Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy

Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy
📅 Data: sobota, 14 lipca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Targówek

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy

----

"Co wspólnego ma Elsnerów z Chopinem"

DATA WYDARZENIA: 07.07.2018 (sobota); godz. 11.00
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Radzymińska (przystanek "Kościeliska" w stronę "Ząbek")

Historia warszawskiego Elsnerowa sięga I poł. XIX w., kiedy to tereny folwarku państwowego dzierżawił od rządu Józef Elsner. Po dedykacji swojego największego dzieła: „Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa” darowi Mikołajowi I, majątek folwarku na własność przypadł kompozytorowi. Józef Elsner zmarł 18 kwietnia 1854 r. w swojej – podwarszawskiej wówczas – posiadłości.

Pamięć o kompozytorze została utrwalona w nazwie osiedla. Poszukując śladów dawnego Elsnerowa, w trakcie spaceru odwiedzimy m.in. „Kolonię Domki”, miejsce, gdzie stał dworek Józefa Elsnera czy Fort XIIA Twierdzy Warszawa. Spróbujemy odpowiedzieć także na pytanie, kim dla początkującego geniusza fortepianu Fryderyka Chopina był Józef Elsner.
Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Projekt: „Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy. Edycja II” jest współfinansowany ze środków Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

-----

"Bo zaraz przyjdą chłopcy z Mokrej”

DATA WYDARZENIA: 08.07.2018 (niedziela); godz. 11.00
MIEJSCE SPOTKANIA: przed Teatrem Rampa (ul. Kołowa 20)

Szlagieru „Chłopcy z Mokrej” znanego też pod tytułem „Księżyc frajer” słuchali nasi rodzice i dziadkowie w latach 60-tych XX w. Jarema Stępowski opisuje w nim imprezę w „Barze pod Karpiem” przy ul. Stalowej 37, który zresztą pod nieco zmodyfikowaną nazwą: „Restauracja pod Karpiem” istnieje do dziś.

Zapraszamy na sentymentalny spacer po Targówku Mieszkaniowym. Opowiemy m.in. o działalności pobliskiego Teatru Rampa, odwiedzimy Skwer Wiecha. Spacerując ul. Mokrą, spróbujemy poczuć dawnego ducha ulicy. Na zakończenie, jak zawodowi detektywi przeprowadzimy mini śledztwo – postaramy się odnaleźć dom Balcerków, z którego rodzina z serialu „Alternatywy 4” nie chciała się przeprowadzać na Ursynów.

Spotykamy się w niedzielę, 8 lipca o godz. 11.00 przed Teatrem Rampa (ul. Kołowa 20).

Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy. Edycja II” jest współfinansowany ze środków Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

-----

"Spacerkiem wzdłuż Kanału Bródnowskiego"

DATA WYDARZENIA: 14.07.2018 (sobota); godz. 11.00
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Kondratowicza 20 (przed Urzędem Dzielnicy Targówek)

Kanał Bródnowski powstał w II poł. XIX w. jako kanał odwadniający bagniste doliny nieistniejących już dziś rzek Brodni i Rewy. Długi na ok. 11 km w znacznej mierze jest zasilany wodami podeszczowymi odprowadzanymi z dwóch przepompowni - na Targówku i na Bródnie. Początkowo mający znaczenie gospodarcze, dziś – za sprawą działań rewitalizacyjnych - staje się miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców Targówka i całej Warszawy.

Wędrując wzdłuż Kanału Bródnowskiego w kierunku południowym, zwrócimy szczególną uwagę na rekreacyjny charakter mijanych miejsc. Zawitamy m.in. do skweru im. Grzegorza Ciechowskiego, skwerku przy ul. Rolanda czy terenów zielony przylegających do ul. Nad Strugą.

Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy. Edycja II” jest współfinansowany ze środków Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

-----

"Jak Paweł Althamer zmienia Bródno" – przestrzenna gra miejska

DATA WYDARZENIA: 21.07.2018 (sobota); godz. 11.00
MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Kondratowicza, róg ul. Łabiszyńskiej

Park Bródnowski to swoiste centrum rekreacyjno – kulturalne Targówka. Zajmując powierzchnię ok. 25,4 ha zaspokaja najróżniejsze potrzeby mieszkańców: dzieci mogą skorzystać z rozlicznych atrakcji, jakie oferują place zabaw, młodzież często korzysta z boisk do siatkówki czy koszykówki. Miłośnicy jednośladów znajdą tutaj gęstą sieć ścieżek rowerowych, a amatorzy wypoczynku na łonie przyrody liczne tereny zielone – w sam raz na piknik czy błogie leżakowanie.

Podjęte przez władze miasta i Dzielnicy Targówek działania zmierzają do rewitalizacji Parku Bródnowskiego. W „przeddzień” kompleksowej jego przebudowy, zapraszamy dużych i mniejszych mieszkańców dzielnicy do udziału w przestrzennej grze miejskiej. Wykorzystując dostępną infrastrukturę, poznamy bliżej Park Rzeźby oraz plany na zagospodarowanie parku przyszłości. Dla zwycięzców, którzy najlepiej poradzą sobie z napotkanymi na swojej drodze łamigłówkami, przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody.

Na rodzinną grę miejską zapraszamy w sobotę, 21 lipca o godz. 11.00. Spotykamy się w pobliżu przystanku autobusowego „Łabiszyńska 02” (w kierunku Urzędu Dzielnicy Targówek) przy skrzyżowaniu ul. Łabiszyńskiej z ul. Kondratowicza.

Udział w grze miejskiej jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy. Edycja II” jest współfinansowany ze środków Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

----

"Twórcy Niepodległej" - spacer po Cmentarzu Bródnowskim

DATA WYDARZENIA: 28.07.2018 (sobota); godz. 11.00
MIEJSCE SPOTKANIA: przed główną bramą Cmentarza Bródnowskiego, ul. Św. Wincentego 83

Rok 2018 jest dla Polaków ze wszech miar szczególny. Oto dokładnie 100 lat temu kraj nasz, uciśniony przez jarzmo zaborców, po 123 latach odzyskał należne mu miejsce na mapie Europy i świata.

Oddając hołd bohaterom walczącym o wolność Rzeczypospolitej, zapraszamy do wspólnego przejścia bródnowskim szlakiem niepodległości. Wędrując pośród mogił zasłużonych dla naszej wolności bohaterów, wspomnimy ich zasługi dla niepodległej Polski. Odwiedzimy m.in. znajdujące się na Cmentarzu Bródzieńskim mogiły Romana Dmowskiego, kardynała Aleksandra Kakowskiego, groby uczestników walki o granice II Rzeczypospolitej oraz – kontynuując zeszłoroczną wędrówkę – wspomnimy znanych i lubianych ludzi kultury i sztuki.

Na spacer po Cmentarzu Bródnowskim zapraszamy w niedzielę, 28 lipca. Spotykamy się przed główną bramą Cmentarza (ul. Św. Wincentego 83) o godz. 11.00.

Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy. Edycja II” jest współfinansowany ze środków Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

----

"Wilno w Warszawie"

DATA WYDARZENIA: 29.07.2018 (niedziela); godz. 11.00
MIEJSCE SPOTKANIA: stacja kolejowa "Warszawa Zacisze Wilno"

Budowa „Osiedla Wilno”, wznoszonego wg projektu pracowni Hermanowicz Rewski Architekci rozpoczęła się jesienią 2010 roku od budynków u zbiegu ul. Bukowieckiej, ul. Klukowskiej i ul. Przecławskiej. Zgodnie z zamierzeniami, zarówno nazwa osiedla jak i tworząca go architektura, miały nawiązywać do stolicy Litwy. I tak, reprezentatywną część osiedla stanowi plac Ratuszowy, podobny do tego z Wilna. Zegar z kurantem odgrywa melodię: „Wilno, kochane Wilno” a 13 wmurowanych tablic przypomina znane postaci zasłużone dla tego miasta.

Jak zatem zobaczyć Wilno nie ruszając się z Warszawy? Przyjść na spacer po Targówku z Fundacją Hereditas. Zapraszamy już w niedzielę, 29 lipca na godz. 11.00. Spotkanie: stacja kolejowa "Warszawa Zacisze Wilno".

Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Targówek nieodkryty! Cykl wakacyjnych wędrówek po dzielnicy. Edycja II” jest współfinansowany ze środków Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Targówek lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę