Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kopernik była kobietą! Wykład otwarty o kraniologii

Kopernik była kobietą! Wykład otwarty o kraniologii
📅 Data: wtorek, 31 lipca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Worek Kości, ul. Bagatela 10 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykład naukowca-legendy! Profesor Karol Piasecki, który wykształcił pokolenia polskich archeologów i antropologów na scenie Worka! Z wykładem o kraniologii, a właściwie o wyższości starej metody Gierasimowa* nad współczesną genetyką!

*Metoda Gierasimowa - metoda badawcza stosowana w antropologii fizycznej, polegająca na rekonstrukcji plastycznej wyglądu twarzy człowieka na podstawie zachowanych elementów czaszki.

Prof. Dr hab. Karol Piasecki – kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2005 wraz z zespołem archeologów pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego uczestniczył w poszukiwaniu szczątków Mikołaja Kopernika w archikatedrze we Fromborku. Znaleziona czaszka posłużyła do rekonstrukcji twarzy wielkiego astronoma.

Główne obszary zainteresowań: antropologia historyczna, kulturowa i biologiczna, nauki przyrodnicze (entomologia i ornitologia), ścisłe (astronomia) oraz geografia i krajoznawstwo, kraje andyjskie, Nubia oraz rejony cyrkumborealne. Rekonstrukcja wyglądu przyżyciowego.

Prowadzi zajęcia dydaktyczne z antropologii historycznej, antropologii kulturowej, etnografii, etnologii, statystyki dla humanistów oraz wykłady monograficzne poświęcone antropologii fizycznej i kulturowej wybranych ludów i obszarów kulturowych.

Poza udziałem w licznych wykopaliskach krajowych uczestniczył w szeregu ekspedycji naukowych: miedzy innymi w studenckiej wyprawie naukowej „Afryka1984/1985” (Egipt, Sudan) wraz z Jackiem Łapottem i Maciejem Ząbkiem, wielokrotnie w Peru (od 1986) na stanowiskach kultury Nazca, Lima, Vicus, Chiribaya i innych, ponadto w Ekwadorze, Boliwii (Tihuanaco) i Chile (profesor visitante w Pontificia Universidad Catolica (Lima) i Universidad Catolica de Santa Maria (Arequipa). Od roku 1998 współpracuje z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego, wykopaliska w Syrii (Palmyra, Hawarte, Tell Qaramel), Egipcie (Aleksandria, Naqlun), Libanie (Shhîm), Sudanie (Dongola, Banganarti, IV Katarakta). Od 1998 w Federacji Rosyjskiej (Morze Białe, Płw. Kolski, Nieniecki Obwód Autonomiczny, Tanais).

Wstęp wolny, bez rezerwacji miejsc.
Ilość miejsc ograniczona przestrzenią Worka.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧