Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

VI Dzień Cichociemnych na Ursynowie

VI Dzień Cichociemnych na Ursynowie
📅 Data: niedziela, 20 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów, park im. Romana Kozłowskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


VI Dzień Cichociemnych na Ursynowie - Piknik edukacyjny militarno-historyczny

Niedziela 20 maja 2018 r.
godz. 13.00 do 18.00
Park im. Romana Kozłowskiego
Wejście na teren imprezy od strony al. Komisji Edukacji Narodowej obok stacji Metro Ursynów

Scenariusz
13.00 Rozpoczęcie imprezy
13.05 Koncert orkiestry dziecięcej Fleciki Polskie i Tarabany Fundacji Edukacji dla Bezpieczeństwa
13.30 Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Tłuszcza (cz. 1)
14.00 Wystąpienia oficjalne
14.30 Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Tłuszcza (cz. 2)
15.00 Koncert Orkiestry Wojskowej w Radomiu
16.30 Koncert orkiestry dudziarskiej Pipes & Drums
17.00 Koncert Orkiestry Dętej Grandioso
W programie (działania plenerowe):
- Ekspozycja historycznego wyposażenia i uzbrojenia Cichociemnych oraz historycznych pojazdów wojskowych z Muzeum Wojska Polskiego
- Ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia współczesnych jednostek specjalnych
- Stanowiska ekspozycyjne prezentujące historyczne oraz współczesne uzbrojenie i wyposażenie wojskowe
- Stanowiska prezentacyjne Policji i Straży Miejskiej
- Stanowiska ekspozycyjne stowarzyszeń strzeleckich i grup rekonstrukcyjnych
- Prezentacja technik survivalowych
- Treningi i pokazy dynamiczne sztuk walki i samoobrony (Krav Maga Maor)
- Gry terenowe tematycznie związane z historią Cichociemnych
- Grochówka z kuchni polowej
- Strzelnice ASG
- Laser TAG - poligon laserowy
- Shooting house - rekonstrukcja stanowiska treningowego jednostek specjalnych
- Plenerowe stanowisko gry bitewnej „Wrzesień 1939”
- Projekcje filmów dokumentujących skoki spadochronowe i historię Cichociemnych
- Wystawa modeli redukcyjnych polskiego uzbrojenia z czasów II WŚ
- Stoiska ze sprzętem survivalowym i wyposażeniem taktycznym

Atrakcje pikniku:

1. Uzbrojenie historyczne i wyposażenie używane przez Cichociemnych
Przykładowe uzbrojenie umundurowanie i wyposażenie używane przez Cichociemnych oraz ich następców operatorów jednostki wojskowej GROM ze zbiorów muzeum Wojska Polskiego, które będą prezentowane przez przedstawiali Muzeum i Fundacji Sprzymierzeni z Grom.
Eksponowany będzie także oryginalny Humber Scout Car brytyjska konstrukcja lekkiego samochodu opancerzonego, produkowana i używana podczas II wojny światowej .

2. Interaktywna diorama przedstawiająca sylwetki żołnierzy 2 Korpusu podczas walk na terenie Włoch 1943-1945 Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Prezentacja dwóch pojazdów terenowych Willys, wyposażenia, uzbrojenia i umundurowanie żołnierzy 2-go Korpusu, wyposażenia zespołowego (radiostacje, broń wsparcia). Oryginalne namioty oraz elementy biwakowe. Na stanowisku będzie można dotknąć, przymierzyć, założyć eksponowane wyposażenie oraz wykonać konkretne zadanie związane z bronią, musztrą, taktyką, historią, mundurami i barwą.

3. Diorama SRH Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rok 1920 prezentująca wyposażenie umundurowanie. Pokazy musztry żołnierzy walczących w Wojnie z Sowietami w roku 1920

4. Rekonstrukcja Sztabu 5 Batalionu 3 DSK (Muzeum II Korpusu Polskiego)
- KUCHNIA POLOWA, w której będzie bezpłatnie wydawana grochówka wojskowa
- Stanowisko sztabowe 5 batalionu w postaci obozowiska namiotowego, łączności,
wyposażenie obozowe, strzeleckie, wyposażenie osobiste żołnierzy, pamiątki.
- wystawa oryginalnej broni zabytkowej z lat 20-tych

5. Stanowisko prezentacji broni i wyposażenia Polskich Jednostek Specjalnych, w skład którego wchodzą następujące elementy:
stanowisko szturmowca: kamizelka kuloodporna, karabin szturmowy, osprzęt i wyposażenie.
stanowisko snajpera: strój maskujący, karabiny snajperskie, osprzęt i wyposażenie.
stanowisko breachera: młot, przecinak, osprzęt i wyposażenie.

Każde ze stanowisk jest prowadzone przez instruktora, który prezentuje i opowiada o wyposażeniu.

Wśród prezentowanego wyposażenia znajdą się wyrzutnia ppan. AT-4, treningowa tarcza balistyczna,
karabin wsparcia M249, karabin snajperski M110, karabin snajperski Accuracy International Arctic Warfare, karabiny HK416d.

6. Ekspozycja Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych
Stanowisko prezentujące wyposażenie skoczka spadochronowego wraz z pokazem i nauką składania spadochronów w warunkach polowych.
Zaprezentowany zostanie m.in. zabytkowy i nowoczesny sprzęt spadochronowy. Dzieci będą mogły uczestniczyć w wybranych ćwiczeniach spadochroniarzy, składać spadochrony i przymierzyć spadochrony, z którymi skakali żołnierze GROM. Dodatkowo zaprezentowane będzie uzbrojenie i wyposażenie.
Wyświetlane będą unikatowe filmy ze skoków spadochronowych nakręcone w powietrzu.

7. Wystawa zbiorów uzbrojenia Nadwiślańskiego Towarzystwa Strzeleckiego
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie Zaprezentuje kolekcję broni palnej, w której znajdują się liczne eksponaty wykorzystywane przez siły zbrojne na wielu frontach wojen światowych i w czasach współczesnych.
Podczas zwiedzania wystawy będzie można dowiedzieć się, jak działają poszczególne eksponaty,
gdzie konkretny typ był używany, przez kogo i w jakich latach.
Część z prezentowanych eksponatów będzie można potrzymać w ręku, aby samemu przekonać się, z jakim ciężarem musieli się zmagać żołnierze na przestrzeni wieków lub z jakim wyposażeniem współcześni żołnierze i funkcjonariusze ruszają do akcji.

8. Shooting House
Stanowisko strzeleckie ASG wzorowane na stanowiskach treningowych sił specjalnych służących do praktycznej nauki działań podejmowanych przez operatorów JS w pomieszczeniach zamkniętych

9. Laser Tag (tzw. “laserowy paintball”) - rozgrywki grupowe
System laser tag jest jednym z rodziny systemów symulacji pola walki. Zapewnia dość wierne odwzorowanie warunków pola bitwy przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa dla użytkowników jak i obserwatorów. Działa w oparciu o diody emitujące nieszkodliwe dla wzroku i zdrowia fale elektromagnetyczne oraz system czujników odbierających emitowane fale.
System jest bardzo intuicyjny w obsłudze i przewidziany jest do użycia przez osoby w wieku od 8-10 lat. Nie wymaga posiadania żadnych umiejętności, oprócz podstawowego przeszkolenia przez instruktora prowadzącego.
Pole do gry zbudowane jest w oparciu o przesłony różnej wysokości i kształtów, zapewniające graczom osłonę przed “strzałami” przeciwnika. Korzystanie z systemu nie wymaga żadnych elementów ochronnych. Podstawowy scenariusz zakłada udział dwóch drużyn przeciwnych. Zadaniem graczy jest zdobycie w ciągu określonego czasu gry jak największej liczby trafień w zawodników drużyny przeciwnej.

10. Warsztaty technik przetrwania
Stanowisko prezentujące techniki, które dziś nazywamy "survivalowymi". W tamtych czasach szkolenia te nazywano "kursami korzonkowymi" gdyż właśnie na tych szkoleniach uczono przyszłych Cichociemnych jak przetrwać w lesie korzystając tylko z tego co daje nam natura. Prezentacje technik i sprzętu będą miały charakter aktywny pozwalający odwiedzającym wziąć czynny udział w aktywności.

11. Wystawa broni współczesnej i historycznej z możliwością bezpośredniego kontaktu z bronią pod kontrolą instruktorów. Na przygotowanych i zabezpieczonych stołach znajdzie się około 30 jednostek broni, informacje o nich będzie przekazywać instruktorzy.

12. Krav Maga Maor – prezentacja walki w oparciu o techniki stosowane przez Cichociemnych w konfrontacji ze sposobami współczesnymi. Zajęcia będą prowadzone przez grupę instruktorów,

13. Strzelnica ASG z broni długiej – (repliki ASG wizualnie są wiernymi kopiami broni palnej i strzelają z małą energią plastikowymi kulkami). Zostaną przygotowane 2 tory strzeleckie, Uczestnicy będą mogli strzelać do tarcz papierowych i celów metalowych, które będzie można zabrać na pamiątkę. Będzie także okazja, aby wysłuchać prezentacji o tym, czym jest ASG, jak zacząć uprawiać ten sport, jakie wyposażenie jest potrzebne oraz o zasadach panujących w czasie rozgrywania scenariuszy ASG.

14. Strzelnica ASG z broni krótkiej – zasada działania jak wyżej, tylko tu uczestnicy pikniku będą strzelać z broni krótkiej na mniejszym dystansie.

15. Centrum gry bitewnej wrzesień 1939 –na dwóch stołach do gry prowadzone będą na planszach dioramowych o rozmiarach 1,4x1,4 metra, szkolenia/rozgrywki z gry bitewnej Wrzesień 1939. Jest to jeden z najpopularniejszych systemów historycznej gry bitewnej w Polsce, certyfikowanej przez Muzeum Wojska Polskiego. Uczestnicy będą mogli zapoznać się zasadami gry, nauczyć się gry w ramach praktycznych warsztatów, będą mogli rozegrać pierwsze starcia. Ponadto na stoisku, będzie można obejrzeć/wziąć udział w warsztatach z budowy modeli do gry, między innymi będą to polskie czołgi z kampanii wrześniowej.

16. Wystawa modeli redukcyjnych polskiego uzbrojenia – wystawa modeli kartonowych (modele o dużych rozmiarach) najbardziej rozpoznawalnych, symbolicznych rodzajów polskiego oręża używanego w walce o niepodległość RP, w tym między innymi: PZL Łoś, PLZ Karaś, PZL P 11C, P 50 ,,Jaszczomb", Hurricane, Spitfire Zumbacha, bombowiec Halifax, polskie Schermany, zdobyczna włoska Autoblinda , tankietka TKS, ORP Orzeł, ORP Haller. Każdy model będzie zaopatrzony w metryczkę historyczną, informacji o modelach, zasadach ich budowy będzie udział szef warszawskiego stowarzyszenia modelarzy kartonowych Qumak.

17. Fotografie w umundurowaniu – stanowisko, gdzie najmłodsi będą mogli ubrać się w oporządzenie taktyczne oraz repliki ASG, pozować do zdjęcia aparatem polaroidowym (zdjęcie natychmiastowe).

18. Prezentacja wyposażenia, warsztaty dla dzieci oraz promocja działań Policji i Straży Miejskiej przygotowane przez Komisariat Policji Warszawa Ursynów i II Oddział Terenowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

19. Familijne warsztaty plastyczne nawiązujące do historii „Cichociemnych ”
a) Plansza 2 x 4 metra, ze szkicem okupowanej Warszawy, sylwetkami walczących Cichociemnych do pomalowania przez wszystkich chętnych
b) Samoloty desantowe z tektury i spinacza
Proste konstrukcje do wycięcia uformowania i sklejenia podobne do tych z lat wojny wraz z oznakowaniem z tamtych czasów. Gotowe samoloty będą mogły latać uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie który samolot poleci najdalej i celniej wyląduje.
c) Spadochroniarze z podszewki sznurka i modeliny
Chętni samodzielnie wykonają konstrukcje niewielkiego spadochronu wraz z ze skoczkiem uformowanym na kształt żołnierza. Czasza spadochronu to okrąg lub kwadrat połączony kilkoma linkami ze skoczkiem z modeliny i drutu. Tu również gotowy spadochron wraz ze skoczkiem może uczestniczyć w konkursie na celność zrzutu.
d) Odznaki lotnicze, symbole Polski Walczącej, Godło Narodowe - wycinanki i malowanki przy stole dla najmłodszych

20. Stanowisko "Polskie Drogi do Niepodległości"
Dioramy przygotowane przez grupę pasjonatów historii Polski roku 1918,1920 Wojny Polsko-Bolszewickiej i czasu II wojny światowej, szczególnie czasu konspiracji i Powstania Warszawskiego.

Punkt Orląt Lwowskich i  Przemyskich.
b) Replika pierwszy polskiego samochodu pancernego „Chwat” z 1918 r.,
c) Pododdział z Lwowa na barykadzie historycznej.
d) Patrol Milicji Lwowskiej – Oddział Kobiecy.

Powstanie Warszawskie 1944r.
a) Samochód Pancerny FAI-202 z 1944r. – jeżdżąca replika.
b) Barykada Powstańcza
c) Stanowisko Moździerzy inż. Łopuskiego.
d) „Sanitariat” – namiot szpitalny z wyposażeniem:
e) Oddział sanitariuszek
d) wyposażenia szpitala w medykamenty , meble itp….
Wojskowy tor sprawnościowy.
Stanowiskom towarzyszy „karta rekruta”, w której zawarte są powyższe punkty historyczne. Uczestnik pikniku pobiera kartę w punkcie dowództwa (namiot sztabowy) i podąża szlakiem zadań pomagających poznać polskie drogi do niepodległości.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ursynów lub w kategoriach: dla dzieci impreza koncert sport warsztaty wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę