Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Malleus Maleficarum. Czarownice w światowym kinie - pokaz filmu Kobieta-diabeł

Malleus Maleficarum. Czarownice w światowym kinie - pokaz filmu Kobieta-diabeł
📅 Data: poniedziałek, 14 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Magia, siły nieczyste – to wierzenia obecne wśród ludów pierwotnych na całym świecie. Czarownice obwiniano za klęski żywiołowe, pomór bydła, poronienia i bezpłodność. Wierzono, że rzucają uroki, sporządzają miłosne mikstury. Za czarownice uznawano zarówno stare znachorki, jak i kobiety, odrzucające awanse amantów, czy te nazbyt jawnie okazujące swoją seksualność. Zbiorowa histeria skutkowała polowaniami i procesami sądowymi: podczas tortur sądy świeckie oraz inkwizycja skatowały setki tysięcy niewinnych kobiet. W Europie apogeum polowań przypada na okres reformacji, ostatnie stosy zapłonęły w XVIII wieku. Dzisiaj w wypowiedziach polityków oraz kościelnych hierarchów powraca retoryka i sposób myślenia o kobietach jako istotach opętanych przez diabła. Mężczyźni nadal uzurpują sobie prawo do decydowania o kobiecym ciele. W 2017 roku przypada 530. rocznica publikacji Młota na czarownice, traktatu o tym, jak drogą tortur wypędzać diabła z kobiet. Oglądając dziś postaci czarownic, od kina niemego po indonezyjskie kino grozy, warto przypominać do czego prowadzi nienawiść i wiara w gusła.

Tomasz Kolankiewicz – programista filmowy, współpracujący z telewizją i festiwalami filmowymi. Stara się przybliżać widzom filmy od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich przeglądów szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów Piera Paola Pasoliniego, Fritza Langa, Vittora de Siki, Davida Lyncha oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni prowadzi sekcję poświęconą zapomnianemu kinu gatunkowemu z Polski.

WSTĘP WOLNY
Miejsce: Świetlica Nowego Teatru, ul. Madalińskiego 10/16

PROGRAM:

25 stycznia 19:00
Odgłosy
Reżyseria Dario Argento
Włochy, 1977
Czas trwania: 98 min
Suzy Bannion przyjeżdża studiować balet do prestiżowej szkoły baletowej: Tanz Academy w niemieckim Fryburgu. Posępna budowla okazuje się skrywać mroczną tajemnicę.
Ciekawie operujący obrazem i dźwiękiem kultowy film Dario Argento – mistrza włoskiego kina grozy, jednego z najważniejszych twórców horrorów na świecie. Pierwsza część tzw. „Trylogii Trzech Matek”, którą uzupełniają filmy „Inferno” i „Matka łez". Film jest luźną adaptacją XIX wiecznego opowiadania Thomasa De Quinceya pt „Suspiria de Profundis".

12 lutego 19:00
Lejak
Reżyseria H. Tjut Djalil
Tajlandia, 1981
Czas trwania: 116 min
Australijka Cathy pracując nad książką trafia na wyspę Bali. Poznaje tam wiedźmę, która stosując czarną magię zamienia ją w lejaka – balijskiego wampira, który składa się z głowy i wiszących u szyi wnętrzności. Jako lejak poluje na ciężarne kobiety żeby wyssać z nich ich płód i dzięki temu zdobyć moc. Czy kobieta uwolni się spod działania czaru?
Najgłośniejsza indonezyjska produkcja kina eksploatacji kierowanego na rynek międzynarodowy. Filmy tego nurtu powstawały przy niskich budżetach i czerpały pełnymi garściami z balijskich wierzeń i legend wykorzystując je do budowania nastroju grozy i egzotyki.

12 marca 19:00
Wij
Reżyseria: Konstantin Ershov, Georgiy Kropachyov
Rosja, 1967
Czas trwania: 76 min
Młodzi prawosławni klerycy po ciężkim semestrze nauki w seminarium duchowym ruszają w drogę do domu. Zmęczeni podróżą trafiają do stojącego na uboczu domostwa zamieszkanego przez pewną starszą kobietę. Nieświadomi niczego zostają wplątani w diabelskie knowania wiedźmy. Po splocie skomplikowanych intryg jeden z nich podczas czuwania w cerkwi staje przed wyzwaniem ochronienia przed duchami duszy zmarłej tragicznie kobiety. Czy młodzieniec wytrzyma trzy noce sam na sam z pomiotami szatana?
Ekranizacja prozy Mikołaja Gogola zrealizowana w 1967 roku. Pokaz możliwości kinematografii radzieckiej w zakresie charakteryzacji oraz efektów specjalnych w niskobudżetowym filmie grozy.

16 kwietnia 19:00
Młot na czarownice
Reżyseria Otakar Vávra
Czechosłowacja 1970
Czas trwania: 103 min
XVII wiek, w małej miejscowości starsza kobieta ukrywa hostię: pragnie przekazać ją znachorce żeby ta uleczyła nią krowę. Kobieta zostaje przyłapana i oskarżona o czary. Za namową lokalnego księdza hrabina De Galle wzywa osławionego inkwizytora aby ten zbadał sprawę. Stopniowo nakręca się spirala tragicznych wydarzeń: przesłuchania, tortury i kolejne egzekucje… Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, nikt nie jest bezpieczny.
Film Otakara Vávry, ojca kinematografii czechosłowackiej, specjalisty od kina historycznego. Ekranizacja prozy Václava Kaplický’iego inspirowanej autentycznymi aktami spraw o czary z lat 1678 do 1695. Realistycznie ukazany obraz prawdziwych intencji stojących za wzniecaniem zbiorowej histerii związanej z polowaniem na czarownice: chciwości i manipulacji stojących za poczynaniami inkwizytorów i świeckich sędziów.

14 maja 19:00
Kobieta-diabeł
Reżyseria Kaneto Shindô
Japonia, 1964
Czas trwania: 103 min
Podczas wojennej zawieruchy samotne matka i córka mieszkają w domu pośród traw. Kobiety wabią błąkających się po okolicy samurajów do śmiertelnej pułapki i żyją ze sprzedaży ich uzbrojenia. Córka wbrew woli matki nawiązuje romans z sąsiadem. Kiedy pewnego dnia w okolicy pojawia się tajemniczy samuraj w Glowie matki pojawia się plan...
Głośny film Kaneto Shindô rozgrywa się podczas XIV wiecznej, trwającej prawie pół wieku japońskiej wojny domowej. Film nawiązuje do zaczerpniętej z buddyzmu japońskiego przypowieści o matce, która używa maski, żeby wystraszyć córkę i zniechęcić ją do pójścia do świątyni, za karę kiedy zdejmuje maskę okazuje się, że ściągnęła ją razem ze skórą swojej twarzy. Reżyser jako jeden z tropów interpretacyjnych wymieniał japońską traumę po zrzuceniu bomb atomowych na Nagasaki i Hiroszimę.

11 czerwca 19:00
Antychryst
Reżyseria Lars von Trier
Dania, 2005
Czas trwania: 108 min
Małżeństwo w średnim wieku (Willem Dafoe i Charlotte Gainsbourg) w tragicznym wypadku traci dziecko. Para stopniowo stara uporać się z traumą przechodząc przez kolejne fazy żałoby: szok i zaprzeczenie, dezorganizację zachowania, złość/bunt, smutek/depresję aż po akceptację/pogodzenie się ze stratą. Podczas gdy żona zmaga się z ciężkimi stanami emocjonalnymi mąż udaje się do ich letniskowego domku w sercu tajemniczego lasu. Odkrywa tam coś niepokojącego…
Zrealizowany w 2009 roku wysublimowany wizualnie, głośny film Larsa von Triera, wielkiego skandalisty współczesnego kina. Wspaniałe kreacje pary aktorów (Gainsbourg za swoją rolę została nagrodzona na festiwalu w Cannes) i wspaniałe zdjęcia w filmie, który rozpalił krytykę i podzielił widownię: poza licznymi nagrodami przyznano mu także specjalną anty-nagrodę od jury ekumenicznego w Cannes. Film jest częścią tzw. „Trylogii depresji", którą uzupełniają filmy „Melancholia" i „Nimfomanka" część I i II.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧