Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Krystyna Gryczełowska | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu

Krystyna Gryczełowska | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu
📅 Data: sobota, 24 lutego 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W lutowej odsłonie cyklu zapraszamy na spotkanie z twórczością Krystyny Gryczełowskiej, dokumentalistki szczególnie uwrażliwionej na problematykę polskiej wsi, łączącej szacunek dla jej mieszkańców z analitycznym spojrzeniem na świat, w którym żyją. Wieczór uzupełni współczesny dokument „Cały świat Hani i Stasia”.

Program:

18:00 Wtedy | Filmy Krystyny Gryczełowskiej

"Siedliszcze", 1960, 6 minut
Reportaż o wsi doprowadzonej do rozkwitu przez lekarza – charyzmatycznego społecznika. Gdy opuszcza wieś, jego dzieło zaczęło stopniowo podupadać.

"Nazywa się Błażej Rejdak, mieszka we wsi Różnica w jędrzejowskim powiecie", 1968, 16 minut
Pogodny film o chłoporobotniku, gawędziarzu o ogromnym harcie ducha i serdeczności, który własnymi rękami – uprawiając mały kawałek ziemi i pracując na kolei – zbudował dom i zapewnił utrzymanie rodzinie.

"24 godziny Jadwigi L.", 1967, 14 minut
Dzień z życia polskiej robotnicy z epoki „małej stabilizacji”. Jadwiga wstaje, gdy w telewizji emitowany jest wieczorny film i wychodzi do pracy w fabryce na nocną zmianę.

"...W lutym 1971...", 1971, 10 minut
„Wymyśliłam, że zrobię króciutki reportaż o tym, jak do wsi przyjeżdża poseł pełen dobrych chęci, z ustami słodkimi od obietnic, niczym sam Pierwszy Sekretarz” – mówiła Gryczełowska. Film powstał zaledwie kilka tygodni po wydarzeniach Grudnia 1970.

"Studnia", 1986, 14 minut
Gdy byli młodzi, ciężko pracowali na roli, rodzili i wychowywali dzieci. Gdy nadeszła starość, zostawili rodzinne gospodarstwa, oddali je za rentę i zamieszkali w pewnej wsi.

19:00 Spotkanie z Piotrem Pławuszewskim

O filmach Krystyny Gryczełowskiej porozmawiamy z dr Piotrem Pławuszewskim. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:00 Teraz | Cały świat Hani i Stasia
Uzupełnieniem wieczoru będzie projekcja filmu "Cały świat Hani i Stasia" w reżyserii Tomasza Jurkiewicza.

"Cały świat Hani i Stasia", reż. Tomasz Jurkiewicz, 2011, 52 minuty

Hania i Staś żyją w podkrakowskiej wsi zgodnie z rytmem natury. Jednak ich otoczenie przekształca się powoli w sypialnię miejskiej aglomeracji. Skuszeni łatwą okazją zdobycia dużych pieniędzy, postanawiają sprzedać ziemię.

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.
Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Cały świat Hani i Stasia, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę