż prowadzić kino? Gdzie odbyła się polska premiera "Gwiezdnych Wojen"? Które kino było dostępne jedynie dla pracowników KC PZPR? Czy E. Wedel oprócz czekolady znał się także na kinie? Jakie kino znajdowało się przy Rynku Nowego Miasta? Kto specjalizuje się w przerabianiu kin na teatry? Jakie było pierwsze kino otwarte w powojennej Warszawie?

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci film spotkanie teatr warsztaty wykład dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę