Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Krzysztof Kieślowski | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu

Krzysztof Kieślowski | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu
📅 Data: sobota, 26 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Narodowy Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Finałowa odsłona cyklu poświęcona będzie Krzysztofowi Kieślowskiemu, którego filmy pozostają najwybitniejszymi dziełami polskiego dokumentu. Publiczność w FINA będzie miała rzadką okazję porozmawiania z Witoldem Stokiem – autorem zdjęć do większości dokumentów Kieślowskiego, a obecnie wykładowcą w Londynie.

Program:

18:00 Wtedy | Filmy Krzysztofa Kieślowskiego

"Z miasta Łodzi", 1969, 17 minut
W swoim dyplomowym filmie Kieślowski cierpliwie przygląda się miastu, w którym przeżył wiele lat: dzieciom, włókniarkom, ale też mężczyźnie, który oferuje śmiałkom możliwość sprawdzenia swojej wytrzymałości na prąd.

"Refren", 1972, 10 minut
Kieślowski obnaża absurdy peerelowskiej rzeczywistości pokazując urzędników i petentów w miejskim zakładzie pogrzebowym. Obowiązują: druki, zaświadczenia, zezwolenia, wyraźnie odciśnięte pieczątki.

"Siedem kobiet w różnym wieku", 1978, 16 minut
Dokumentalna obserwacja siedmiu tancerek – od najmłodszej, kilkuletniej, uczącej się pierwszych tanecznych kroków, do najstarszej, kilkudziesięcioletniej, która uczy małe dziewczynki podstaw sztuki – składa się na film o całym życiu jednej kobiety.

"Z punktu widzenia nocnego portiera", 1977, 16 minut
Jedyny dokument Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. To zakładowy wartownik – służbista, miłośnik kontrolowania i zwolennik publicznych egzekucji. Reżyser nigdy nie zgodził się na emisję filmu w telewizji, bojąc się, że wyrządziłaby ona krzywdę bohaterowi.

"Dworzec", 1980, 12 minut
Ponury portret warszawskiego Dworca Centralnego – sztandarowej inwestycji gierkowskiej dekady, której propagandowy obraz coraz bardziej kontrastuje z rzeczywistością.

19:15 Spotkanie z Witoldem Stokiem
O filmach dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego porozmawiamy z operatorem Witoldem Stokiem, autorem zdjęć do wszystkich (poza „Z miasta Łodzi”) prezentowanych filmów. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:15 Teraz | Film uzupełniający

"Eksmisja", reż. Filip Malinowski, 2012, 80 minut
Małżeństwo emerytowanych poznańskich inteligentów dowiaduje się, że musi opuścić zajmowane od kilkudziesięciu lat mieszkanie. Nie stać ich na czynsz narzucony przez nowego właściciela kamienicy. Mieszkający w Austrii wnuk przyjeżdża, by towarzyszyć dziadkom w tych trudnych chwilach.

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.
Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧